Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 27. sjednici održanoj 14. veljače 2018. godine, raspravljao je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obveznim mirovinskim fondovima, P.Z. br. 285, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 1. veljače 2018. godine.
Odbor je navedeni akt raspravio sukladno čl.83. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja istaknula je da se predloženim izmjenama i dopunama Zakona ispravljaju nedostaci uočeni tijekom primjene Zakona koji je stupio na snagu 20. veljače 2014. godine, te se vrše dopune radi usklađivanja sa Zakonom o otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom, Zakonom o kreditnim institucijama, i dr. kao i s pravnom stečevinom Europske unije.
Pritom je naglasila da se na precizniji način regulira politika ulaganja imovine mirovinskih fondova, te osigurava veća sigurnost ulaganja i učinkovitije upravljanje rizicima propisivanjem obveze procjene kreditne sposobnosti izdavatelja u kojeg se namjerava ulagati imovina. Nadalje, predloženo je skraćivanje roka za odabir obveznog mirovinskog fonda na mjesec dana umjesto dosadašnjih šest mjeseci, proširuju se i modaliteti nadzora mirovinskih društava od strane Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga.
U raspravi je većina članova Obora ukazala na nedovoljnu informiranost novozaposlenih o potrebi osobnog izbora fonda, stoga ih REGOS raspoređuje po službenoj dužnosti na način da svakom društvu dodijeli jednak broj osoba. Upravo to ukazuje na potrebu provođenja dodatnih kampanja, kako bi se postigla puna informiranost, kao i na problem da je sadašnji model po kojemu je upravljanje i ulaganje u svim fondovima ujednačeno. Stoga ta činjenica, kao i činjenica da se ulaže samo oko15% u inozemne obveznice, dok 3 vrijednosti u državnim obveznicama ukazuje kako nema značajnijih odstupanja u ulaganju fondova, te bi valjalo omogućiti ulazak na tržište i novim fondovima.
Nadalje, podržano je predloženo skraćivanje roka za odabir obveznog mirovinskog fonda sa šest mjeseci, međutim dio članova Odbora drži da je predloženi rok od mjesec dana kratak.
U raspravi je predstavnica predlagatelja istaknula kako se kriza u Agrokoru nije negativno odrazila na mirovinske fondove, te da mirovine nisu ugrožene
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (9 za) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći zaključak
Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama
Zakona o obveznim mirovinskim fondovima, P.Z. br. 285
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Gordana Marasa.
Predsjednik Odbora
Gordan Maras