Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama Europske unije, s Konačnim prijedlogom zakona, prvo i drugo čitanje, hitni postupak, P. Z. E. br. 405

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 31. sjednici održanoj 18. lipnja 2013. razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama Europske unije, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 13. lipnja 2013. godine, uz prijedlog da se donese po hitnom postupku.
Odbor je Prijedlog zakona raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno članku 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja ministar pravosuđa naglasio je da se predloženim izmjenama i dopunama Zakona dodatno usklađuje zakonodavni okvir s pravnom stečevinom Europske unije na području pravosudne suradnje u kaznenim stvarima između država članica Unije. Usklađuju se odredbe o nadležnosti za zaprimanje, odlučivanje i prosljeđivanje odluka, za zaprimanje europskog uhidbenog naloga, naloga za osiguranje imovine ili dokaza, odluka o oduzimanju imovine ili predmeta, za zaprimanje odluka o novčanoj kazni. Predlaže se disperzija postupanja sudova na sve županijske sudove. Posebno je obrazložio dodani članak 81. kojim se u stavku 3. predlaže izvršenje europskog uhidbenog naloga u odnosu na kaznena djela počinjena nakon 7. kolovoza 2002. godine., te iznio iskustva europskih zemalja u primjeni europskog uhidbenog naloga.

U raspravi su članovi Odbora podržali predložene izmjene i dopune Zakona. Zatražili su dodatno pojašnjenje čime se predlagatelj rukovodio predlažući izvršenje europskog uhidbenog naloga u odnosu na kaznena djela počinjena nakon 7. kolovoza 2002. godine. Postavljen je upit predstavniku predlagatelju da iznese moguće pokazatelje o prilivu predmeta prije 7. kolovoza 2002. pod pretpostavkom da nije došlo do zastare, te ima li naš pravosudni sustav mogućnosti za sve provedbe.

U raspravi je iznijeto pojedinačno mišljenje da izvršenje europskog uhidbenog naloga ne treba vezati za određeni rok, nego primijeniti rješenja većine zemalja članica Europske unije.

Također, u raspravi je istaknuto da je suvereno pravo predlagatelja na ograničenje primjene europskog uhidbenog naloga, te da bi pomicanje roka otvorilo brojne postupke za kaznena djela iz 90-tih godina.
Predstavnik predlagatelja završno je naglasio da se predloženim izmjenama i dopunama Zakona ne rješavaju pojedinačni slučajevi te da Ministarstvo pravosuđa raspolaže s podacima o broju predmeta od 2002. godine. Mišljenja je da su novine predloženog zakona velike kako u području provedbe europskog uhidbenog naloga, tako i naloga za pribavljanja dokaza i osiguranje imovine, te da će njegova praktična provedba pokazati da li su predložena rješenja praktičara koji su radili na njegovom donošenju dobra.

Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe je sa četiri (4) glasa „za“ i tri (3) glasa „protiv“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama Europske unije


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora, gospodina Josipa Kregara.

PREDSJEDNIK ODBORA

Prof.dr.sc. Josip Kregar