Odbor za rad, socijalnu politiku i zdravstvo

Izvješće Odbora za rad, socijalnu politiku i zdravstvo o Prijedlogu zakona o izjednačavanju mirovinskih primanja (državna mirovina) - predlagatelj Klub zastupnika SDP-a, hitni postupak, prvo čitanje i drugo čitanje, P.Z. br. 581

Odbor za rad, socijalnu politiku i zdravstvo na 67. sjednici Odbora, održanoj 6. veljače 2007. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izjednačavanju mirovinskih primanja (državna mirovina), koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavo Klub zastupnika SDP-a, aktom od 17. studenoga 2006. godine.

Odbor je Prijedlog zakona raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 75. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Članovi Odbora raspolagali su mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na Konačni prijedlog zakona.

U uvodnom obrazloženju, predstavnik predlagatelja je istaknuo da se predloženim rješenjem o izjednačavanju mirovinskih primanja ne narušava mirovinski sustav, nego ga se naprotiv dograđuje i poboljšava. Ujedno ovo rješenje je, po mišljenju predlagatelja, sukladno mogućnostima državnog proračuna a njegova primjena neće ugroziti niti jedan razvojni program predviđen državnim proračunom. Prijedlogom zakona predlaže se novi oblik mirovinskog prava, kao trajno pravo, za korisnike mirovine koji su mirovinu ostvarili od 1. siječnja 1999., kao i sve buduće umirovljenike koji mirovinu ostvaruju u mirovinskom osiguranju na temelju generacijske solidarnosti.

Niska razina mirovina ostvarenih nakon 1. siječnja 1999., i neprihvatljive razlike u odnosu na mirovine ostvarene do tada uočena je vrlo rano, početkom primjene novog mirovinskog sustava, upozorili su članovi Odbora. Teret prelaska na novi mirovinski sustav se odražava upravo na mirovinama ostvarenim isključivo u sustavu generacijsku solidarnost. Izostala su i očekivanja od drugog stupa, koji je trebao, nizom mjera kao što su otvaranje novih radnih mjesta i slijedom toga povećanim sredstvima doprinosa i povećanom akumulacijom u drugi stup, rezultirati ukupno većim sredstvima za mirovine.

Mirovina mora uvažavati visinu uplaćenih doprinosa i vremensko trajanje tih uplata, odnosno radni staž. Izjednačavanje mirovina i ispravljanje negativnih posljedica mirovinske reforme teško je provedivo ako se koriste različiti kriteriji, odnosno primijenjuju različiti uvjeti za stjecanje mirovina, mišljenje je članova Odbora. Mirovinski sustav je uspostavom i primjenom mirovinske reforme doveo do smanjivanja mirovinskih prava, kao posljedica primjene novih načina određivanja mirovina (nove formule za izračun mirovina, postroženih uvjeta za ostvarivanje prava iz sustava generacijske solidarnosti i dr.). Nesporna je činjenica, istakli su članovi Odbora da su mirovine ostvarene do 31. prosinca 1998. u prosjeku više od mirovina koje se ostvaruju nakon započete mirovinske reforme u sustavu generacijske solidarnosti.

Član Odbora je bio mišljenja da, iako Prijedlog zakona ne daje rješenja u potpunosti, poboljšava postojeće stanje, te predlaže da Prijedlog zakona ide u drugo čitanje.

Vlada Republike Hrvatske, kao što je i vidljivo iz priloženog mišljenja, upravo je zbog razlika u visini mirovina i potrebe žurnog rješavanja problema osnovala Radnu skupinu koja treba, temeljem analize stanja predložiti načine rješavanja. Upravo stoga većina članova odbora priklonila se rečenom mišljenju Vlade Republike Hrvatske.

Nakon opširne rasprave, Odbor je većinom  glasova (4 glasa “za” i 5 glasova “protiv”) odlučio predložiti Hrvatskom saboru na usvajanje slijedeći

 

zaključak

 

Ne prihvaća se Prijedlog zakona o izjednačavanju mirovinskih primanja (državna mirovina), u tekstu kako ga je predložio Klub zastupnika SDP-a.

 

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof.dr.sc. Marka Turića, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

Prof.dr.sc. Marko Turić