Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 5. sjednici održanoj 8. listopada 2024. godine Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu i projekcija za 2025. i 2026. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. listopada 2024. godine. Odbor je razmatrao predmetni Prijedlog zajedno s Konačnim prijedlogom Zakona o izmjenama i dopuni Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2024. godinu, sukladno odredbi čl. 179. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo u dijelu koji se odnosi na Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije i Hrvatske vode d.o.o.
Nakon uvodnih izlaganja, u raspravi je postavljeno pitanje o načinima ostvarivanja prava na naknadu štete nastale od prirodnih nepogoda za poljoprivrednike koji nisu korisnici mjera potpore. Postavljen je upit o postojećim planovima upravljanja urbanim bujičnim poplavama kao i spremnosti sustava za obranu od poplava u Republici Hrvatskoj. Zatražena je informacija o razlozima zbog kojih se smanjuju sredstva za Mjere uređenja tržišta poljoprivrednih proizvoda, voća i povrća u školama, potpunog ukidanja sredstava za IAKS mjere, te investicijske i ne investicijske mjere ruralnog razvoja propisane Strateškim planom Zajedničke poljoprivredne politike 2023. – 2027. Upitano je za razloge zbog kojih se u potpunosti ukida potpora za kupnju i uređenje zapuštenog poljoprivrednog zemljišta. Upitano je jesu li provedene sve potrebne predradnje i kada hrvatski poljoprivrednici mogu očekivati isplatu obeštećenja za elementarne nepogode koje su ove godine teško pogodile njihova poljoprivredna gospodarstva. Zatražena je informacija o realizaciji natječaja za stambeno zbrinjavanje mladih poljoprivrednika na ruralnim područjima i upitano da li je Republika Hrvatska iskoristila svoje pravo prvokupa poljoprivrednog zemljišta, te koliko je sredstava za tu namjenu iskorišteno. Postavljen je i upit kada će se uspostaviti modeli obeštećenja poljoprivrednika čiji usjevi i nasadi su pretrpjeli štetu od divljači, te je zatražena informacija o funkcioniranju Sustava obrane od tuče. Postavljen je upit o razlozima smanjenja sredstava na stavci Informacijski sustav za zemljišta Crolis i zatražena je i informacija o razlozima smanjenja sredstava na stavkama ulaganja u obnovu i razvitak vodoopskrbe i ulaganja u objekte zaštite voda i mora od zagađivanja i zatraženo očitovanje o funkcionalnosti i spremnosti sustava obrane od poplava.
Predstavnik Ministarstva poljoprivrede odgovorio je kako poljoprivrednici pravo na naknadu za štetu koju su uzrokovale prirodne nepogode ostvaruju temeljem svog upisa u Upisnik poljoprivrednika i Registar šteta i da ista nije povezana s ostvarivanjem prava na potpore. Prikupljanje podataka o štetama koje su uzrokovane prirodnim nepogodama je u tijeku, po prikupljanju svih podataka zaključit će se Registar šteta, te će se pokrenuti postupci isplate naknade šteta, koji će se financirati iz nacionalnih sredstava, a po odobrenju Europske komisije i aktivacijom krizne pričuve. Agencija za plaćanja u poljoprivredi ribarstvu i ruralnom razvoju, obrađuje prijave za korištenje potpora iz proteklog programskog razdoblja na čemu se užurbano radi, što je predstavnik Ministarstva poljoprivrede naveo kao razlog zbog kojega se ovim aktom smanjuju sredstava za Strateški plan Zajedničke poljoprivredne politike 2023. – 2027. Smanjenje sredstava na stavci – Mjere uređenja tržišta poljoprivrednih proizvoda planirano je zbog slabije adsorpcije ovih sredstava, dok se stavka voće i povrće u školama smanjuje zbog povoljnijih cijena koje su osnivači ostvarili u nabavi. Cilj Ministarstva poljoprivrede je okrupnjavanje poljoprivrednog zemljišta, no do sada Republika Hrvatska nije iskoristila svoje pravo prvokupa poljoprivrednog zemljišta, te će u tom smislu biti potrebne određene zakonske izmjene, kojima će se ovi postupci preciznije propisati. Za stambeno zbrinjavanje mladih obitelji koje se na ruralnim područjima bave poljoprivredom ukupno je utrošeno 180.000 eura, te ovu mjeru treba u budućnosti više reklamirati jer je riječ o iznimno dobroj mjeri. U narednom razdoblju razmotrit će se i modaliteti naknade za štete koju na poljoprivrednim usjevima i nasadima prouzroči divljač te će se održati sastanak s osiguravajućim društvima i Hrvatskim lovačkim savezom. Predstavnica Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije odgovorila je kako se sredstava za provedbu Projekta Crolis smanjuju zbog nastale potrebe revidiranja specifikacija za nabavu informatičke opreme, pa sredstava neće biti moguće utrošiti u ovoj godini. Zakon o sustavu obrane od tuče se provodi, na 300 lokacija u Republici Hrvatskoj postavljeni su prizemni generatori, a nebranjeno područje brani se iz susjednih županija. Predstavnik Hrvatskih voda odgovorio je kako je sustav obrane od poplava učinkovit, dok će problem urbanih bujičnih poplava uz rješavanje imovinsko pravnih odnosa, zahtjeva i veće ulaganje jedinica lokalne samouprave u unapređenje sustava odvodnje.
Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora je većinom glasova (5 glasova „za“ i 4 glasa „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
IZMJENA I DOPUNA DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2024. GODINU I PROJEKCIJA ZA 2025. I 2026. GODINU
te odluka o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskih planova izvanproračunskih korisnika za 2024. godinu i projekcija planova za 2025. i 2026. godinu za:
- Hrvatske vode
- Hrvatske ceste d.o.o.
- Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost
- Hrvatsku agenciju za osiguranje depozita
- Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje
- Centar za restrukturiranje i prodaju
- Hrvatske autoceste d.o.o.
- HŽ Putnički prijevoz d.o.o.
- HŽ Infrastrukturu d.o.o
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Marijanu Petir, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Marijana Petir