Odbor za ratne veterane

Izvješće Odbora za ratne veterane o Prijedlogu zakona o osobama nestalim u Domovinskom ratu, P.Z.br. 610

03.04.2019.

Odbor za ratne veterane Hrvatskoga sabora na svojoj 15. sjednici održanoj 03. travnja 2019. godine razmotrio je Prijedlog zakona o osobama nestalim u Domovinskom ratu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 21. ožujka 2019. godine.
Odbor je raspravu proveo u svojstvu matičnoga radnog tijela sukladno odredbi članka 91. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Prema riječima predstavnika predlagatelja ovim se zakonom reguliraju nematerijalna prava osoba nestalih u Domovinskom ratu i njihovih obitelji te postupak traženja takovih te smrtno stradalih osoba za koje nije poznato mjesto ukopa. Trenutno Republika Hrvatska traga za 1903 osobe, od toga su 1491 nestalih, a za 412 je podnesen zahtjev za traženje posmrtnih ostataka. U Republici Hrvatskoj ne postoji jedinstveni zakon kojim se regulira navedena problematika. Pravni okvir u ovom pitanju čine Ženevske konvencije za zaštitu žrtava rata, njihovi dopunski protokoli te neki zakoni i drugi akti Republike Hrvatske. Ovim će se zakonom zaštiti temeljna prava nestalih osoba i njihovih obitelji te će se pridonjeti očuvanju dostojanstva osoba nestalih u Domovinskom ratu i  njihovih obitelji. Sve aktivnosti u postupku traženja nestalih i smrtno stradalih osoba u Domovinskom ratu za koje nije poznato mjesto ukopa (evidentiranje, prikupljanja saznanja, ekshumacija, identifikacija, pogrebna skrb i dr.) zahtjevaju suradnju i inerdisciplinarni pristup mnogih nadležnih tijela te se ovim zakonom i to regulira. U državama nastalim raspadom bivše Jugoslavije ovo je pitanje regulirano posebnim zakonom. Kako se ovim zakonom ne propisuju materijalna prava, za provedbu istog neće biti potrebno osigurati financijska sredstva u Državnom proračunu Republike Hrvatske.
Članovi Odbora  u raspravi su iznijeli sljedeće primjedbe na prijedlog zakona:
-    u članku 4. treba dodati točku 10. koja bi glasila ”Ministarstvo hrvatskih branitelja je središnje tijelo državne uprave nadležno za hrvatske branitelja iz Domovinskog rata”,
-    u članku 12. iza riječi ”Domovinskom ratu” treba dodati riječ ”uvede” radi jasnog smisla rečenice,
-    u članku 15. iza riječi ”ukopa” treba dodati riječi ” stradavanja ili pogubljenja”, te propisati stavak (2) koji bi glasio ”Svaka fizička osoba koja pruži vjerodostojne podatke ili dokumentaciju o mjestima masovnih ili pojedinačnih grobnica biti će nagrađena prema pavilniku Ministartsva hrvatskih branitelja”
Zatraženo je da se Odboru dostavi struktura nestalih osoba, odnosno koliko je hrvatskih branitelja, civila te pripadnika neprijateljske vojske. Pozitivno je da je ovaj Prijedlog zakona konačno došao u proceduru, ali isto tako je porazno da je proteklo više od dvadeset godina do njegovog predstavljanja. Izražen je interes, s obzirom da ovaj Zakon regulira pitanja nestalih iz Domovinskog rata, radi li se na sličnom Prijedlogu zakona koji bi propisivao postupak traženja nestalih iz Drugog svjetskog rata i poraća. Također je izražena kritika na rad pravosudnih tijela, rad Povjerenstva za praćenje provedbe mjerila u pregovaračkim poglavljima 23. i 24. o pristupanju Republike Srbije Europskoj uniji koje bi trebalo pratiti surađuje li Republika Srbija u otkrivanju sudbine i identifikaciji nestalih osoba te je zatraženo da Ministarstvo vanjskih i europskih poslova dostavi Odboru izvješća Povjerenstva o dosad postignutim rezultatima u ispunjavanju posebnih uvjeta i mjerila za Republiku Srbiju u poglavljima 23. i 24..

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (9 glasova za) odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg

z a k lj u č k a

1.    Prihvaća se Prijedlog zakona o osobama nestalim u Domovinskom ratu,
2.    Sve primjedbe i prijedlozi dostavit će se predlagatelju da ih razmotri prilikom utvrđivanja teksta Konačnog prijedloga zakona.

Odbor je također, jednoglasno (9 glasova za) donio sljedeći 

                z a k lj u č a k

Obvezuje se Ministarstvo vanjskih i europskih poslova da Odboru za ratne veterane dostavi izvješća Povjerenstva za praćenje provedbe mjerila u pregovaračkim poglavljima 23. i 24. o pristupanju Republike Srbije Europskoj uniji s naglaskom na suradnji Republike Srbije u identifikaciji i otkrivanju sudbine nestalih osoba.

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Josipa Đakića, predsjednika Odbora.

                            PREDSJEDNIK ODBORA
                                Josip Đakić