Odbor za pravosuđe Hrvatskoga sabora na 67. sjednici održanoj 26. listopada 2023. razmotrio je Konačni prijedlog zakona o potvrđivanju Konvencije o borbi protiv podmićivanja stranih javnih službenika u međunarodnim poslovnim transakcijama, drugo čitanje, P.Z. br. 568, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 19. listopada 2023. godine.
Odbor je Konačni prijedlog zakona raspravio sukladno članku 81. Poslovnika Hrvatskoga sabora u svojstvu matičnog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je da je Republika Hrvatska 9. listopada 2017. iskazala interes za članstvo u Radnoj skupini za pristup Konvenciji o borbi protiv podmićivanja stranih javnih službenika upućivanjem pisma namjere glavnom tajniku OECD-a, kao i pismom ministra pravosuđa od 18. listopada 2022. Analizom zakonodavnog i institucionalnog okvira RH u odnosu na odredbe Konvencije, u okviru provedenog projekta, pripremljeno je Izvješće OECD-a za Republiku Hrvatsku. U Izvješću se daje ocjena kako hrvatski zakonodavni i institucionalni okvir za borbu protiv transnacionalnog podmićivanja ispunjava mnoge elemente koje zahtijevaju Konvencija i drugi instrumenti OECD-a za borbu protiv podmićivanja. Republika Hrvatska je u svom domaćem zakonodavstvu inkriminirala sve oblike koruptivnog ponašanja te u svoje zakonodavstvo preuzela najznačajnije međunarodnopravne instrumente na tom području. Predloženim Zakonom potvrđuje se Konvencija kako bi njezine odredbe postale dio unutarnjeg pravnog poretka Republike Hrvatske.
Nadalje, istaknuo je da je svrha Konvencije obvezati države stranke da u svojim nacionalnim zakonodavstvima kriminaliziraju podmićivanje stranih javnih službenika u međunarodnim poslovnim transakcijama kojeg počine fizičke osobe. Konvencija zahtjeva da svaka stranka poduzme mjere, u skladu s njezinim pravnim načelima, radi utvrđivanja odgovornosti pravnih osoba za kazneno djelo podmićivanja stranih javnih službenika. Fizičke i pravne osobe kod kojih se utvrdi krivnja moraju biti podvrgnute djelotvornim, razmjernim i odvraćajućim sankcijama. Istraga i kazneni progon podmićivanja stranih javnih službenika podliježu primjenjivim pravilima i načelima svake stranke. Na njih ne smiju utjecati razlozi nacionalnog gospodarskog interesa, mogući učinak na odnose s drugom državom ili identitet uključenih fizičkih i pravnih osoba. Stranke moraju pružiti uzajamnu pravnu pomoć i izručenje u slučajevima stranog podmićivanja, stranke surađuju u provedbi programa sustavnog praćenja radi nadzora i promicanju pune provedbe Konvencije. RH će odrediti Državno odvjetništvo RH kao nadležno tijelo za potrebe savjetovanja, te Ministarstvo pravosuđa i uprave kao nadležno tijelo za uzajamnu pravnu pomoć i izručenja. Države koje pristupe Konvenciji dužne su pridržavati se Preporuka iz 2021. kojima se utvrđuju mjere za sprječavanje, otkrivanje i prijavu stranog podmićivanja, te su dužne potpuno provesti Preporuke Vijeća iz 2009. o poreznim mjerama za borbu protiv podmićivanja stranih javnih dužnosnika u međunarodnim poslovima.
Bez rasprave, Odbor za pravosuđe je sa osam (8) glasova „za“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
Zakon o potvrđivanju Konvencije o borbi protiv podmićivanja stranih javnih službenika u međunarodnim poslovnim transakcijama
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Mišel Jakšić