Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora raspravio je, kao zainteresirano radno tijelo, na 83. sjednici održanoj 4.ožujka 2020. godine Prijedlog strategije prilagodbe klimatskim promjenama u Republici Hrvatskoj za razdoblje do 2040. godine s pogledom na 2070. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. veljače 2020. godine.
Strategijom su utvrđene 83 mjere prilagodbe klimatskim promjenama, a iste su usklađene međusektorskom analizom, uvodno je istaknuo predstavnik predlagatelja. Financiranje provedbe procijenjeno je na iznos od 27 mlrd kn do 2040. (više od polovice procijenjenog iznosa otpada na provedbu „strukturnih mjera“ i to u sektorima poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva (vodni resursi), te u manjoj mjeri energetike i turizma. Prosječni godišnji trošak provedbe strategije prilagodbe bio bi oko 1,3 mlrd kuna. Točan iznos utvrdit će se prilikom izrade akcijskih planova kao provedbenih dokumenata Strategije prilagodbe.
U raspravi su članovi Odbora istaknuli kako se radi o solidnom dokumentu kojemu nedostaje međusektorsko integriranje i usklađenost s drugim strategijama, iako postoje jasni pokazatelji mogućnosti međusobnog povezivanja mjera provedbe. Kao primjer navedeni su: obrađena komunalna otpadna voda kao za sada ne korišteni resurs za navodnjavanje, komunalni mulj kao vrlo koristan medij za podizanje kultura kratke ophodnje i korištenje komposta iz komunalnog biorazgradivog otpada za povećanje prihvatnog kapaciteta vode poljoprivrednih tala. Postavljena su pitanja vezana uz rokove donošenja Strategije niskougljičnog razvoja i rokove donošenja akcijskih planova Strategije prilagodbe, te određivanja postupaka provedbe i načine kontrole istih. Upozoreno je i kako je Prijedlogom zanemarena obrana od tuče i njeno financiranje, ali i novi štetnici koji se pojavljuju u hrvatskim šumama pod utjecajem klimatskih promjena. Samodostatnost u proizvodnji hrane nepravedno je zanemarena u Strategiji, a istaknut je i prijedlog dodavanja nove mjere prilagodbe klimatskim promjenama u sektoru biološke raznolikosti s nazivom: „Očuvanje tradicijske poljoprivrede u prirodnim ekosustavima“.
Predstavnik predlagatelja je odgovarajući na pitanja istaknuo kako su Prijedlogom strategije prvi put pokazani rezultati klimatskog modeliranja, te kako će sektorske mjere biti predmetom akcijskih planova. Prijedlog strategije niskouljičnog razvoja Republike Hrvatske do 2030. s pogledom na 2050. u završnoj je fazi izrade, te se usvajanje očekuje do kraja 2020. godine. O indikatorima provedbe pojedinih mjera predloženih Strategijom prilagodbe klimatskim promjenama ne postoje jasno definirani indikatori na razini Europske unije, te je o njima potrebno postići konsenzus kako bi se osiguralo što bolje praćenje provedbe Strategije. U akcijskim planovima, koji će sadržavati razradu konkretnih mjera i aktivnosti za određeno petogodišnje razdoblje, za svaku će se mjeru i aktivnost dati opis načina provedbe, redoslijed ostvarivanja aktivnosti, rok izvršenja, obveznike i koordinatore provedbe mjera i aktivnosti, kao i izvore financiranja. Na osnovu ove Strategije prilagodbe izradit će se prvi akcijski plan do kraja 2020. godine. Mjere za ostvarivanje samodostatnosti u proizvodnji hrane i tradicijske poljoprivrede predmet su drugih strategija i nisu u nadležnosti Ministarstva zaštite okoliša i energetike.
Odbor je, većinom glasova (9 glasova „za“ i 2 glasa „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Strategije prilagodbe klimatskim promjenama u Republici Hrvatskoj za razdoblje do 2040. godine s pogledom na 2070. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Izv. prof. dr. sc. Slavena Dobrovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Izv. prof. dr. sc. Slaven Dobrović