Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo

Izvješće Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. br. 731

Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 48. sjednici održanoj 13. studenoga 2014. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.br. 731, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora, dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. listopada  2014. godine. Odbor je navedeni akt raspravio sukladno čl.83. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.

U uvodnome izlaganju predstavnik predlagatelja obrazložio je razloge predloženih izmjena i dopuna Zakona, pritom je kazao kako su u provedbi Zakona uočeni određeni nedostaci koji se trebaju otkloniti. Svrha donošenja Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom je obveza kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom i na realni sektor. Od navedene obveze izuzeta su strana diplomatska i konzularna predstavništva, a ovim izmjenama predlaže se izuzeti iz obveze kvotnog zapošljavanja i predstavništva stranih osoba. Također poslodavac obvezu kvotnog zapošljavanja može ispuniti i na zamjenski način, odnosno sklapanjem ugovora o poslovnoj suradnji, kao i primanjem na praksu učenika s teškoćama u razvoju, studenata s invaliditetom. Nadalje, vrlo precizno se uređuje ostvarivanje prednosti pri zapošljavanju osoba s invaliditetom.

U raspravi je predlagatelj predložio, a članovi Odbora su prihvatili prijedlog, da se prati provedba ovoga Zakona, te da se nakon 6 mjeseci napravi analiza učinaka na tematskoj sjednici Odbora. U raspravi su članovi Odbora podržali predložene izmjene i dopune Zakona, posebice u onom dijelu  koje se odnose na jasniju formulaciju prava prednosti prilikom zapošljavanja osoba s invaliditetom. Također, u raspravi je iznijeto mišljenje po kojemu u pravnom sustavu postoji nekoliko posebnih zakona koji reguliraju pravo prednosti pri zapošljavanju, što može dovesti do pravne dvojbe za poslodavca prilikom izbora kandidata. Nadalje, iznijeto je mišljenje po kojemu je nužno sukladno Zakonu o jedinstvenom tijelu vještačenja propisati metodologiju, odnosno način utvrđivanja oštećenja, invaliditeta, funkcionalne sposobnosti, razine potpore, te radne sposobnosti osobe, način rada vještaka i postupak njihova imenovanja, dokumentaciju potrebnu za vještačenje (vrstu i sadržaj), oblik i sadržaj obrasca na kojem se daje nalaz i mišljenje tijela vještačenja, te stručni sastav tima vještaka koji provode vještačenje u svrhu ostvarivanja prava Zakona po pojedinim vrstama predmeta, te po pojedinom stupnju. Također, iznijeta je dvojba u pogledu rješenja predloženog čl. 5.st. 3. po kojemu se dopušta osnivanje centara za profesionalnu rehabilitacijunije uz pribavljeno mišljenje Zavoda i uz suglasnost nadležnog ministarstva, u slučajevima kada nije osnivač Republika Hrvatska.

Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (7 za i 1 suzdržan) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Silvana Hrelju.

 

Predsjednik Odbora

Silvano Hrelja