Odbor za pomorstvo, promet i veze

Izvješće Odbora za pomorstvo, promet i veze o Prijedlogu državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu i projekcijama za 2012. i 2013. godinu

Odbor za pomorstvo, promet i veze Hrvatskoga sabora, na 53. sjednici održanoj 16. studenoga 2010. godine, raspravio je Prijedlog državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. godinu, i projekcije za 2012. i 2013. godinu, i Prijedloge financijskih planova izvanproračunskih korisnika za 2011. godinu i projekcije za 2012. i 2013. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskog sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od. 15. studenoga 2010. godine.

Odbor je navedene prijedloge raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno odredbi članka 140. Poslovnika Hrvatskog sabora.

Uvodno izlaganje dao je predstavnik predlagatelja koji je kazao da je proces planiranja za razdoblje 2011. – 2013. i ove godine započeo izradom strateških planova, koji predstavljaju ulazne elemente na temelju kojih je izrađena Strategija Vladinih programa za razdoblje 2011.-2013. Strategija reflektira i uvažava promjene u okruženju, i obuhvatila je i operativne programe koji se financiraju iz sredstava pretpristupnih programa Europske unije. Budući je strateški plan nemoguće provesti bez sredstava, programe u proračunu bilo je potrebno povezati s ciljevima iz strateških planova, te se zbog potrebe povezivanja strateškog i proračunskog planiranja pristupilo poboljšanju postojeće programske i organizacijske klasifikacije što je vidljivo u strukturi Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2011. i projekcija za 2012. i 2013. godinu. Potrebno je istaknuti i promjenu ekonomske klasifikacije, računi ekonomske klasifikacije odgovaraju računima Računskog plana za proračunsko računovodstvo. Naglasio je da će slijedom ukupno planiranih prihoda u iznosu od 107,4 milijarde kuna te planiranih rashoda od 122,3 milijarde kuna, manjak državnog proračuna u 2011. godini zabilježiti razinu od 14,9 milijardi kuna ili 4,3% bruto domaćeg proizvoda, a u 2012. godini manjak državnog proračuna projiciranje na razini od 10,6 milijardi kuna ili 2,9%bruto domaćeg proizvoda, dok će se u 2013. godini smanjiti na razinu od 6,4 milijarde kuna ili 1,7% domaćeg proizvoda.

Prijedlog proračuna za Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture za 2011. godinu iznosi 6.535,8 milijuna kuna što je u odnosu na 2010. smanjenje za 44,5 milijuna kuna. Za poslove pomorstva, pomorskog prometa, unutarnjih voda i luka te razvoja otoka  osigurano je 1.258 milijuna kuna što je smanjenje od 34 milijuna kuna. Za projekte izgradnje lučke infrastrukture u državnim lukama (Rijeka, Ploče, Zadar, Šibenik)osigurano je 179 milijuna kuna što je u odnosu na prethodnu godinu povećanje od 19 milijuna kuna. Luke na unutarnjim vodama su u režimu pripreme projekata odnosno izrada projektne dokumentacije iz sredstava EU pomoći. Za projekte razvoja otoka i priobalja osigurano je 203 milijuna kuna što je za oko 18 milijuna kuna manje nego u 2010. godine. Za povezivanje otoka s kopnom i otoka međusobno (Jadrolinija) osigurano je 360 milijuna kuna što je svega 5 milijuna kuna manje nego u prethodnoj godini. Osigurana su povećana susredstva za troškove i unapređenje sigurnosti i nadzora pomorskog prometa. U Prijedlogu proračuna za 2011. godinu za željeznički sustav osigurana su sredstva u iznosu od 2.196,8 milijuna kuna što je za oko 192 milijuna kuna manje nego u 2010. godini i to za  subvencije smanjene za 138 milijuna kuna, a za investicije u infrastrukturu i u vozila smanjenje je za 54 milijuna kuna. Povećana su sredstava za investicije u infrastrukturu iz EU projekta odnosno povećane su EU pomoći za 68 milijuna kuna. Naime, za projekte iz ISPA-e (60 mln Eura Vinkovci – Tovarnik) i IPA-e (ZG Glavni kolodvor 18 mln Eura, rekonstrukcija pruge Okučani –Novska – 40 mln Eura) iz EU pomoći planirano je 178 mln kuna što je za oko 68 mln kuna više nego u 2010. godini. Kada su investicije u željeznici u pitanju naglasio je da osim proračunskih sredstava sva društva su u fazi uzimanja kredita za investicije.Također je istaknuo da je za 1000 ljudi smanjen broj zaposlenih u željezničkom sustavu. Hrvatske auto ceste i Hrvatske ceste ovim proračunom imaju povećanje od 80 milijuna kuna u odnosu na 2010. godinu.

U raspravi je izraženo mišljenje da su značajno smanjena sredstva za sustav Hrvatskih željeznica te da je smanjenje subvencija u ovom trenutku preuranjeno. Postavljeno je pitanje u kojoj je fazi priprema za rekonstrukciju i osiguranje uvjeta prometovanja pruge Savski Marof – Kumrovec –Imeno (granični prijelaz Slovenija), kao i realizacija nabave novih vučnih vozila. Istaknuto je da je kod željeznice najvažnije osigurati sredstva kako iz proračuna tako i iz drugih izvora posebno EU fondova  i EU pomoći. Ocjenjeno je da bi nadležno Ministarstvo trebalo pripremiti strategiju sustava Hrvatskih željeznica. U svezi smanjenja sredstava za povezivanje otoka s kopnom i otoka međusobno izražena je bojazan da će se veoma teško održati brzobrodske linije koje su značajne za život i razvoj otoka, te je nužno da se cijena koju plaćaju putnici, koji ne žive na otocima poveća. Istaknut je i problem izgradnje cesta na otocima zbog  teško rješivih imovinsko pravnih odnosa.

Nakon provedene rasprave Odbor za pomorstvo, promet i veze Hrvatskoga sabora većinom glasova (7 ”za” i 3 ”protiv”) odlučio je predložiti Hrvatskom saboru da donese

DRŽAVNI PRORAČUN REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2011. GODINU I PROJEKCIJE ZA 2012. I 2013. GODINU

te slijedeće odluke:

1. Odluku o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih voda za 2011. godinu
2. Odluku o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskih cesta za 2011. godinu
3. Odluku o davanju suglasnosti na financijski plan Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka
4. Odluku o davanju suglasnosti na financijski plan Hrvatskog fonda za privatizaciju za 2011. godinu
5. Odluku o davanju suglasnosti na financijski plan Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2011. godinu

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Slavka Linića, predsjednika Odbora, odnosno u slučaju njegove sprijećenosti Stipu Gabrića potpredsjednika Odbora ili Živka Nenadića člana Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

Slavko Linić