Odbor za rad, mirovinski sustav i socijalno partnerstvo Hrvatskoga sabora na 23. sjednici održanoj 15. studenoga 2017. godine, raspravljao je o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2018. godinu i projekcija za 2019. i 2020. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. studenoga 2017. godine.
Odbor je navedeni akt raspravio sukladno čl.179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo.
Odbor je proveo objedinjenu raspravu o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2018. godinu i projekcija za 2019. i 2020. godinu s Konačnim prijedlogom zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2018. godinu, P.Z.br.220.
U uvodnom izlaganju predstavnica Vlade Republike Hrvatske istaknula je, da su planirani prihodi u iznosu od 129 milijardi kuna, a rashodi u iznosu od 133,3 milijarde kuna, što je 3,9% ili 5 milijardi kuna više u odnosu na Državni proračun za 2017. godinu. Planirani manjak državnog proračuna za 2018. godinu iznosi 4,3 milijarde kuna ili 1,1% bruto domaćeg proizvoda.
Projekcija prihoda temelji se na očekivanom gospodarskom rastu i cjelovitoj poreznoj reformi, te boljoj apsorpciji sredstava iz EU fondova.
Na rashodnoj strani proračuna od iznimne je važnosti očuvati fiskalnu održivost uz istovremeno poticanje ekonomskog rasta. Naime, izlaskom RH iz procedure prekomjernog proračunskog manjka ne prestaje obveza za nastavkom fiskalne konsolidacije, već je RH dužna pridržavati se kriterija iz preventivnog mehanizma Pakta o stabilnosti i rastu.
Odbor se posebice osvrnuo na planirana sredstva u razdjelu 086 Ministarstva rada i mirovinskoga sustava koji obuhvaća:Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, Hrvatski zavod za zapošljavanje, Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, Zavod za unapređivanje zaštite na radu, Središnji registar osiguranika i Agenciju za osiguranje radničkih potraživanja.
Financijski plan Ministarstva za 2018. Iznosi 44.072.926.421 kuna i veći je za 1.585.905.483 kune u odnosu na 2017. godinu kada je iznosio 42.487.020.938 kuna. Najveće povećanje je kod Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje u iznosu od 1.378.832.890 kuna i odnosi se povećanje mirovina kao rezultat indeksacije po općim i posebnim propisima.
U raspravi su predstavnici resornog ministarstva istaknuli da se povećavaju ukupni rashodi za mirovine i mirovinska primanja za 3,8% u odnosu na 2017. godinu čime će dosegnuti razinu od 38,9 milijardi kuna. Nadalje, naknade za nezaposlene i aktivnu politiku zapošljavanja planirana su u 2018. godini na razini 1,7 milijardi kuna, a odnose se na naknade nezaposlenima,mjere stručnog osposobljavanja za rad bez zasnivanja radnog odnosa, potpore za zapošljavanje, usavršavanje, samozapošljavanje, obrazovanje nazaposlenih, javne radove, očuvanje radnih mjesta i stalni sezonac.
U raspravi je pozitivnim ocjenjeno povećanje sredstava na poziciji Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.
Iznijeto je mišljenje po kojemu Vlada Republike Hrvatske nije u izradu Proračuna uključila sindikate, zatim da ovaj Proračun ne nudi neki ozbiljan gospodarski rast, te da nije došlo do obećanog smanjenja PDV-a., kao niti rasta plaća za zaposlene u državnim i javnim službama. Planirana povećanja izdvajanja za zaposlene u državnim i javnim službama samo su rezultat poštivanja kolektivnih ugovora.
Također, iznijeto je mišljenje po kojemu će doći do smanjenja PDV tijekom mandata ove Vlade.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 za i 1 protiv) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Državni proračun Republike Hrvatske za 2018. godinu i projekcija za 2019. i 2020. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, Gordana Marasa.
Predsjednik Odbora
Gordan Maras