Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 57. sjednici održanoj 13. svibnja 2020. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o nacionalnoj naknadi za starije osobe, s Konačnim prijedlogom zakona, prvo i drugo čitanje, P.Z. br. 947, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. svibnja 2020. godine.
Odbor je navedeni akt raspravio sukladno čl.83. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja istaknula je da pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe može ostvariti hrvatski državljanin koji je navršio 65 godina života s prebivalištem na području Republike Hrvatske u neprekidnom trajanju od 20 godina neposredno prije podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava. Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe može se ostvariti ako osoba nije korisnik mirovine prema propisima Republike Hrvatske ili prema propisima druge države i nije osiguranik u obveznom mirovinskom osiguranju, da korisniku i/ili članovima kućanstva prihod ostvaren u prethodnoj kalendarskoj godini po članu kućanstva, mjesečno ne prelazi utvrđeni iznos nacionalne naknade za starije osobe, da nije korisnik prava na zajamčenu minimalnu naknadu prema propisima o socijalnoj skrbi, da nema priznato pravo na uslugu smještaja prema propisima o socijalnoj skrbi, te da nema sklopljen ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ili ugovor o doživotnom uzdržavanju kao primatelj uzdržavanja.
Procijenjeno je da će nacionalnu naknadu za starije osobe ostvariti približno 19.700 osoba u 2021. godini te 21.550 osoba u 2022. godini.
U raspravi je predstavnica predlagatelja naglasila da se predloženim zakonom namjerava uspostaviti sustav svojevrsne nacionalne potpore kao zamjenskog dohotka za određenu kategoriju starijih osoba, kako bi im se osigurao određeni stupanj socijalne sigurnosti. Radi se o mjeri usmjerenoj na povećanje kvalitete života starijih osoba. Novi institut u okviru socijalne zaštite obuhvatit će preostale kategorije osoba starijih od 65 godina koje nisu osigurale prihod za starost i nisu u mogućnosti isti ostvariti na drugi način.
Većina članova Odbora podržava predložena rješenja da se, u skladu s gospodarskim mogućnostima, osigura prihod u starosti odnosno socijalna sigurnosti građana.
U raspravi su najveći prijepor izazvala rješenja po kojima nije određen uvjet za korisnika prava štdnja u komercijalnim bankama bilo u kunama ili devizama. Po njihovu mišljenju to će otvoriti mogućnost za zlouporabu. Također, nije dovolno jasno propisano da su djeca dužna uzdržavati svoje stare I nemoćne roditelje koji nemaju p vlastitih prihoda.
Nacionalna naknada za starije osobe iznosi 800,00 kuna mjesečno, a svota nacionalne naknade za starije osobe usklađuje se od 1. siječnja svake kalendarske godine, počevši od 1. siječnja 2022. Odluku o usklađivanju nacionalne naknade za starije osobe donosi Upravno vijeće Zavoda.
U raspravi je većina članova podržala donošenje ovoga Zakona.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (9 za 1 suzdržan) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Zakon o nacionalnoj naknadi za starije osobe, P.Z. br. 947
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Gordana Marasa.
Predsjednik Odbora
Gordan Maras