Odbor za poljoprivredu

Izvješće Odbora za poljoprivredu o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu

17.10.2023.

Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 113. sjednici održanoj 17. listopada 2023. godine  Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu i projekcija za 2024. i 2025. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. listopada 2023.  godine. Odbor je razmatrao predmetni Prijedlog zajedno s Konačnim prijedlogom Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2023. godinu, sukladno odredbi čl. 179. stavka 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo u dijelu koji se odnosi na Ministarstvo poljoprivrede i Hrvatske vode.

Uvodno je predstavnica Ministarstva financija istaknula kako se u 2023. godini predviđa realni rast BDP-a od 2,8%. Kad je riječ o fiskalnim kretanjima, novim planom proračuna za 2023. ukupni prihodi iznose 27,7 milijardi eura te se povećavaju za 1,1 milijardu eura u odnosu na originalni plan. Istovremeno se izmjenama i dopunama Državnog proračuna za 2023. godinu ukupni rashodi povećavaju za 1,2 milijarde eura, odnosno sa 28,1 milijardi eura na 29,3 milijardu eura.  Ovim Prijedlogom se predlaže povećanje proračuna Ministarstva poljoprivrede za 134.082.099 eura, istaknuo je predstavnik Ministarstva poljoprivrede i dodao kako će se time osigurati značajna sredstva za izvanredne mjere pomoći u poljoprivredi, za izvanrednu pomoć proizvođačima zbog elementarnih nepogoda i pojave bolesti afričke svinjske kuge kao i drugih nepovoljnih događaja, ali i za sektorske programe, programe državnih i deminimis potpora, ruralni razvoj, sektor ribarstva, veterinarstvo i sigurnost hrane. Predstavnik Hrvatskih voda izvijestio je kako se zbog otežane provedbe sekundarnih ugovora ukupni prihodi Hrvatskih voda smanjuju za 4,47%, a rashodi za 4,28% u odnosu na prvotni Plan.

U raspravi su postavljeni upiti o postupcima ostvarenja prava na naknadu štete koju su utvrdila nadležna tijela, te je upitano koje aktivnosti poljoprivrednici moraju poduzeti kako bi ostvarili pravo naknade zbog elementarne nepogode ili pak zbog posljedica pojave afričke svinjske kuge. Upitano je za razloge smanjenja sredstava na pozicijama: promocije školske sheme, unapređenje sustava za restrukturiranje poljoprivrednog zemljišta i komasaciju, međunarodne promocije hrvatske poljoprivrede i drvoprerađivačke industrije. Upitano je i o razlozima ukidanja stavke koja je bila planirana za kupnju i uređenje zapuštenog poljoprivrednog zemljišta. Zatražena je informacija je li država do sada koristila sredstva za pravo prvokupa poljoprivrednog zemljišta, za koje su proračunom osigurana sredstva. Postavljen je i upit o aktivnostima koje će se poduzeti za revitalizaciju sektora svinjogojstva, kako će isti izgledati, te koliko je sredstava predviđeno za ovu namjenu. 

Predstavnik Ministarstva poljoprivrede odgovorio je kako je za suzbijanje afričke svinjske kuge osigurano 2,7 milijuna eura. Dio sredstva isplaćuje se temeljem Zakona o zdravlju životinja, dok se svi ostali programi vezani uz afričku svinjsku kugu isplaćuju s posebne aktivnosti – Izvanredne mjere pomoći u poljoprivredi. Za ove mjere rebalansom se predlaže povećanje u iznosu od 20.150.000 eura, pa će se ukupno za ovu namjenu u 2023. godini isplatiti 43,4 milijuna eura. Istaknuo je kako će se temeljem podataka iz Registra šteta isplaćivati naknada poljoprivrednicima koji su pretrpjeli štetu zbog elementarne nepogode. Razlog predloženog smanjenja sredstava za restrukturiranje poljoprivrednog zemljišta i komasaciju je dinamika zaprimanja zahtjeva od strane jedinca lokalne samouprave. Zbog neiskorištenosti sredstava za međunarodnu promociju predloženo je smanjenje ove stavke, a višak sredstava preusmjerit će se prema suzbijanju afričke svinjske kuge. Odgovorio je i kako do sada nije bilo potrebe za aktivaciju sredstava za osiguranje prava prvokupa poljoprivrednog zemljišta od strane države. Dodao je kako smanjenje sredstava za promociju školske sheme neće utjecati na provedbu iste. Zbog pojave afričke svinjske kuge osmišljen je niz aktivnosti: Program potpore sektoru svinjogojstva zbog onemogućene aktivnosti u iznosu od 7,5 milijuna eura, Odlukom Vlade Republike Hrvatske osigurano je dodatnih 4,5 milijuna eura, kao i Zaključak o mjerama revitalizacije pogođenih poljoprivrednih gospodarstava i ublažavanja ekonomskih posljedica afričke svinjske kuge s iznosom od 15 milijuna eura. Uz navedeno, u postupku notifikacije je Program potpore sektoru svinjogojstva za nadoknadu gubitka uslijed naređenih mjera za suzbijanje afričke svinjske kuge u iznosu od 5 milijuna eura, od kojih će 60% biti isplaćeno u ovoj godini.

Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora jednoglasno je (7 glasova „za“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje

IZMJENA I DOPUNA DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2023. GODINU I PROJEKCIJA ZA 2024. I 2025. GODINU

te odluka o davanju suglasnosti na izmjene i dopune financijskih planova izvanproračunskih korisnika za 2023. godinu i projekcija planova za 2024. i 2025. godinu za:
- Hrvatske vode
- Hrvatske ceste d.o.o.
- Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost
- Hrvatsku agenciju za osiguranje depozita
- Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje
- Centar za restrukturiranje i prodaju
- Hrvatske autoceste d.o.o.
- HŽ Putnički prijevoz d.o.o.
- HŽ Infrastrukturu d.o.o

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnicu Marijanu Petir, predsjednicu Odbora.


PREDSJEDNICA  ODBORA
Marijana Petir