Odbor za poljoprivredu

Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu zakona o zdravlju životinja, P.Z.E. br. 299

06.07.2022.

Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 69. sjednici održanoj 6. srpnja 2022. godine, Prijedlog zakona o zdravlju životinja, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. lipnja  2022. godine.

Odbor za poljoprivredu je, sukladno članku 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo raspravu o navedenom Prijedlogu zakona kao matično  radno tijelo.

Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo kako se Uredbom  (EU) 2016/429 o prenosivim bolestima životinja i izmjeni i stavljanju izvan snage određenih akata u području zdravlja životinja, daje jedinstveni okvir za zdravlje životinja koji osigurava izravnu primjenu pojedinih odredbi u području zdravlja životinja i daje elemente nužne za ujednačeno postupanje u borbi protiv bolesti životinja u svim državama članicama. Ovo područje je u nacionalnom zakonodavstvu do sada bilo regulirano Zakonom o veterinarstvu, no zbog svog obima i kompliciranosti procedura, cjelokupno nacionalno zakonodavstvo vezano uz zdravlje životinja regulirat će se ovim aktom. Predloženim zakonom utvrđuju se nadležna tijela i njihove obveze vezane uz zdravlje životinja, registraciju, označavanje, sljedivost i promet životinja i proizvoda životinjskog porijekla unutar Europske unije, između država članica i trećih zemalja, te nekomercijalno premještanje kućnih ljubimaca i obveze laboratorija, držatelja kućnih ljubimaca i veterinara, kao i prekršajne odredbe.

Uz predloženo ukidanje statusa Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane kao nacionalnog nadležnog tijela za zdravlje životinja i prenošenje ove nadležnosti na Ministarstvo poljoprivrede, rečeno je kako to nije dobar prijedlog, te bi isto moglo izazvati probleme u provedbi aktivnosti. Člankom 25. Uredbe 2016/429 definirani su „veterinarski pregledi“, pa je uz navedeno zatraženo obrazloženje o razlozima zbog kojih  je u članku 17. ovog akta korišten izraz „veterinarski posjeti“, te su zatražene informacije o planiranoj provedbi, učestalosti i rokovima veterinarskih pregleda, koji će propisati pravilnikom. Uz odredbe o označavanju i sljedivosti kopnenih životinja upitano je hoće li isti rezultirati smanjenjem broja „plutajućih goveda“ u Republici Hrvatskoj. Upitano je i hoće li odluka o određivanju jedinica područne (regionalne) samouprave kao regija za obavješćivanje i izvješćivanje o izbijanju bolesti imati utjecaja na provođenje aktivnosti na „zaraženom području“.

Pri usklađivanju nacrta prijedloga ovog akta Ministarstvo pravosuđa i uprave izrazilo je stav da je poslove Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane kao nadležnog tijela za zdravlje hrane, zbog izdvajanja inspekcija iz sastava Ministarstva poljoprivrede u Državni inspektorat Republike Hrvatske, potrebno staviti u nadležnost Ministarstva poljoprivrede. Uredbom je određeno da zaraženo područje pokriva područje od 3 km od objekta u kojemu je utvrđena zaraza, te da se ugroženim područjem smatra područje koje pokriva 7 km od objekta u kojem je određena zaraza, pa određivanje jedinica područne (regionalne) samouprave kao regija obavješćivanja i izvješćivanja neće imati utjecaja na aktivnosti koje će se provoditi na zaraženim područjima. Pregledi poljoprivrednih gospodarstava provodit će se i u kombinaciji s drugim pregledima, a u skladu s procjenom biosigurnosnog rizika. U Registru farmi dostupne su sve informacije o životinjama koje se drže na farmama, a kroz veterinarske preglede gospodarstava utvrdit će se razlozi zbog kojih dolazi do pojave „plutajućih goveda“ u Republici Hrvatskoj i planirati mjere za sprečavanje njihova nastanka.

Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova „za“, i 1 glas „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeće

Z A K LJ U Č K E

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o zdravlju životinja.

2. Primjedbe i prijedlozi iznijeti u raspravi upućuju se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga Zakona o zdravlju životinja.

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Marijanu Petir, predsjednicu Odbora.


PREDSJEDNICA ODBORA
Marijana Petir