Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu

Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu s rasprave o Izvješću o radu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u godini 2008.

Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 17. sjednici 4. lipnja godine 2009., Izvješće o radu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u godini 2008., koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, aktom od 27. svibnja godine 2009., KLASA:  021-12/09-09/18, URBROJ: 65-09-02.

Odbor je pitanje raspravio kao matično radno tijelo.

Uvodno obrazloženje podnijeli su predstavnici podnositelja Izvješća.
 
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti  podnijela je Hrvatskome saboru  izvješće  u kojem je prikazala svoj rad u  2008. godini  i to potpuno izvješće u vidu 112. knjige "Ljetopisa Hrvatske akademije za godinu 2008."  i skraćeno izvješće u obliku sažetka na 14 stranica.
Sažetak izvješća, odnosno cjelovito izvješće objavljeno u "Ljetopisu HAZU", brojčanim podacima, kroz navedene ocjene i drugim pokazateljima (nagrade što su ih prošle godine zaslužili njezini članovi), ukazuju da Akademija odgovara potrebama vremena i razlozima zbog kojih je osnovana.
Iskazalo se to prošle godine u oblicima djelovanja organizacijskih oblika rada Akademije u Zagrebu (18 organizacijskih jedinica) i izvan njega (11 organizacijskih jedinica). Te su jedinice radile na 43 znanstvena projekta. Ukupno 15 znanstvenih vijeća organiziralo je više znanstvenih skupova te okruglih stolova i drugih oblika djelatnosti.
U nakladničkoj djelatnosti objavljene su 93 publikacije, od kojih je 73 Akademija objavila kao izvršni izdavač.Posebno valja naglasiti da je u nastavku rada uredništva edicije "Hrvatska i Europa"  izišao iz tiska drugi svezak na engleskom jeziku, nastavljene su pripreme za izdavanje trećeg sveska na engleskom i francuskom jeziku, te je dovršen rad na prilozima za četvrti svezak ove edicije.
Kao posebno dostignuće se ističe osposobljavanje prostora knjižnice Akademije u obnovljenom objektu.
HAZU je u protekloj godini pojačala djelatnost na prezentaciji svojih aktivnosti u javnosti, uključujući izložbu fotografija u više gradova u Hrvatskoj i u Beču. Pokazatelj ugleda Akademije je i zanimanje nekoliko kulturnih središta u Hrvatskoj da se i u njima pokrene rad organizacijskih jedinica HAZU; u protekloj godini započele su s radom jedinica u Vukovaru i Požegi, a priprema se jedinica u Šibeniku.
Akademija je u protekloj godini razvijala međunarodnu suradnju, kako s drugim akademijama, tako i s drugim međunarodnim organizacijama za provedbu i financiranje istraživačkih djelatnosti, u prvom redu u sklopu Međunarodnog znanstvenog vijeća, Udruge europskih akademija i Međunarodne unije akademija, te je postala koordinator za Hrvatsku europskog projekta HERA – Humanističke znanosti u europskom istraživačkom prostoru. Zajedno s Nacionalnom zakladom za znanost, HAZU je sudjelovala u suradnji s Europskom znanstvenom zakladom.
Djelatna je bila u proteklih godinu dana Zaklada Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, koja je sudjelovala u financiranju preko 60 projekata.
Za razliku od nekih ranijih godina, prikazana je zadovoljavajućom financijska strana djelatnosti Akademije, što se dijelom ima zahvaliti razvijenim raznovrsnim izvorima prihoda, od kojih državnom proračunu pripada udio od 75,5%.
Sudionici rasprave pozitivno su ocijenili pokazatelje djelovanja Akademije u protekloj godini. Posebno je ukazano na nekoliko okolnosti. Tako je, na primjer, postavljeno pitanje: koliko HAZU prati neka najnovija zbivanja koja određuju razvoj hrvatskog društva i gospodarstva. Pokazalo se da je tako u tijelima Akademije posvećena pozornost kroz okrugle stolove, tribine i projekte pitanjima kao što su: recesija kao svjetski problem, problemi razvoja školstva u Hrvatskoj, prometna problematika Zagreba i druga pitanja koja se nameću svojom aktualnošću. Kao i prigodom ranijih izvješća, postavilo se pitanje publiciteta djelovanju HAZU, s posebnim osvrtom na činjenicu da se priprema obilježavanje 150. obljetnice HAZU. Učinci djelovanja HAZU ograničeni su ne samo odnosom medija javnog pripćavanja, nego i stanjem knjižarske mreže u Hrvatskoj, koje nije sklono Akademijinim izdanjima. Stajalište je članova Odbora da bi pitanjima knjižarske mreže u vezi s izdavačkom djelatnošću HAZU i sličnih izdavača trebalo posvetiti posebnu pozornost.
U raspravi je potvrđeno  već ranije  izraženo stajalište Odbora da bi, s  obzirom na već prije (4. sjednica Odbora, 14. svibnja 2008.) raspravljene okolnosti i razloge, trebalo Akademiji pružiti potporu i poticaj da pristupi osnivanju razreda za kazališnu  i filmsku umjetnost.
Rasprava je obuhvatila gotovo sve oblike i područja djelatnosti HAZU u protekloj godini pa tako i činjenicu da je u prošloj godini restaurirana najvrjednija pokretnina u vlasništvu Akademije, violina Guarneri King. Postavilo se pitanje korištenja tako vrijednog glazbala, kako ono ne bi ostalo puki muzejski primjerak. Pokazalo se da zanimanja za koncertitanje na tako skupom instrumentu ima, ali je problem u financijskom osiguranju tako vrijednog predmeta. Stanovit broj sponzora pokazao je interes da podupre ovakve programe.  
Nakon provedene rasprave, donijet je jednoglasno sljedeći

zaključak

- Odbor predlaže Hrvatskome saboru da prihvati Izvješće o radu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u godini 2008.

- Odbor predlaže Hrvatskome saboru da prihvati stajalište da se Hrvatskoj akademija znanosti i umjetnosti preporuči pokretanje postupka za osnivanja razreda za kazališnu i filmsku umjetnost.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je prof. dr. sc. Petar Selem, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove  spriječenosti, prof. dr. sc. Miljenko Dorić, potpredsjednik Odbora. 


 PREDSJEDNIK


prof. dr. sc. Petar Selem