Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe s rasprave o Izvješću o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda za 2005. godinu

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora razmotrio je na 51. sjednici održanoj 23. siječnja 2007. godine Izvješće o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda za 2005. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada  Republike Hrvatske aktom od 21. prosinca 2006. godine.

Odbor je predmetno Izvješće raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela, na temelju nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U iscrpnom izlaganju pomoćnika ministrice pravosuđa na cjelovit način dat je prikaz rada kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda i stanja u tim ustanovama. Među primarnim problemima u radu ustanova istaknut je problem nepopunjenosti sistematiziranih radnih mjesta od kojih su najznačajnija radna mjesta liječnika, službenika tretmana i službenika osiguranja. Osobita važnost poklanja se permanentnoj edukaciji službenika zatvorskog sustava iz područja specifičnih za rad u zatvorskom sustavu i  postupanju sa zatvorenicima. Kako zatvorski sustav bilježi kontinuirani trend povećanja broja zatvorenika, prisutna je prekapacitiranost koja će i u narednom razdoblju biti još izražajnija. U tom pravcu ulažu se ogromni napori,  postoje  projekcije rješenja osiguranjem financijskih sredstava Ministarstva pravosuđa, te korištenje modela javno-privatnog partnerstva. S obzirom na vrstu kaznenog djela, u strukturi zatvorenika u 2005. godini prevladavaju zatvorenici koji su počinili imovinska kaznena djela 35%, slijede zatvorenici koji su kaznena djela protiv života i tijela 22%. Obrazovna struktura zatvorenika nije povoljna primjerice svaki deveti zatvorenik nema završenu osnovnu školu, 28,4% zatvorenika ima samo završenu osnovnu školu, stoga je tijekom 2005. godine 337 zatvorenika bilo uključeno u neki oblik obrazovanja. U izvještajnom razdoblju prosječno je radno angažirano oko 36,80% zatvorenika. Na opće stanje sigurnosti u ustanovama utječe odnos broja zatvorenika u odnosu na smještajne kapacitete te broja službenika pravosudne policije u odnosu na broj zatvorenika, unatoč nepovoljnom odnosu u 2005. godini smanjen je broj napada zatvorenika na zatvorske službenike, smanjen je broj zatvorenika koji su odbijali zatvorsku hranu, ne bilježi se ni veći porast primjene sredstava prisile nad zatvorenicima. Istaknut je pozitivan kvalitativni i kvantitativni pomak u izricanju i izvršavanju alternativnih sankcija.

U raspravi su članovi Odbora podržali Izvješće o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zatvora istaknuvši da se radi o izvanredno dobrom i iscrpnom prikazu stanja u kaznionicama, zatvorima i odgojnim zavodima, koje je dobar temelj društvenoj zajednici za potrebne aktivnosti, ali i dobra podloga za rad znanstvenim i stručnim tijelima. Istaknuti su objektivni razlozi koji su doveli do kašnjenja u  podnošenja predmetnog Izvješća. Osobitu važnost u izvješću zauzima problem drastičnog nedostatka kadra prema sistematiziranim radnim mjestima, preopterećenost u radu službenika u izvršavanju svakodnevnih poslova stvara veliki broj sati prekovremenog rada ( pokazatelji na str. 7. i 8. Izvješća), stoga,  problem popunjavanja radnih mjesta treba biti imperativ rješavanja u najkraćem roku. Članovi Odbora suglasni su u ocjeni da treba podržati alternativne sankcije, te dodatno poraditi na  mogućnostima i načinima izvršavanja alternativnih sankcija i rada na opće dobro ( primjerice u Zagrebu postoje samo dvije pravne osobe u kojima se izvršava rad na opće dobro). 
Nakon provedene rasprave, Odbor za pravosuđe jednoglasno je sa sedam (7) glasova “za” odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći

 

Z A K L J U Č A K

Prihvaća se Izvješće o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda za 2005. godinu.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio gospodina Emila Tomljanovića, predsjednika Odbora.

                                     
                                                                              PREDSJEDNIK ODBORA

                                                                                                  Emil Tomljanović