Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 3. sjednici održanoj 25. rujna 2020. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akvakulturi, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. rujna 2020. godine. Odbor za poljoprivredu je, sukladno članku 99. Poslovnika Hrvatskoga sabora proveo raspravu o navedenom Prijedlogu zakona kao matično radno tijelo.
Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo kako se ovim aktom predlaže usklađivanje s nastalim izmjenama propisa Europske unije u dijelu koji se odnosi na uzgoj tuna, a vezano uz: najveći kapacitet uzgoja i najveće ulazne količine ulovljenih divljih tuna pri unosu na uzgajališta u Republici Hrvatskoj, sljedivost, učinkovitiji inspekcijski nadzor nad uzgojem tuna i uvođenje Registra plovila u akvakulturi.
U raspravi su predložene dopune predloženog članka 4., kojim se mijenja članak 9. važećeg Zakona na način da se dopuni stavak 5. tekstom „i/ili morskih voda“, jer je za uzgajališta morske ribe na kopnu potreban koncesijski zahvat mora kao i ispust mora, te je nekad prisutna kombinacija korištenja slatkovodne-kopnene i morske vode. U članku 6. kojim se mijenja članak 11. važećeg Zakona predložena je izmjena vezana uz ukidanje dozvola za korisnike koji ne obavljaju uzgoj na pomorskom dobru više od dvije godine, a imaju važeću dozvolu. Predloženo je i da bi uz oduzimanje dozvole za uzgoj trebao ići i prijedlog za oduzimanje koncesije, jer se u protivnom isto pomorsko dobro ne koristi. Ovom izmjenom osigurala bi se „rezervna područja“ u portfelju slobodnih koncesijskih-uzgojnih površina, a koja bi mogla služiti za podizanje proizvodnje u slučaju tržišnih potreba. U daljnjoj raspravi istaknuto je kako je potrebno posebno regulirati mogućnost eksperimentalnog uzgoja, pogotovo školjkaša (pilot uzgajališta), zaštitu nasada školjkaša i drugih morskih organizama od predatora uz mogućnost postavljanja zapreka uzgoju, kao i izlov ribe na području koncesije od strane ovlaštenika za ribolov i definirati mogućnost periodičnog korištenja koncesijske površine za odmor lokaliteta, u slučaju opredjeljenja uzgoja s odmaranjem površina. Postavljen je i upit o mogućnosti daljnjeg obavljanja djelatnosti akvakulture za OPG i zatraženo je obrazloženje vezano uz djelomično ukidanje dozvole.
Ovim prijedlogom akta neće se ograničiti obavljanje djelatnosti akvakulture za OPG odgovorio je predstavnik predlagatelja. Dozvole se izdaju za nekoliko koncesijskih područja, pa se predlaže djelomično ukidanje dozvole, za onaj dio kojeg nositelj koncesijskog prava izgubi.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (7 glasova „za“, i 3 glasa „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru sljedeće
Z A K LJ U Č K E
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akvakulturi.
2. Primjedbe i prijedlozi iznijeti u raspravi upućuju se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akvakulturi.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Marijanu Petir, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Marijana Petir