Odbor za ravnopravnost spolova

Izvješće Odbora za ravnopravnost spolova o Prijedlogu odluke o proglašenju "Nacionalnog dana borbe protiv raka vrata maternice" u Republici Hrvatskoj

Odbor za ravnopravnost spolova Hrvatskog sabora na 43. sjednici održanoj 16. veljače 2011. godine, raspravljao je o Prijedlogu odluke o proglašenju „Nacionalnog dana borbe protiv raka vrata maternice“ u Republici Hrvatskoj koji je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavio Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb u Hrvatskom saboru, aktom od 27. siječnja 2011. godine.

Odbor je navedeni Prijedlog zakona raspravio, sukladno članku 140. Poslovnika Hrvatskog sabora, kao zainteresirano radno tijelo.

Prijedlog Odbora za zdravstvo i socijalnu skrb o proglašenju Nacionalnog dana je potaknula Liga za borbu protiv raka i udruga Zdravka, čime će se nastaviti višegodišnja javno-zdravstvena kampanja u borbi protiv raka vrata maternice.

Rak vrata maternice je najčešća maligna bolest žena u dobi 20-30 godina, a druga najčešća u dobi 30-50 godina. U posljednjih nekoliko godina u Hrvatskoj broj oboljelih ne pada, već je u čak u blagom porastu, a radi se o bolesti od koje ne bi trebala umrijeti niti jedna žena, s obzirom na sve mogućnosti prevencije, rane dijagnostike i liječenja u ranoj fazi bolesti. Međutim, prema podacima Registra za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, svake godine od ove bolesti oboli gotovo 400 žena, a gotovo 150 ih umire. Stoga je nužno proširiti spoznaje o bolesti, a jedna od metoda je i proglašavanje Nacionalnog dana borbe protiv raka vrata maternice, dana kada bi se širom Republike Hrvatske intenzivno provodile edukativno-preventivne akcije.

U raspravi koja je uslijedila članice Odbora ukazale su na nekoliko problema. Unatoč dobroj dostupnosti i mreži liječnika-specijalista, postoji velik broj žena koje ne obavljaju preventivne preglede. Naime, velik broj registriranih obavljenih pregleda ne znači da su njima obuhvaćene sve žene, jer uglavnom iste žene redovito periodično obavljaju preventivne preglede. Za žene koje to ne čine nedostaje edukacije i zdravstvenog prosvjećivanja, kao i šire društvene akcije koja bi ih potaknula na redovite preglede.

Odbor za ravnopravnost spolova još je 2002. godine održao tematsku sjednicu na temu Žene i zdravlje kada je dana podrška za izradu Preventivnog programa i mjera za sustavno suzbijanje svih malignih oboljenja kod žena.

U raspravi je ukazano na problem nepostojanja sustavnog zdravstvenog odgoja u okviru kojeg će se mladi pripremati i za odgovorno spolno ponašanje. Naglašena je važnost edukacije od osnovne škole, potreba osnivanja reproduktivnih savjetovališta za adolescente, kao i poticanja žena na redovite preglede. Nadalje, neke jedinice lokalne samouprave, ovisno o financijskim sredstvima, uvele su besplatno cijepljenje, ali uz mali odaziv zainteresiranih roditelja i djevojaka na cijepljenje, zbog velikih nejasnoća i nedovoljne obaviještenosti, na što je ukazala i pravobraniteljica za ravnopravnost spolova jer su informacije o korisnosti ili štetnosti cijepljenja djevojaka protiv HPV-a vrlo zbunjujući.

Vezano uz pitanja cijepljenja, predlagatelj je iznio mišljenje da postojeća cjepiva ne nude potpunu zaštitu a još nema dovoljno podataka o njihovoj sigurnosti.

Ukazano je i na nepostojanje čvrstog stava svjetskih meritornih tijela o cjepivu, budući da nije prošlo dovoljno vremena od početka njegova korištenja. Stoga bi bilo razumno čekati mišljenje Svjetske zdravstvene organizacije. Međutim, s uvođenjem zdravstvenog odgoja u škole nije potrebno niti poželjno više čekati.

Nakon provedene rasprave, Odbor za ravnopravnost spolova jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese

Odluku o proglašenju „Nacionalnog dana borbe protiv raka vrata maternice“ u Republici Hrvatskoj

u tekstu kako ga je predložio Odbor za zdravstvo i socijalnu skrb.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskog sabora, Odbor je odredio Gordanu Sobol, predsjednicu Odbora.


Predsjednica Odbora

Gordana Sobol