Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o medicinskoj oplodnji, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br. 445

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 26. sjednici održanoj 24. rujna 2009. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o medicinskoj oplodnji, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br. 445, koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. rujna 2009. godine.
Odbor je navedeni Prijedlog zakona raspravio, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo.
Odbor je raspolagao pisanim primjedbama i prijedlozima Pravobraniteljice za djecu, Građanske inicijative osoba koje se bore s neplodnošću, te udruge GROZD.
Predstavnik predlagatelja uvodno je obrazložio da se izmjene predlažu budući da se pokazalo kako ima prostora za poboljšanje Zakona, te uzimajući u obzir pojedine prijedloge i sugestije izrečene u javnosti.
Naime, predlaže se da se status izvanbračne zajednice, kao uvjet za ostvarivanje prava na medicinsku oplodnju, dokazuje ovjerenom izjavom kod javnog bilježnika na posebnom obrascu (ne bi bilo potrebno utvrđivanje statusa u izvanparničnom sudskom postupku).
Nadalje, predlaže se da dijete rođeno nakon medicinske oplodnje darivanom sjemenom stanicom ili darivanom jajnom stanicom nakon svoje punoljetnosti ima pravo uvida u podatak o identitetu darivatelja/darivateljice ukoliko postoji pisani pristanak darivatelja.
U raspravi koja je uslijedila izraženo je žaljenje što se Zakon o medicinskoj oplodnji nije raspravio u 2 čitanja jer tada ne bi bilo potrebe da se u hitnom postupku predlažu izmjene i dopune Zakona.
Nadalje, izračena je zabrinutost zbog izmjene stavova pojedinih stručnjaka u pogledu Zakona o medicinskoj oplodnji, kao i neodgovornosti ministra i Vlade u odnosu na javnost i građane Hrvatske kojima je potrebna pomoć. S druge strane, upozoreno je kako treba imati povjerenja u prosudbu stručnjaka koji se bave područjem medicinske oplodnje. Također je istaknuto kako je hitnost u donošenju zakona potrebna i zbog sprječavanja manipulacija zametcima.

Predstavnica Udruge RODA iznijela je stav kako je psihološko i pravno savjetovanje parova prije postupka medicinske oplodnje nepotrebno, no predstavnik predlagatelja pojasnio je kako zakonom predviđeno psihološko savjetovanje, umjerenu stimulaciju, te obvezno drugo mišljenje i struka smatra obaveznima za postupak medicinske oplodnje.

Nakon provedene rasprave, Odbor za ravnopravnost spolova je većinom glasova 6 za i 4 protiv odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o medicinskoj oplodnji

 Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Gordanu Sobol, predsjednicu Odbora.


      Predsjednica Odbora
        

         Gordana Sobol