Odbor za poljoprivredu

Izvješće Odbora za poljoprivredu s rasprave o Izvješću o stanju u sektoru vodnih usluga i radu Vijeća za vodne usluge za 2022.

07.11.2024.

Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 8. sjednici, održanoj 7. studenoga 2024. godine, Izvješće o stanju u sektoru vodnih usluga i radu Vijeća za vodne usluge za 2022., koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijelo Vijeće za vodne usluge, aktom od 14. kolovoza 2024. godine.

Odbor za poljoprivredu je, sukladno članku 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo raspravu o predmetnom aktu kao matično radno tijelo. Odbor je raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o predmetnom Izvješću.

Nakon uvodnog izlaganja predsjednika Vijeća za vodne usluge i predstavnika Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije u raspravi su članovi Odbora pohvalili dostavljeno Izvješće koje daje stručan i sažet pregled stanja u sektoru vodnih usluga i radu Vijeća za vodne usluge. U raspravi je upitano o razlozima zbog kojih 28 isporučitelja vodnih usluga isporučuje 4/5 vode, dok ostalih 99 samo jednu petinu, te kako se isto odražava na tržišni položaj ostalih isporučitelja vodnih usluga. Rečeno je kako je ovim Izvješćem trebalo prikazati i potrošnju vode po glavi stanovnika u Republici Hrvatskoj, u odnosu na potrošnju u drugim državama članicama EU. Kako fakturirana i stvarno naplaćena potrošnja vode utječe i na financijske pokazatelje isporučitelja vodnih usluga, u raspravi je ukazano na potrebu izvještavanja o istima. Postavljen je i upit o razlozima zbog kojih su gubitci vode u vodoopskrbnim sustavima s 49 % u 2021. godini porasli na 51 % u 2022. godini, te što se po tom pitanju može napraviti kako bi se ovaj trend zaustavio, a posebno uzimajući u obzir znatna ulaganja u sektor, koja su trebala rezultirati smanjenjem gubitaka vode u vodoopskrbnim sustavima. Postavljen je i upit o razlozima odljeva kvalificiranih kadrova tehničke struke iz isporučitelja vodnih usluga i ukazano na potrebu povećanja plaća u sektoru, a uzimajući u obzir da uposlenici sektora primaju 6,71 % nižu plaću od prosječne mjesečne isplaćene neto plaće po zaposlenim u Republici Hrvatskoj. Upitano je i tko su najveći gubitaši u sektoru.

Reformom sustava isporučitelja vodnih usluga, koja je u tijeku te njihovom integracijom u okviru 41 uslužnog područja u Republici Hrvatskoj osigurat će se tržišna održivost isporučitelja vodnih usluga, odgovorio je predsjednik Vijeća za vodne usluge, navodeći pri tome i primjere iz drugih država članica, kojima se kroz okrupnjavanje isporučitelja osigurala održivost sektora. Povećanje plaća u sektoru vodnih usluga moguće je realizirati podizanjem cijena vodnih usluga i promjenom odnosa između tehničkog i ne tehničkog osoblja u isporučiteljima vodnih usluga. Republika Hrvatska, prema potrošnji vode po glavi stanovnika spada u krug zemalja koju vodu olako troše, a što može indicirati i da je cijena vode za hrvatske građane priuštiva. 

Kao pružatelje vodnih usluga koji posluju s najvišim gubitcima naveo je: Vinkovački vodovod i kanalizacija, Vodovod i odvodnja Cetinske krajine, VSI Vodovod Butoniga i Vodovod Imotske krajine. Jedan od razloga gubitaka koji nastaju kod vodnih isporučitelja je i činjenica da neki isporučitelji vodnih usluga nisu cijene vodnih usluga mijenjali već desetak godina, a što utječe i na gubitke u sektoru. 

U narednom razdoblju razmotrit će se i mogućnost izmjene metodologije izvješćivanja o stanju u sektoru vodnih usluga. Do današnjeg dana ukupno je integrirano 15 uslužnih područja, koja su u postupku ishođenja potrebnih licenci, a sukladno Nacionalnom planu oporavka i otpornosti, ostala područja integrirat će se do kraja 2024. godine, istaknula je predstavnica Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije.

Odbor za poljoprivredu je, nakon provedene rasprave, jednoglasno (10 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskom Saboru usvajanje slijedećeg

Z A K LJ U Č K A

Prihvaća se Izvješće o stanju u sektoru vodnih usluga i radu Vijeća za vodne usluge za 2022.


PREDSJEDNICA ODBORA
Marijana Petir