Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 9. sjednici održanoj 21. studenoga 2012. godine Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 15. studenoga 2012. godine.
Odbor je razmatrao navedeni Prijedlog zajedno s Konačnim prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, sukladno odredbi čl. 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo, u dijelu koji se odnosi na djelokrug rada Odbora.
U raspravi su sudjelovali predstavnici Hrvatske poljoprivredne komore i Hrvatskog poljoprivrednog zadružnog saveza.
Uvodno obrazloženje iznio je ministar poljoprivrede.
U raspravi je, sagledavajući opći dio proračuna, izneseno mišljenje da su se ostvarile procjene o nužnosti rebalansa. Tijekom rasprave o Prijedlogu Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu, predviđanja smanjenja rashodovne strane Državnog proračuna kretala su se od cca 4,5 milijardi kuna, pa cca 2,6 milijardi kuna, a ovim Izmjenama i dopunama evidentirani su rashodi od 1,5 milijardi kuna. Upitnim je ocijenjeno povećanje prihodovne strane od 2,9 milijardi kuna u odnosu na 2011. godinu.
U posebnom dijelu Prijedloga izmjena i dopuna Državnog proračuna koji se odnose na Ministarstvo poljoprivrede izraženo je nezadovoljstvo zbog smanjenja za cca 97 milijuna kuna. Pozitivno je povećanje poticanja poljoprivredne proizvodnje od cca 139 milijuna kuna, ali i s tim povećanjem predstavlja svega 57% financijskih sredstava izvršenja u 2011.godini. Negativnim je ocijenjeno smanjene od cca 55 milijuna kuna za ruralni razvoj, budući se treba pripremiti za mogućnost korištenja 333 milijuna eura iz sredstava europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj i to od 2014. godine. Usprkos smanjenju od 52 milijuna kuna na pozicijama IPARD-a izneseno je mišljenje da će se IPARD ipak u potpunosti izvršiti.
Zabrinjava što su najveća smanjenja financijskih sredstava na pozicijama za projekte i investicije i to gotovo 16 milijuna kuna što predstavlja 38% od iznosa izvršenog u 2011.godini. Na poziciji razvoja javne odvodnje i zaštite voda i mora smanjenje je cca 111 milijuna kuna a na poziciji sustava navodnjavanja i zaštite od štetnog djelovanja voda smanjnenje je cca 13,9 milijuna kuna.
U daljnoj raspravi ukazano je na opravdana očekivanja poljoprivednih proizvođača da im se pomogne nakon elementarnih nepogoda znatnih razmjera. Pomoć u 2003. godini iznosila je cca 400 milijuna kuna, 2007. godine cca 460 milijuna kuna, 2010. godine 230 milijuna kuna a 2011.godine cca 30 milijuna kuna.
Također je izneseno, da smanjenje financijskih sredstava na poziciji ministarstva poljoprivrede od cca 97,9 milijuna kuna treba razmatrati u kontekstu nužnosti znatnog smanjenja zaduživanja. Naime, 2004. godine za kamate je trebalo osigurati cca 4 milijarde kuna a 2011. godine cca 11 milijardi kuna.
Imajući u vidu trend povećanja poticaja poljoprivrednim proizvođačima od cca 1,6 milijardi kuna 2004. godine pa do cca 3,7 milijardi kuna 2011. godine, naglašeno je nezadovoljstvo smanjenjem poticaja u 2012. godini, kao i najavom daljnjeg smanjenja u 2013. godini.
Ukazano je na potrebu da se u okviru institucija osigura pomoć u pripremanju projekata za povlačenje financijskih sredstava iz fondova Europske unije.
Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora većinom je glasova (7 glasova „za“ i 4 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese
Izmjene i dopune Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2012. godinu
te sljedeće odluke:
- Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Hrvatskih voda za 2012. godinu,
- Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za 2012. godinu,
- Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Hrvatskih cesta za 2012. godinu,
- Odluku o davanju suglasnosti na izmjene i dopune Financijskog plana Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka za 2012. godinu.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvtskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Petra Čobankovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Petar Čobanković, dipl.ing.