Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora razmotrio je na 43. sjednici održanoj 27. travnja 2010. godine Izvješće o radu pučkog pravobranitelja za 2009. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnio Pučki pravobranitelj aktom od 31. ožujka 2010.
Odbor je predmetno Izvješće razmotrio u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.
Uvodno, pučki pravobranitelj obrazložio je dijelove Izvješća koji se odnose na praćenje stanja u zatvorskom sustavu, pritužbe na rad pravosuđa i sudova. U 2009. godini bilježi se porast broja pritužbi iz područja pravosuđa, a u pravilu se odnose na dugotrajnost sudskih postupaka. Za istaknuti je da se povećava broj pritužbi vezanih za ishod sudskih postupaka. Bilježi se pozitivan trend u rješavanju prava građana na suđenje u razumnom roku. U 2009. godini Ured pučkog pravobranitelja primio je veći broj pritužbi osoba lišenih slobode u odnosu na prošlu godinu, uglavnom se odnose na povrede prava na smještaj, prava na zdravstvenu zaštitu, prava na rad, korištenje pogodnosti. Najveći problem zatvorskog sustava je prenapučenost i nedovoljna popunjenost sistematiziranih radnih mjesta osobito u tretmanu, stoga su ta pitanja prioritet rješavanja.
Članovi odbora ocjenjuju da je Izvješće pučkog pravobranitelja temeljito i iscrpno obrađeno po pojedinim upravnim područjima, metodološki usklađeno i potkrijepljeno konkretnim slučajevima, opisom stanja i ishodom slučaja i poduzetim mjerama
Član odbora ukazao je na netočan navod da broj pritužbi na rad sudova u 2009. godini čini oko 20% svih novopristiglih pritužbi, naime iz tabele na stanici 12. Izvješća razvidno je da su podnijete 334 pritužbe iz područja pravosuđa i 213 pritužbi osoba lišenih slobode, iz čega proizlazi da se 1/3 pritužbi odnosi na pravosuđe, što je za ovaj odbor posebno indikativan podatak.
U daljnjoj raspravi među članovima Odbora iskazan je prijepor u vezi nekih ocjena i prijedloga sadržanih u Izvješću.
Većinsko je stajalište članova Odbora da se neki dijelovi Izvješća o radu pučkog pravobranitelja ne mogu podržati jer sadrže paušalne ocjene i opservacije o neprovođenju Zakona od strane Vlade RH, a koje nisu proizašle iz opisa slučajeva povrede nečijega prava po podnijetoj pritužbi, a niti su potkripljene konkretnim primjerima povreda samostalnog zapažanja pravobranitelja, npr:” “Politiziranost rukovodećeg sloja jedan je od uzroka klijentelizma i političke korupcije a time i nereda, neažurnosti, arbitrarnosti i neodgovornosti prema građanima.” – dakle ocjena upravo suprotna iskazanoj volji o depolitizaciji državne uprave donošenjem Zakona i uredbi za njegovu provedbu u cilju smanjenja broja politički imenovanih osoba u javnoj upravi.
Također većinsko je stajalište članova Odbora da se ne mogu prihvatiti ocjene Pučkog ravobranitelja da su Odluke Hrvatskog sabora kojima se Izvješća radu pučkog pravobranitelja za 2007. i 2008. godinu primaju na znanje po ocjeni javnosti i domaćih i međunarodnih organizacija i tijela koja prate stanje i mehanizme zaštite ljudskih prava u Republici Hrvatskoj pritisak na neovisnu instituciju kako bi pučki pravobranitelj odustao od iznošenja kritičkih ocjena o uzrocima i širem društvenom okviru koji otežava bolje ostvarivanje i zaštitu prava građana pa i dovodi do kršenja prava građana od strane državnih tijela, te ocjene da sve to slabi položaj i mogućnosti pučkog pravobranitelja iz razloga što su izražene paušalno bez navođenja konkretnih izvora takovih ocjena.
Što se tiče Odbora za pravosuđe razlozi za odluku o primanju na znanje Izvješća pučkog pravobranitelja za 2008. g. vrlo su jasno navedeni u izvješću Odbora a sastoje se u tome da je izvješće sadržavalo prijedloge mjera odnosno smjernice izmjene pojedinih zakona o čemu se u to vrijeme tek vodila stručna rasprava i izrađivali prvi nacrti u Ministarstvu, te bi prihvaćanje takvog Izvješća s predloženim mjerama, unaprijed prejudiciralo stav Odbora u pogledu budućih zakonskih izmjene i dopuna.
Manjinsko je stajalište da Izvješće o radu pučkog pravobranitelja treba prihvatiti u cjelosti, prijedlog da se Izvješće o radu pučkog pravobaranitelja za 2009. godinu prihvati u cjelosti nije dobio potrebnu većinu glasova ( 3 tri glasa “za” i 6 šest) glasova “protiv).
Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe je sa (6) šest glasova “za” i (3) tri glasa “protiv” odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje sljedećeg zaključka
Prihvaća se Izvješće o radu pučkog pravobranitelja za 2009. godinu, osim u dijelu Ocjene i prijedlozi, kako je navedeno u Izvješću.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio gospođu Anu Lovrin, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Ana Lovrin dipl.iur.