Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo

Izvješće Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo o Prijedlogu odluke o donošenju Prostornog plana područja posebnih obilježja Parka prirode Telašćica

Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo  Hrvatskoga  sabora,  raspravio je na  28. sjednici  održanoj 30. siječnja 2014. godine Prijedlog odluke o donošenju Prostornog plana   područja posebnih obilježja Parka prirode Telašćica koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. siječnja 2014.godine. Sukladno odredbi članka 93. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je raspravu o Prijedlogu odluke proveo kao matično radno tijelo.
 
U uvodnom izlaganju predstavnika predlagatelja, zamjenik ministrice graditeljstva i prostornoga uređenja naveo je polazišne osnove za donošenje predloženog dokumenta, istaknuvši da se predmetnom Odlukom predlaže donošenje Prostornog plana posebnih obilježja Parka prirode Telašćica temeljem članka 188. Zakona o prostornom uređenju (Narodne novine, broj 153/2013.) a u vezi s člankom 100. stavkom 2. Zakona o prostornom uređenju i gradnji (Narodne novine, broj 76/2007, 38/2009, 55/2011, 90/2011, 50/2012, 55/2012 i 80/2013). Elaborat Plana sastoji se od tekstualnog i grafičkog dijela, te će radi opsežnosti materijala u Narodnim novinama biti objavljene  samo Odluka o donošenju i Odredbe za provođenje Plana, a ostalo čuvati u Hrvatskome saboru, Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja, Ministarstvu zaštite okoliša i prirode, Zavodu za prostorno uređenje Zadarske županije te Javnoj ustanovi parka prirode Telašćice. 
 
Prijedlogom se utvrđuju osnove uređenja, korištenja i zaštita vrijednosti ovog prostora, te mogućnosti turističkog korištenja i obilazaka Parka prirode, zasnovane na analizi osobitosti i vrijednosti prostora, ocjeni mogućnosti i ograničenja korištenja prostora, podrazumijevajući i ograničenja u bavljenju određenim djelatnostima. Plan obuhvaća zaštitu od djelatnosti koje bi mogle narušiti vrijednosti prostora, također i zaštitu prirodnih i kulturnih dobara po pojedinim dijelovima i u cijelosti, a podrazumijeva i uređuje racionalno korištenje prostora predviđenog za gradnju, obnovu vrijednih zapuštenih građevina i građevinskih sklopova, te provođenje nužnih zahvata u prostoru.
 
Predstavnik Hrvatskog zavoda za prostorni razvoj u uvodnom je dijelu prezentirajući  Plan, naglasio da se područje Parka nalazi unutar obuhvata ekološke mreže i predstavlja potencijalno područje Natura 2000 na koje će se primjenjivati mjere zaštite utvrđene važećom Uredbom o proglašenju ekološke mreže. Za područje unutar obuhvata primjenjuju se mjere zaštite, sukladno kategoriji parka prirode. Prostorni plan Parka prirode donosi se za ukupnu površinu od sedamdeset kvadratnih kilometara u granicama određenim „Zakonom o proglašenju Parka prirode Telašćica“ (Narodne novine broj 14/88) i rezultat je niza stručnih i konzervatorskih podloga, te studija i ishođenih mišljenja nadležnih ministarstava, te zaključno i ocjene Savjeta prostornog uređenja Države. 

Pri izradi predloženog dokumenta temeljno je polazište bilo poštivanje svih zahtjeva koji se odnose na zaštitu prirode, uvažavanje krajobraznih vrijednosti, registraciju postojećih tradicijskih dijelova i naseobina, registraciju tipologije zatečenih zgrada i sidrišta, s ciljem očuvanja kulturno-povijesnog nasljeđa u parku prirode Telašćica. Posebno su istaknuta razgraničenja prostora prema namjeni i načinu korištenja prostora, te stupanj zaštite, odnosno zonaciju - na zonu stroge zaštite, usmjerene zaštite i zonu korištenja. Prema postotku korištenja, u odnosu na ukupnu površinu Parka prirode, zona stroge zaštite obuhvaća 1,12 posto površine Parka i predstavlja područje od iznimne vrijednosti, zona usmjerene zaštite 97,8 posto površine i predstavlja zonu u kojoj su dopuštene različite aktivnosti kroz regulaciju i nadzor Javne ustanove, a zona korištenja je područje kojim se upravlja u svrhu koje su značajne za razvoj Parka kroz turističko korištenje s obuhvatom od samo 0,96 posto njegove ukupne površine.
 
U postupku javne rasprave trebalo je pomiriti zahtjeve koji proizlaze iz potrebe zaštite kulturne i prirodne baštine i zahtjeve vlasnika zemljišta koji su  iskazivali interes prema gradnji smještajnih kapaciteta. U raspravi koja je uslijedila, postavljeno je pitanje sudbine privatnih zgrada koje se ne uklapaju u postojeću kulturnu baštinu i krajobraz Parka prirode, a slijedom brojnih primjera različitih stilova gradnje u priobalnom području.Prema odgovoru koji je dan postoji stručna podloga i elaborat o svim postojećim građevinama koje su prošle vrednovanje, a prema postojećim snimkama nema građevina koje odstupaju od postavljenih normi. Na pitanje o tome je li ovim Planom predviđena zaštita prirode  ograničavanjem broja posjetitelja, s obzirom na neke endemske vrste u Parku, odgovoreno je da Planom nisu ugrađeni limiti broja turističkih posjeta, ali se vrše intenzivna istraživanja, i ta je odluka ostavljena upravi Javne ustanove Parka prirode Telašćica.       

Nakon provedene rasprave Odbor za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskoga sabora odlučio je jednoglasno  predložiti Hrvatskome saboru donošenje

ODLUKE O DONOŠENJU PROSTORNOG PLANA   PODRUČJA POSEBNIH OBILJEŽJA PARKA PRIRODE TELAŠĆICA


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Zdravka Ronka, predsjednika Odbora.
 

 

PREDSJEDNIK ODBORA

Zdravko Ronko