Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu Hrvatskoga sabora, na 9. sjednici održanoj 26. veljače 2025. godine, raspravio je Konačni prijedlog zakona o potvrđivanju Protokola iz 1996. uz Konvenciju o sprječavanju onečišćenja mora potapanjem otpada i drugih tvari, 1972., Izmjene i dopune iz 2006. Protokola iz 1996. uz Konvenciju o sprječavanju onečišćenja mora potapanjem otpada i drugih tvari, 1972., Izmjene i dopune iz 2009. Protokola iz 1996. uz Konvenciju o sprječavanju onečišćenja mora potapanjem otpada i drugih tvari,1972., Izmjene i dopune iz 2013. Protokola iz 1996. uz Konvenciju o sprječavanju onečišćenja mora potapanjem otpada i drugih tvari, 1972., Izmjena i dopuna iz 2022. Protokola iz 1996. uz Konvenciju o sprječavanju onečišćenja mora potapanjem otpada i drugih tvari, 1972., drugo čitanje, P.Z. br. 125, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 21. veljače 2025. godine.
Odbor je predmetni akt raspravio kao matično radno tijelo, sukladno odredbi članka 103. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja naglasio je da se predloženim Zakonom potvrđuje navedeni Protokol kako bi njene odredbe, u smislu članka 141. Ustava Republike Hrvatske, postale dio unutarnjeg pravnog poretka Republike Hrvatske, kojim država i formalno izražava spremnost biti vezana već sklopljenim međunarodnim ugovorom, kao i na činjenicu da u ovoj fazi postupka nisu moguće izmjene ili dopune teksta međunarodnog ugovora.
Cilj Londonske konvencije i Protokola je promicanje učinkovite kontrole svih izvora onečišćenja mora. Predloženim zakonom potvrđuje se Protokol kojim se želi postići još veća kontrola sprječavanja onečišćenja mora do kojeg može doći potapanjem otpada i drugih tvari i spaljivanjem otpada u moru te izvoza otpada u svrhu potapanja ili spaljivanja otpada u more.
Za potrebe ovog Protokola „potapanje“ među ostalim, odnosi se na svako namjerno zbrinjavanje u more otpada ili drugih tvari s brodova, zrakoplova, platformi ili drugih umjetnih objekata na moru; svako namjerno zbrinjavanje u more brodova, zrakoplova, platformi ili drugih umjetnih objekata na moru te svako skladištenje otpada ili drugih tvari u morskom dnu i njegovu podzemlju s brodova, zrakoplova, platformi ili drugih umjetnih objekata na moru.
Očuvati i održivo koristiti oceane, mora i morske resurse za održiv razvoj i svih njegovih podciljeva. Pored navedenoga kao rezultat pristupanja Protokolu očekuju se uspješniji međunarodni odnosi po predmetnom pitanju, usmjerena razmjena informacija te se potiče dijalog između država, ugovornih stranaka Protokola, o pitanjima upravljanja obalnim područjem. Također osiguravaju se uvjeti za učinkovito postizanje UN - ovog cilja održivog razvoja broj 14. Očuvati i održivo koristiti oceane, mora i morske resurse za održiv razvoj.
Pristupanje Protokolu obaveza je koju je Republike Hrvatska prihvatila akcijskim planom za pristupanje OECD-u.
U raspravi članovi Odbora podržali su donošenje ovoga Zakona koji ima za cilj povećanja kontrole sprječavanja onečišćenja mora. Tijekom rasprave ukazano je na problem potkapacitiranosti inspekcijskih službi, nejasnoće vezane uz kontrolne mehanizme i dodatne troškove, sankcioniranje nepoznatih počinitelja i dr. Također je rečeno da razvoj nautičkog turizma s porastom broja marina sa sobom donosi i brojne izazove vezano za kontrole otpadnih voda. Iznesen je prijedlog da se jedinicama lokalne samouprave i lukama sufinanciranjem pomogne u izradi osnovnih protokola za slučajeve iznenadnog onečišćenja mora. Skrenuta je pažnja i na značaj edukacije, posebice mladih, o važnosti očuvanja čistog mora. Predlagatelj je u nastavku rasprave najavio osnivanje međuresorne koordinacije s ciljem osnivanja rendžerske službe za zaštitu okoliša na cijelom teritoriju Republike Hrvatske, čime će se osnažiti inspekcijske službe, a pri tome je istaknuo da je gospodarski pojas posebno ugrožen.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno (10 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
ZAKON O POTVRĐIVANJU PROTOKOLA IZ 1996. UZ KONVENCIJU O SPRJEČAVANJU ONEČIŠĆENJA MORA POTAPANJEM OTPADA I DRUGIH TVARI, 1972., IZMJENE I DOPUNE IZ 2006. PROTOKOLA IZ 1996. UZ KONVENCIJU O SPRJEČAVANJU ONEČIŠĆENJA MORA POTAPANJEM OTPADA I DRUGIH TVARI, 1972., IZMJENE I DOPUNE IZ 2009. PROTOKOLA IZ 1996. UZ KONVENCIJU O SPRJEČAVANJU ONEČIŠĆENJA MORA POTAPANJEM OTPADA I DRUGIH TVARI, 1972., IZMJENE I DOPUNE IZ 2013. PROTOKOLA IZ 1996. UZ KONVENCIJU O SPRJEČAVANJU ONEČIŠĆENJA MORA POTAPANJEM OTPADA I DRUGIH TVARI, 1972., IZMJENA I DOPUNA IZ 2022. PROTOKOLA IZ 1996. UZ KONVENCIJU O SPRJEČAVANJU ONEČIŠĆENJA MORA POTAPANJEM OTPADA I DRUGIH TVARI, 1972.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Stipu Mlinarića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Stipo Mlinarić