Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kaznenom postupku, s Konačnim prijedlogom zakona, prvo i drugo čitanje, hitni postupak, P. Z. br. 373

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 30. sjednici održanoj 17. lipnja 2009. razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kaznenom postupku, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 08. lipnja 2009. godine, uz prijedlog da se donese po hitnom postupku.

Odbor je Prijedlog zakona raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela.

U uvodnom obrazloženju predstavnica predlagatelja istaknula je da se novi Zakon o kaznenom postupku počinje u cijelosti primjenjivati u predmetima iz članka 21. Zakona o Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala. Nova pravila kaznenog postupka usmjerena su na djelotvorno i brzo odvijanje postupka uz osiguranje prava okrivljenika i drugih osoba. Izmjene se predlažu jer se sustavnim provođenjem edukacije i radionica utvrdilo da postoje prepreke djelotvornog odvijanja postupka, da postoji potreba otklanjanja neprikladnih rješenja, da kazneni postupak mora biti usklađen s međunarodnim standardima, da je potrebno usklađivanje s doticajnim zakonima.

Članovi Odbora jednoglasno su podržali donošenje ovoga Zakona, istaknuvši da se ovim izmjenama i dopunama zadire u veliki broj članaka, te da nije dobro da se izmjene predlažu u tolikom opsegu netom što je Zakon usvojen.

Na Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kaznenom postupku iznijete su slijedeće primjedbe, prijedlozi i mišljenja:
-podržavajući intenciju predlagatelja da se prava i dužnosti državnog odvjetnika potpuno i precizno urede, predlaže se preispitivanje točke 3.,
-predlaže se u članku 10. stavku 1. preispitivanje prijedloga kojim se briše riječ „gluhoslijep“, jer se radi o posebnoj kategoriji građana koji imaju kombinirana oštećenja,
-u članku 49. Prijedloga predlaže se uskladiti izričaj „nije javno“ i „tajno“, koji je u suprotnosti s opisom kaznenog djela povrede tajnosti podataka iz članka 305. Kaznenog zakona. Mišljenje je da bi u predloženoj odredbi valjalo brisati riječi „koje su tom prilikom saznale“ kako bi se na jasan način dalo do znanja da se obveza odnosi na sve osobe koje na bilo koji način imaju saznanja, a ne samo na osobe koje su sudjelovale u postupku,
-predlaže se u članku 117. Prijedloga preispitati izričaj „istražni zatvor u domu“, kako bi se isti uskladio s terminologijom iz Zakona o probaciji.

Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe je sa sedam (7) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o kaznenom postupku

sa slijedećim amandmanima:

Amandman I.
na članak 43.

U članku 202. stavku 20. koji postaje stavak 23. riječ: „pravde“ briše se.

Obrazloženje

Riječ pravde se briše radi ujednačavanja teksta s odredbom članka 4. Prijedloga Zakona (članak 18. Zakona o kaznenom postupku) govori o Europskom sudu.

Amandman II.
na članak 73.

U članku 345. na kraju stavka 1. dodaje se rečenica koja glasi: „Ako okrivljenik ima branitelja optužnica se dostavlja i branitelju“.

Obrazloženje

Riječ „optuženik“ zamijenjena je riječju „okrivljenik“, jer se radi o osobi koja još nije optuženik.

Amandman III.
na članak 105.

Članak 105. briše se.

Obrazloženje

Briše se članak 105. Prijedloga koji se odnosi na članak 504. Zakona o kaznenom postupku. Dodavanjem točke 4. stavka 1. članka 504. proširila bi se višestruko mogućnost obnove postupka u odsutnosti okrivljenika.

Amandman IV.
na članak 118.

Članak 118. briše se.

Obrazloženje

Briše se članak 118. jer pročišćeni tekst ne utječe na sadržaj ili važenje zakona, a po pravnoj naravi nije zakon.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednicu Odbora, gospođu Anu Lovrin.

PREDSJEDNICA ODBORA

Ana Lovrin, dipl. iur.