Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 35. sjednici održanoj 28. travnja 2022. razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kaznenom postupku P.Z.E. br. 265, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 23. ožujka 2022. godine.
Odbor je Prijedlog zakona sukladno članku 81. Poslovnika raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela.
Predstavnik predlagatelja uvodno je naglasio da se predloženim izmjenama i dopunama Zakona o kaznenom postupku provodi reforma kaznenog postupka u smislu proširenja uporabe informacijsko-komunikacijske tehnologije u kaznenom postupku, i to uvođenjem e-komunikacije, proširenja uporabe tonskog snimanja na sve rasprave u kaznenom postupku te proširenjem mogućnosti korištenja audio-video linka. U provedbi Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026. Vlade Republike Hrvatske, u okviru podkomponente C2.5. Moderno pravosuđe spremno za buduće izazove razrađene su reformske i investicijske mjere koje, između ostaloga, imaju za cilj skratiti duljinu trajanja sudskih postupaka, a jedna od reformi kaznenog postupka je uvođenje e-komunikacije i proširenje uporabe audio snimanja rasprava i korištenje audio-video linka. Odredbom članka 78.a ovoga Prijedloga kao pravilo propisuje se mogućnost podnošenja podnesaka i priloga koji postoje u elektroničkom obliku putem informacijskog sustava tijelu koje vodi postupak, dok je za određene sudionike postupka propisano obligatorno podnošenje podnesaka i priloga koji postoje u elektroničkom sustavu sudu putem informacijskog sustava. Odredbama novog članka 172.a propisuje se način obavljanja dostave putem informacijskog sustava te presumpcija dostave istekom osam dana od dana kada su odluka ili dopis pristigli u sigurni elektronički poštanski pretinac primatelja kao pravne posljedice kojom se nastoji spriječiti odugovlačenje postupka. E-komunikacija biti će obligatorna za državna tijela, državno odvjetništvo, odvjetnike, sudske vještake, sudske tumače i pravne osobe, kada šalju podneske i priloge prema sudu. Okrivljenik, privatni tužitelj, oštećenik kao privatni tužitelj i drugi sudionici fizičke osobe nisu obveznici e-komunikacije, ali se mogu uključiti u informacijski sustav tijekom postupka.
Osim toga, ovim Prijedlogom potiče se korištenje mogućnosti audio snimanja rasprava uz tehničke pretpostavke, tako se predlaže propisati da ukoliko predsjednik vijeća iskoristi mogućnost iz članka 409. stavka 2. i odredi audio snimanje rasprave, prijepis nije obavezan, o izradi prijepisa odlučuje predsjednik vijeća kada postoje opravdani razlozi. Nove odredbe kojima se uvodi obvezno audio snimanje svake rasprave, stupit će na snagu s odgodom, kada ministar pravosuđa donese odluku o ispunjavanju uvjeta i ostvari tehničko opremanje sudnica, te provede edukaciju zaposlenika za korištenje opreme.
Nadalje, ovim prijedlogom provodi se daljnje proširenje uporabe audio-video linka u kaznenom postupku na način da se daje mogućnost osiguranja prisutnosti stranaka na sjednici optužnog vijeća i na pripremnom ročištu uz pomoć audio-video linka. Predložena je i dopuna odredbe kojom su propisana prava žrtve kaznenog djela radi preciziranja da je pristup službama za potporu žrtvama kaznenih djela lako dostupan, povjerljiv i besplatan, kako je propisano Direktivom 2012/29/EU Europskog parlamenta i vijeća o uspostavi minimalnih standarda za prava, potporu i zaštitu žrtava kaznenih djela te o zamjeni Okvirne odluke Vijeća 2001/220/PUP te Direktivom (EU) 2017/541 Europskog parlamenta i Vijeća.
U raspravi je izneseno da je osnovna zamjerka predloženim izmjenama i dopunama Zakona o kaznenom postupku uređenje audio snimanja rasprava, bez obveze prijepisa, odnosno, o tome hoće li se izraditi prijepis snimke odlučuje predsjednik vijeća kada za to postoje opravdani razlozi. Zamjerka je iznesena tijekom e-savjetovanja kako od Katedre za kazneno procesno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu tako i Visokog kaznenog suda RH, predloženim odredbama neće doći do ubrzanja kaznenih postupaka, iste bi mogle dovesti do kršenja temeljnih prava na obranu, ako se uzme u obzir da u strateškom dokumentu stoji da smo na niskoj razini digitalne pristupačnosti, da bi to otežalo rad sudaca žalbenih sudova koji bi morali preslušavati snimke, predlaže se urediti obveznu izradu prijepisa audio rasprava.
Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe je sa sedam (7) glasova „za“ i jednim (1) „suzdržanim“ glasom odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeće zaključke
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kaznenom postupku.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja iznesena u raspravi upućuju se predlagatelju radi izrade Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Mišel Jakšić