Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo

Izvješće Odbora za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo o Prijedlogu strategije demografske revitalizacije Republike Hrvatske do 2033. godine

28.02.2024.

Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 50. sjednici održanoj 28. veljače 2024. godine, raspravljao je Prijedlog strategije demografske revitalizacije Republike Hrvatske do 2033. godine, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. veljače 2024. godine. 

Odbor je navedeni akt raspravio sukladno članku 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo.

U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja je istaknula kako je demografska situacija u Republici Hrvatskoj između dvaju popisa stanovništva 2011. i 2021. obilježena  depopulacijom i starenjem stanovništva. Depopulacija je bila neujednačena po regijama, a najviše je pridonijelo iseljavanje nakon pristupanja Europskoj uniji mlađe populacije što je u konačnici dovelo i do manjeg broja budućih rađanja djece.

Starenje stanovništva postalo je također izazov, a potaknuto je niskim brojem rođenih i iseljavanjem mladih kao i sve dužim očekivanim trajanjem života. Nadalje, suvremeni način života i rada rezultirao je nižim stopama fertiliteta  zbog usklađivanja poslovnih i obiteljskih obveza. Stoga je jedan od trendova odgađanje rađanja za stariju životnu dob.

Ulaskom u Europsku uniju broj useljenika u Republiku Hrvatsku počeo je rasti povećanjem broja dozvola za zapošljavanje stranaca.

Strategija demografske revitalizacije Republike Hrvatske do 2033. godine naglašava kako je za uspješno ostvarenje strateških ciljeva potreban kontinuirani dijalog između nositelja vlasti i svih relevantnih sudionika u političkom i društvenom životu. Također, naglašena je potreba za izgradnju poticajnog okružja za obitelj i mlade, posebice u pogledu priuštivosti stana i kvalitetne skrbi o djeci.

Strategijom su definirana dva strateška cilja s definiranim podciljevima:
1. Izgrađeno poticajno okruženje za obitelji i mlade
- omogućiti lakše usklađivanje poslovnog, obiteljskog i privatnog života u kontekstu tehnoloških promjena
- stvoriti uvjete koji potiču ekonomsku i stambenu neovisnost za mlade generacije
2. Uravnotežena mobilnost stanovništva
- stvoriti uzajamnu vezu između lokalnog razvoja i migracije
- optimizirati upravljanje migracijskim tokovima u skladu s potrebama države i društva.

U raspravi je većina članova Odbora podržala donošenje ovoga sveobuhvatnog  strateškog dokumenta. Pritom su istaknuli kako je za ostvarenje ciljeva od iznimne važnosti suradnja svih nositelja vlasti od državne do lokalne razine. Također, većina članova Odbora smatra kako se današnje vrijeme/način života/način rada bitno razlikuje od vremena prije 30-40 godina a razlozi su višestruki: žene su obrazovanije, razvijaju karijeru zbog čega se često odgađa majčinstvo, a veliki broj mladih odlučuje se za zajednički život bez djece, i dr.

U raspravi je naglašeno kako je preduvjet za obiteljski život materijalna sigurnost. Iznijeto je mišljenje po kojemu je potrebno napraviti zaokret u politici plaća. Naime, potrebno je osigurati visinu plaća kao u razvijenim zemljama EU kako bi zadržali naše mlade ljude u domovini. Pritom je istaknuto kako neki poslodavci isplaćuju veće bonuse nego plaće zaposlenicima što sve dovodi i do niskih mirovina budući da su to isplate na koje se ne plaćaju doprinosi, a i porezne olakšice mnogi poslodavci koriste kao način povećanja plaće. Nadalje, istaknut je problem priuštivog stanovanja koje unatoč naporima kroz razne poticajne mjere Vlade Republike Hrvatske nije zaustavilo rast cijene stanova.

Ukazano je i na problem loše prometne povezanosti između većih središta s okolnim manjim gradovima i općinama u kojima su stanovi jeftiniji ali mladi rade u većim središtima i gotovo je nemoguće uskladiti obiteljski i poslovni život.

Na kraju rasprave predlagateljica je upoznala Odbor kako Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine priprema Nacionalni plan stambene politike kako bi se kroz mjere države postigla niža cijena stanova za mlade, odnosno omogućilo pristupačno stanovanje. 

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 „za“ i 2 „suzdržana“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese 

Strategiju demografske revitalizacije Republike Hrvatske do 2033. godine

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Željka Pavića, predsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA
Željko Pavić