Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 1. sjednici održanoj 22. prosinca 2011. razmotrio je Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o javnim ovršiteljima, s Konačnim prijedlogom zakona i Prijedlog zakona o izmjenama Ovršnog zakona, s Konačnim prijedlogom zakona, koje su predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavili: Klub zastupnika SDP-a, Klub zastupnika HNS-a, Klub zastupnika IDS-a i Klub zastupnika HSU-a, aktom od 22. prosinca 2011. godine, s prijedlogom da se donesu po hitnom postupku.
Odbor je Prijedloge zakona raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno ovlasti iz članka 73. Poslovnika. Odbor je o predloženim zakonima proveo objedinjenu raspravu.
U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da se izmjene Zakona o javnim ovršiteljima i izmjene Ovršnog zakona predlažu kako bi se odgodila primjena pojedinih odredbi Zakona do 1. srpnja 2012. godine. Određene nedostatke zakona valja na vrijeme otkloniti i riješiti probleme provedbe, uvažavajući pri tom i mišljenje javnosti. U tom razdoblju potrebno je poboljšati sustav ovrha, izmijeniti pojedine odredbe Ovršnog zakona, osobito u dijelu koji uređuje ovlasti i način postupanja javnih ovršitelja u provedbi ovršnih postupaka.
Članovi Odbora većinom glasova podržali su predložene izmjene kojima se odgađa primjena pojedinih odredbi, radi njihova poboljšanja. Stajalište je Odbora da transparentnost ovrhe, pravna sigurnost i vladavina prava, mišljenje šire javnosti trebaju biti osnov za doradu pojedinih odredbi. Istaknuto je da zemlje Europske unije na različite načine reguliraju ovršne postupke, model koji je preuzela Republika Hrvatska moguće je provesti uz određene transformacije odnosa u društvu. Vezano za primjenu pravne stečevine, zahtjevi se odnose na brzo, efikasno i kvalitetno pravosuđe.
Pojedinačno je mišljenje da su zakoni kojima se uređuje ovrha i uvode javni ovršitelji zakoni kojima smo poštivali kriterije i mjerila iz Poglavlja 23. Pravosuđe i temeljna ljudska prava. Da se radi o zakonima koji su u Hrvatskom saboru usvojeni dvotrećinskom većinom, te da je potrebno voditi računa da je imenovan određeni broj javnih ovršitelja koji su trebali započeti s radom u skoro vrijeme.
Odbor je upoznat s amandmanima Odbora za zakonodavstvo kojima se sadržajno i nomotehnički dorađuju predložene odredbe.
Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe je sa sedam (7) glasova „za“ i jednim (1) glasom „protiv“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o izmjeni Zakona o javnim ovršiteljima
Odbor je sa sedam (7) glasova „za“ i jednim (1) glasom „protiv“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o izmjenama Ovršnog zakona
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora, gospodina Josipa Kregara.
PREDSJEDNIK ODBORA
Prof.dr.sc. Josip Kregar