Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 24. sjednici održanoj 6. lipnja 2013. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br.375, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora, dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24.svibnja 2013. godine.
Odbor je navedeni akt raspravio sukladno čl.75. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
U uvodnome izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da se predloženim izmjenama i dopunama Zakona vrši usklađivanje s propisima Europske unije, odnosno s revidiranom Direktivom 2009/38/EZ. Slijedom odredbi Direktive predložene izmjene i dopune Zakona o radu odnose se na poboljšanje učinkovitosti provedbe postupka obavješćivanja i savjetovanja na transnacionalnoj razini.
Socijalni partneri postigli su dogovor oko pitanja koja se odnose na europska radnička vijeća i odredbe kojima se regulira rad agencija za privremeno zapošljavanje, regulaciju zamjenskog odmora i prekovremenih sati.
Nadalje, na nov način je uređen ugovor o radu na određeno vrijeme. Prema predloženom rješenju i dalje je propisan kao iznimka od pravila o zapošljavanju na neodređeno vrijeme, međutim postojanje objektivnih razloga kao i ograničenje ukupnog trajanja ugovora o radu na određeno vrijeme na tri godine odnosi se samo na uzastopne ugovore o radu, ali ne i uz prvi ugovor o radu na određeno vrijeme.
U raspravi je iznijeto mišljenje po kojemu unatoč ograničenju sklapanja uzastopnih ugovora o radu na određeno vrijeme praksa većine poslodavaca u Republici Hrvatskoj ukazuje na zlouporabu ugovora koji se sklapa na određeno vrijeme za izvršenje određenog posla.
Također, iznijeto je mišljenje po kojemu će u budućnosti biti sve više ugovora na određeno vrijeme kako u zemljama EU tako i u Republici Hrvatskoj, te da je potrebno uspostaviti dobru ravnotežu između fleksibilizacije tržišta rada i sigurnosti radnog mjesta.
U raspravi je iznijeto mišljenje po kojemu rješenje predloženo u čl.6. koje se odnosi na probni rad i otkaz ugovora o radu radnika na probnom radu, stavlja radnike na probnom radu u neravnopravan položaj, budući da ne mogu tražiti sudsku zaštitu u slučaju neopravdanog otkaza.
Nadalje, predlagatelj je pojasno da će spriječiti zlouporabu prekovremenog rada povećanim nadzorom nad primjenom odredbe čl.7. kojom se ukida mjesečno ograničenje broja prekovremenih sati.
Predlagatelj je naglasio da je ovaj Zakon rezultat konsensusa između socijalnih partnera. Pritom je pojasnio da resorno ministarstvo u suradnji sa socijalnim partnerima priprema novi Zakon o radu, koji će uputiti u zakonodavni postupak tijekom mjeseca rujna ove godine.
Budući da je ovo prvi korak u izmjenama koje su nužne zbog usklađivanja sa zakonodavstvom EU, resorno ministarstvo je spremno razmotriti sve primjedbe koje se odnose kako na nomotehnička poboljšanja tako i na jezična prilikom izrade novog Zakona o radu.
Nakon provedene rasprave, Odbor je većinom glasova (6 „za“, 1 „protiv“, 1 „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o radu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Silvana Hrelju.
Predsjednik Odbora
Silvano Hrelja