Odbor za poljoprivredu

Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu strategije razvoja održivog turizma do 2030. godine

30.11.2022.

Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je na 79. sjednici održanoj 30. studenoga 2022. godine Prijedlog strategije razvoja održivog turizma do 2030. godine, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 4. studenoga  2022. godine. Odbor je Prijedlog Strategije,  razmotrio kao zainteresirano radno tijelo.

Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja, a vezano i uz tematske sjednice Odbora za poljoprivredu o mogućnostima unapređenja ruralnog turizma u Republici Hrvatskoj i povezivanja poljoprivredno-prehrambenog s turističkim sektorom u Republici Hrvatskoj, upitano je o planovima Ministarstva turizma i sporta za jačanje ruralnog turizma. Rečeno je kako bi zbog poticanja istoga trebalo planirati porezne olakšice i druge vrste potpora, ali i dodatne zvjezdice/ suncokrete za pružatelje usluga u ruralnom turizmu i to posebno za one koji nude isključivo domaću, lokalno proizvedenu hranu, a što bi poticajno djelovalo i na „nove pružatelje“ ovih usluga. Istaknuto je kako bi Strategija trebala dati jasne odrednice o ulozi ponude lokalno proizvedene hrane u turističkoj ponudi, pa tako i njenog brendiranja kao alata za bolje pozicioniranje u turističkoj ponudi. Uz navedeno, istaknuto je kako  74% turista s naših najznačajnijih emitivnih tržišta želi da im se u destinaciji nudi lokalna hrana i piće, pa su prepoznatljiva, autentična eno i gastro ponuda,  uključujući ekološke i proizvode s oznakama izvornosti, potencijal koji treba snažnije iskorisitit u Republici Hrvatskoj.  Zbog izostanka realizacije sinergije turističkog sektora s dionicima u lancu vrijednosti hrane upitano je može li se kroz provedbu ove Strategije iskoristiti potencijali međusektorskog povezivanja. Upitano je razmišlja li se o izradi Strategije ruralnog turizma i kreiranja nacionalne oznake kvalitete za proizvode hrvatskog sela te hoće li se ovom Strategijom osigurati veća zastupljenost domaćih proizvoda u ukupnoj, a posebno u ponudi hotelskih lanaca. Pozitivnim je ocijenjena važnost razvoja koncepta multimodalnosti i pametne mobilnosti uz razvoj informacijsko-komunikacijskih sustava temeljenih na brzom internetu i dobroj pokrivenosti prostora kvalitetnim signalom i ulaganja u prometnu infrastrukturu, no rečeno je kako su za razvoj ruralnog turizma ključna ulaganja u cestovnu infrastrukturu kojom bi se olakšao pristup lokacijama pružatelja usluga u ruralnom turizmu. Pohvaljen je prijedlog osnivanja Međuministarskog vijeća za turizam kroz koje će se osigurati međuresorna suradnja. Rečeno je kako su napravljeni veliki iskoraci u izgradnji turističke infrastrukture, uključujući i prometnu infrastrukturu na ruralnim područjima u nekim dijelovima Republike Hrvatske, no prisutni su i nedostatci u kvaliteti smještajnih kapaciteta. Isto zahtijeva preispitivanje trenutne kategorizacije objekata, ali i osiguranje dodatnih sredstava za unapređenje smještajnih kapaciteta. U tom smislu upitano je i o provedbi natječaja financiranih iz NPOO u sektoru turizma, koji su uvjetovani obvezom posjedovanja važeće građevinske dozvole.

Predstavnik predlagatelja odgovorio je kako će ova Strategija biti podloga za izradu Akcijskog plana razvoja održivog turizma u kojemu će se specificirati aktivnosti i mjere koje će se provoditi u svim turističkim sferama. Turizma je dao veliku podršku sektorima vinarstva i maslinarstva, po čemu smo postali prepoznatljivi u svijetu, no potrebna su daljnja ulaganja kako bi se zagarantirala sigurnost opskrbe domaćim proizvodima, što trenutno predstavlja najveće ograničenje za njihovu veću zastupljenost u turističkoj ponudi. Istome će pripomoći i izgradnja Logističko distributivnih centara koji su planirani u svim regijama Hrvatske. S ciljem povećanja udjela domaćih lokalno proizvedenih proizvoda u turističkoj ponudi, kroz natječaje planira dodatno bodovanje za objekte koji ove proizvode nude u svojoj ponudi. Potrebna je suradnja svih razina vlasti, s tim ciljem je napravljena reforma turističkog sektora koja je omogućila decentralizaciju donošenja odluka kako bi jedinice lokalne samouprave dobile veće ovlasti, mogućnost kreiranja odluka u turističkom sektoru, ali i kako bi se uključili u realizaciju infrastrukturnih projekata potrebnih za razvoj ruralnog turizma. Natječaji za provođenje aktivnosti koje se financiraju iz NPOO otvoreni su do veljače 2023. godine, a uvjet posjedovanja važeće građevinske dozvole postavljen je zbog limitiranog vremena za iskorištenje sredstava iz NPOO. 

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno (9 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje

STRATEGIJE RAZVOJA ODRŽIVOG TURIZMA DO 2030. GODINE

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Marijanu Petir, predsjednicu Odbora.


PREDSJEDNICA ODBORA
Marijana Petir