Odbor za pravosuđe

Izvješće Odbora za pravosuđe o Konačnom prijedlogu zakona o stečaju potrošača, drugo čitanje, P. Z. br. 811

Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 71. sjednici održanoj 07. rujna  2015. razmotrio je Konačni prijedlog zakona o stečaju potrošača, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 1. rujna 2015. godine.  

Odbor je Prijedlog zakona raspravio u svojstvu matičnog radnog tijela sukladno članku 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora. 

U uvodnom obrazloženju ministar pravosuđa naglasio je da Republika Hrvatska spada među rijetke europske zemlje koje nisu uredile stečaj potrošača, iako se donošenje zakona  desetljećima najavljivalo. Istaknuo je da se predloženim modelom daje prilika potrošačima za novi početak, a dio rizika prenosi se i na vjerovnike. Detaljno je obrazložio razloge za pokretanje postupka stečaja potrošača, izvansudski i sudski postupak, razdoblje provjere ponašanja, razlike u rješenjima u Konačnom prijedlogu zakona u odnosu na Prijedlog zakona. Ministar pravosuđa mišljenja je da će općinski sudovi uredno podnijeti priliv novih predmeta s obzirom na činjenicu da u procesu reorganizacije općinski sudovi bilježe smanjenje broja predmeta. Ministar predlaže da Zakon stupi na snagu 1. siječnja 2016. godine, do tada bi se provela edukacija povjerenika, djelatnika savjetovališta i sudaca, i  kampanja o važnosti Zakona o stečaja potrošača. 

U raspravi su članovi Odbora podržali Konačni prijedlog zakona o stečaju potrošača. Istaknuli su da unatoč činjenici da je Plan usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije godinama sadržavao i Prijedlog zakona o stečaju potrošača do njegove realizacije dolazi tek sada. Mišljenja su da će predloženi zakon u velikoj mjeri olakšati postojeći društveni problem većine građana koji nisu u objektivnoj mogućnosti da upravljaju svojim obvezama.  Posebno su podržali predlagatelja u nastojanjima afirmiranja mirnog rješavanja sporova.

Mišljenja su da osobitu pozornost treba posvetiti obrazloženju pitanja koja se zakonom rješavaju u vođenju postupka stečaja potrošača kako javnost ne bi stekla dojam da se ovim zakonom otpisuju dugovanja građana. Naime, iz svega prezentiranoga proizlazi da se do otpisa duga ne dolazi jednostavno, da u postupku  sudjeluju i vjerovnici, da postoji period provjere potrošača.

Članovi Odbora upozorili su na mogući problem pojavljivanja velikog broja predmeta na sudovima nadležnim za provođenje stečaja potrošača, ukoliko izostane sklapanje izvansudskog sporazuma. Isto tako, upozorili su da u predmetima ove vrste nema kontinuiteta sudskog odlučivanja, stoga je nužna pravovremena edukacija svih subjekata koji sudjeluju u stečajnim postupcima.

Nakon provedene rasprave Odbor za pravosuđe je sa šest (6) glasova „za“  i jednim (1) „suzdržanim“ glasom odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese


                   Zakon o stečaju potrošača
  

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora, gospodina Josipa Kregara.


                                                                                                  PREDSJEDNIK ODBORA

                                                                                                  Prof.dr.sc. Josip Kregar