Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 53. sjednici održanoj 11. ožujka 2020. godine, raspravljao je o Prijedlogu Zakona o profesionalnoj mirovini, P.Z. br. 770, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio prof. dr. sc. Mirando Mrsić, zastupnik u Hrvatskome saboru, aktom od 10. listopada 2019. godine.
Odbor je navedeni akt raspravio sukladno čl.83. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
Odbor je raspolagao pisanim Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske na navedeni akt, u kojemu predlaže Hrvatskome saboru da ne prihvati Prijedlog zakona o profesionalnoj mirovini.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je kako se predloženim Zakonom uređuje ostvarivanje prava iz mirovinskog osiguranja onih kategorija osiguranika koji stječu pravo na mirovinu uz sniženje dobne granice ovisno o dužini razdoblja za koje se staž osiguranja računa s povećanim trajanjem i stupnju povećanja staža osiguranja.
Nadalje, Prijedlog zakona uređuje prava na profesionalnu mirovinu za različite skupine osiguranika čija su prava uređena s više zakona zbog svoje specifičnosti. Na ovakav način postojeći sustav se nadopunjuje novim načinom ostvarivanja prava na mirovinu za one osobe koje su osigurane temeljem rada u različitim sustavima osiguranja, a koje rade na poslovima i zanimanjima na kojima se staž osiguranja računa s povećanim trajanjem na jednostavniji način. Pravo na profesionalnu mirovinu ima osiguranik kada navrši propisanu starosnu dob (50 god. do 56 god. i 8 mjeseci) i najmanje 20 godina staža osiguranja u efektivnom trajanju, što ovisi o radnom mjestu. Radna mjesta su razvrstana u 4 kategorije (12 mjeseci rada računa se kao staž osiguranja 18, 16, 15 i 14 mjeseci).
Predstavnica Vlade Republike Hrvatske u raspravi je istaknula kako predloženi Zakon uvodi novi institut profesionalne mirovine, najniže profesionalne mirovine, razmjerne profesionalne mirovine, te razmjerne starosne i prijevremene starosne mirovine. Također, Vlada Republike Hrvatske smatra da bi se prihvaćanjem predloženog Zakona smanjila razina prava za djelatne vojne osobe, policijske službenike i pirotehničare.
U raspravi je iznijeto mišljenje kako je beneficirani staž uređen Zakonom o stažu osiguranja s povećanim trajanjem koji je u primjeni od 1. siječnja 2019. godine. Pritom je istaknuto kako je Zakon moderniziran te su redefinirana radna mjesta i zanimanja na kojima se staž računa s povećanim trajanjem u odnosu na ranije propise.
Dio članova Odbora smatra da je intencija predlagatelja korisna te da bi prihvaćanje ovoga Prijedloga zakona doprinijelo sustavu. Po njihovu mišljenju potrebno je smanjivati broj posebnih propisa, odnosno posebnih zakona, koji propisuju blaže uvjete za stjecanje prava i/ili povoljniji način određivanja mirovina od uvjeta propisanih općim propisom.
Na kraju rasprave predlagatelj je pojasnio da je u mandatu Vlade Republike Hrvatske do 2015. godine napravljena analiza i revizija staža osiguranja s povećanim trajanjem.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (5 za , 2 protiv i 1 suzdržan ) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći zaključak
Ne prihvaća se Prijedlog zakona o profesionalnoj mirovini, P.Z. br.770.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Gordana Marasa.
Predsjednik Odbora
Gordan Maras