Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 29. sjednici održanoj 15. studenoga 2017. godine Prijedlog Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2018. godinu i projekcije za 2019. i 2020. godinu.
Odbor je razmatrao predmetni Prijedlog Državnog proračuna zajedno s Konačnim prijedlogom Zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2018. godinu, sukladno odredbi čl. 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao zainteresirano radno tijelo.
U uvodnom obrazloženju je predstavnik Ministarstva financija istaknuo kako je planirana rashodovna strana Proračuna u iznosu od 133,3 milijarde kuna, a porast rashoda vezan je uz povećanje rashoda za zaposlene, povećanje materijalnih troškova vezanih uz financiranje iz EU fondova i obveze koje proizlaze iz provedbe izmjena i dopuna zakona o rodiljnim i roditeljskim naknadama i pravima branitelja iz Domovinskog rata. Planirana je prihodovna strana u iznosu od 129 milijardi kuna, što predstavlja rast od 6,1% u donosu na Državni proračun 2017 i 5,4% u donosu na predložene izmjene i dopune Državnog proračuna za 2017. godinu. Ukupni prihodi određeni su gospodarskim rastom, učincima porezne reforme i bolje apsorpcije sredstava iz EU fondova. Planiran je manjak državnog proračuna na razini 1,1% BDP. Kao glavni generatori rasta planirani su rast domaće i inozemne potražnje i bruto investicije u fiksni kapital.
Prijedlogom proračuna planira se uvećanje financijskog plana Ministarstva poljoprivrede, te je isti planiran u iznosu od 7.228.660.011 kn. Najznačajnije povećanje je na stavci Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, a isto je vezano uz planirano povećanje apsorpcije sredstava iz Programa ruralnog razvoja RH 2014. – 2020.
U raspravi koja je uslijedila članovi Odbora postavili su pitanja vezana uz smanjenje sredstava za unapređenje lovstva u projekcijama za 2019. i 2020. godinu, namjenu sredstava predviđenih za mjere razvoja konkurentnosti drvnog sektora, osiguranje sredstava za sprječavanje širenja i iskorjenjivanja bolesti Zlatne žutice vinove loze, mogućnosti uključivanja srednjih škola u Školsku shemu, kao i uključivanje, uz voće, povrće, mlijeko i mliječne proizvode meda u Školsku shemu. Postavljen je i upit o iznosima predviđenim za potporu slatkovodnom ribarstvu, iznose osigurane za financiranje eko rente na slatkovodnim ribnjacima, nizak iznos sredstava osiguranih za poticanje proizvođačkih organizacija, smanjenje sredstava osiguranih u proračunu Ministarstva financija za naknade šteta uzrokovane elementarnim nepogodama. Postavljen je i upit vezan uz smanjenje sredstava na stavci Poljoprivredne komore, a koje bi moglo biti povezano sa mogućnošću obveznog članstva i obveze uplate članarine Poljoprivrednoj komori. U daljnjoj raspravi postavljen je i upit vezan uz povećanje sredstava za općekorisne funkcije šuma, povećanje sredstava Udruzi Sinjska alka, opravdanosti i namjeni sredstava za sufinanciranje nacionalne veletržnice. U odnosu na izmjene i dopune Državnog proračuna RH za 2017. godinu u dijelu koji se odnosi na veterinarstvo i sigurnost hrane upozoreno je na smanjenje sredstava predviđenih za monitoring programe, monitoring ostataka pesticida u hrani i zdravstvenu zaštitu životinja. Istaknuto je i mišljenje o potrebi osiguranja višeg iznosa sredstava predviđenog za sprečavanje i smanjenje nastanka otpada od hrane i doniranje. Upozoreno je na neopravdano smanjenje sredstava za organizaciju manifestacija, neosiguravanje dovoljnog iznosa sredstava za provođenje komasacija poljoprivrednog zemljišta i usmjeravanje sredstava iz nove stavke „Istraživanje i razvoj sektora voća i povrća“ u stvaranje inkubatora za razvoj i jačanje sektora proizvodnje i prerade povrća na područje Virovitičko podravske županije.
Nema smanjenja sredstava za unapređenje lovstva u projekcijama za 2019. i 2020. godinu, a Prijedlogom proračuna predviđeno povećanje za 2018. godinu vezano je uz potrošnju akumuliranih sredstava iz prijašnjih godina istaknula je predstavnica predlagatelja. Povećanje za mjere razvoja konkurentnosti drvnog sektora vezano je uz povećanje broja prijava na javne natječaje za poticanje razvoja prerade drva i proizvodnje namještaja, vezano je uz kapitalne pomoći, a financirati će se iz izvora 11 – Opći prihodi i primitci. Sredstva za sprječavanje širenje i iskorjenjivanja bolesti Zlatne žutice vinove loze planirana su u okviru sredstava Hrvatskog centra za poljoprivredu, hranu i selu i istraživačkih aktivnosti za sektor voća i povrća. Za uključivanje srednjih škola u Školsku shemu, kao i uključivanje meda u istu potrebna je suglasnost EK. Potpora slatkovodnom ribarstvu uključena je preko de minimis potpora u proračunom predviđena sredstva na stavci državnih potpora ribarstvu, a za održavanje eko sustava ribnjaka očekuje se odobrenje notifikacije od strane Europske komisije. Sredstva predviđena na stavci za poticanje proizvođačkih organizacija osiguravaju se za priznate proizvođačke organizacije, a novoosnovane će se financirati iz Mjere 9. Programa ruralnog razvoja RH 2014. – 2020. Upozoreno je na potrebu šire rasprave o načinima zaštite od šteta koje uzrokuju elementarne nepogode, kao i nužnost povećanja broja korisnika podmjere 17.1 – Osiguranje usjeva, životinja i biljaka unutar Programa ruralnog razvoja RH 2014. – 2020. Povećanje sredstava na stavci općekorisnih funkcija šuma vezano je uz sporazumom preuzeta sredstva Hrvatskih šuma. Ministarstvo poljoprivrede stava je kako Udruga Sinjska alka ima značajnu ulogu u ruralnom razvoju, a što je utjecalo i na odluku o povećanju sredstava navedenoj udruzi. Stavka sufinanciranja nacionalne veletržnice vezana je uz tekuće troškove nacionalne veletržnice. Smanjenje iznosa dijela stavki vezanih uz veterinarstvo i sigurnost hrane neće utjecati na kvalitetu provođenja istih. Predstavnica predlagatelja istaknula je kako će se iznosi za organizaciju manifestacija, sprečavanja i smanjenje nastanaka otpada od hrane i doniranje povećavati u slučaju potrebe za istim. Vezano uz Prijedlogom proračuna predviđeno osiguravanje sredstava za stvaranje inkubatora za razvoj i jačanje sektora proizvodnje i prerade povrća na području Virovitičko podravske županije isto je rezultat prijedloga i suradnje Virovitičko podravske županije i Ministarstva poljoprivrede.
Nakon provedene rasprave Odbor za poljoprivredu Hrvatskoga sabora većinom je glasova (7 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2018. GODINU I PROJEKCIJE ZA 2019. I 2020. GODINU.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio zastupnika Tomislava Panenića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Tomislav Panenić