Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu

Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu s rasprave o Godišnjem izvješću Hrvatske zaklade za znanost za 2010. godinu

Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora raspravio je na 47. sjednici održanoj 27. i 28. rujna 2011. godine Godišnje izvješće Hrvatske zaklade za znanost za 2010. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora, sukladno odredbi članka 18. stavka 1. Zakona o Hrvatskoj zakladi za znanost (Narodne novine, broj 117/01, 45/09 i 92/10), dostavio Upravni odbor Hrvatske zaklade za znanost, aktom od 7. lipnja 2011. godine, KLASA: 021-12/11-09/02, URBROJ: 65-11-02.

Odbor je pitanje raspravio kao matično radno tijelo.

Odbor je raspolagao pisanim Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske KLASA: 025-01/11-02/21 URBROJ: 5030104-11-5 od 14. srpnja 2011. godine, prema kojem Vlada Republike Hrvatske nema primjedbe na Godišnje izvješće Hrvatske zaklade za znanost za 2010. godinu te predlaže da se navedeno Izvješće prihvati.

Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik podnositelja Izvješća.

Zaklada je u izvještajnom razdoblju za 2010. godinu otvorila 10 programa koji su fokusirani na potrebe i razvitak znanstvene zajednice. Najveći dio projekata usmjeren je na mlade znanstvenike s ciljem stimuliranja njihovog ulaska u sustav znanosti i razvoj znanstvenih istraživanja. Također programima Zaklade omogućeno je financiranje suradnih programa s gospodarstvom i inozemnim istraživačkim grupama, suradnja jezikoslovaca i znanstvenika drugih struka u izgradnji strukovnih nazivlja kao i suradnja s europskim ustanovama putem programa EUROCORES. Naglašeno je da je zaklada u 2010. godini financirala projekte i programe iz svih znanstvenih područja, po kompetitivnom principu vodeći se isključivo kriterijem izvrsnosti u znanstvenim istraživanjima.

Za 2010. godinu planirano je 29.376.00 kuna programskih sredstava koja su raspodijeljena na 11 programa. Najveći postotak planiranih sredstava namijenjen je za programe ESF-a( 7 milijuna kuna), Uspostavne potpore (6,5 milijuna kuna) i Partnerstvo u temeljnim istraživanjima (5 milijuna kuna). Slijede programi EMBO Igs (4,2 milijuna kuna) te programi Postdoc i Stipendije za doktorande (2 milijuna kuna za svaki). Najveća iskoristivost planiranih sredstava je u programima Stipendije za doktorande 88% i Postdoc 77%.

Tijekom 2010. godine u postupak vrjednovanja upućena su 163 projekta. Nakon provedenog postupka odbačeno je 27 prijava odnosno 14 % prijava. Također zaprimljeno je i 9 projektnih prijedloga za programe Potpore uključivanju hrvatskih znanstvenika u programe ESFa od koji je prihvaćeno 8 projekata. Najveći broj prijavljenih projektnih prijedloga je u programima Stipendije za doktorande (73) i Postdoc (39) a najmanji u programima Nacionali tečajevi i ljetne škole za doktorande. Također najveći broj projektnih prijedloga zaprimljen je iz prirodnih znanosti 36%, zatim iz biomedicinskih znanosti 20% i tehničkih znanosti 17 %. Od zaprimljenih projektnih prijedloga najveći postotak pozitivno vrjednovanih i financiranih projektnih prijedloga bio je iz područja društvenih znanosti 66,7 %, zatim iz tehničkih znanosti 59,25 % te prirodnih i biomedicinskih znanosti 53 %.

Rashodi Zaklade u 2010. godini iznosili su 13.307.420,00 kn koji su u najvećem dijelu značili troškove odobrenih znanstvenih projekata, troškove evaluacije, troškove vođenja programa i troškove projekta ASPERA -2.

Unatoč financijskoj situaciji u kojoj se Zaklada trenutno nalazi predstavnik podnositelja Izvješća naglasio je da su ugovorne obveze iz 2010. u cijelosti ispunjenje te da će sve što je ugovoreno u izvještajnom razdoblju biti financirano, ali je i upozorio na neizvjesnost neposredne financijske budućnosti Zaklade. S tim u svezi istaknuo je odluku novog Upravnog odbora prema kojoj će sva preostala sredstva Zaklade biti utrošena za suradne istraživačke projekte od nacionalnih gospodarskih prioriteta.

Predstavnik podnositelja Izvješća predstavio je aktivnosti Zaklade u 2011. godini sukladno izmjenama i dopunama Zakona o Zakladi te istaknuo da je na prvoj konstituirajućoj sjednici Upravnog odbora započela priprema natječaja za znanstvene odbore, čiji će članovi biti izabrani na međunarodnim natječajima.

S tim u svezi naglasio je da je započela izrada strateškog plana Zaklade za petogodišnje razdoblje, u kojem se razrađuju ciljevi i programi sukladni dugoročnim strateškim pravcima razvoja Republike Hrvatske. U raspravi je istaknuto da su u tijeku intenzivni pregovori između Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, Ministarstva financija i Hrvatske zaklade za znanost kojima svi navedeni dionici pokušavaju iznjedriti Strategiju koja će, osim u ideji, biti poduprijeta i financijskim sredstvima.

Članovi Odbora pohvalili su kvalitetno sastavljeno, sadržajno i transparentno Izvješće ocijenivši ga pokazateljem pozitivnog iskoraka Zaklade prema vlastitom funkcioniranju i prema svome osnivaču. Zaključuju da je Zaklada svoju misiju ispunila u potpunosti a da se na donošenju financijski potkrijepljene Strategije mora inzistirati kao na apsolutnome prioritetu.

Nakon rasprave Odbor je većinom glasova (6 ZA i 1 SUZDRŽAN) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da prihvati

GODIŠNJE IZVJEŠĆE HRVATSKE ZAKLADE ZA ZNANOST ZA 2010. GODINU

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskog sabora Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu odredio je prof. dr. sc. Petra Selema, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti prof. dr. sc. Miljenka Dorića, potpredsjednika Odbora ili Ivanku Roksandić, članicu Odbora..

PREDSJEDNIK

Prof. dr. sc. Petar Selem