Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu Hrvatskoga sabora, na 17. sjednici održanoj 12. listopada 2017. godine, raspravio je Konačni prijedlog zakona o sigurnosnoj zaštiti pomorskih brodova i luka, drugo čitanje, P.Z.E. br. 143, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 5. listopada 2017. godine.
Odbor je predmetni akt raspravio kao matično radno tijelo, sukladno odredbi članka 103. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Predstavnica predlagatelja uvodno je istaknula da se ovim prijedlogom Zakona usklađuje zakonodavstvo Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije, prvenstveno kroz definiranje luke, odnosno lučkog operativnog područja te uvođenje i primjenu novog sustava sigurnosne zaštite. Predloženi zakon primjenjuje se na hrvatske luke u koje pristaju brodovi u međunarodnoj plovidbi, dok se na luke u koje pristaju putnički brodovi u nacionalnoj plovidbi zakon primjenjuje samo ako se takvi brodovi udaljavaju više od 20 Nm od obale, kojoj osobe u opasnosti mogu sigurno pristupiti u vrijeme srednje razine morskih mijena.
Procjene i planove sigurnosne zaštite luka obavljaju priznate organizacije za sigurnosnu zaštitu luka koje moraju udovoljavati propisanim uvjetima. Naglašeno je da je u međuvremenu još jedna organizacija dobila status priznate organizacije te ih sada ima četiri. U Republici Hrvatskoj 33 luke otvorene su za međunarodni promet.
Nakon kraće rasprave, Odbor za pomorstvo, promet i infrastrukturu jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese
ZAKON O SIGURNOSNOJ ZAŠTITI POMORSKIH BRODOVA I LUKA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Peru Ćosića, predsjednika Odbora, odnosno u slučaju njegove spriječenosti Vedrana Babića, potpredsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Pero Ćosić