Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu

Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu s rasprave o Izvješću o obavljenoj financijskoj reviziji visokih učilišta za 2009., s prilozima

Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 46. sjednici održanoj 12. srpnja godine 2011. Izvješće o obavljenoj financijskoj reviziji visokih učilišta za 2009., koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnio Državni ured za reviziju Republike Hrvatske aktom KLASA: 021-12/11-09/19, URBROJ: 5803-11-01 od 25. svibnja godine 2011.

U raspravi Odbor je raspolagao pisanim Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske, KLASA: 470-03/11-02/05, URBROJ: 5030104-11-2, od 7. srpnja godine 2011. Vlada Republike Hrvatske nema primjedbi, predložila je da se Izvješće o obavljenoj financijskoj reviziji visokih učilišta za 2009. godinu prihvati.

Odbor je pitanje razmotrio kao zainteresirano radno tijelo.

Uvodno obrazloženje podnijeli su predstavnici podnositelji Izvješća.

Sukladno zakonskim odredbama Zakona o državnoj reviziji („Narodne novine“ 49/03- pročišćeni tekst i 177/04) Državni ured za reviziju podnio je Izvješće o obavljenoj financijskoj reviziji visokih učilišta kojim su obuhvaćeni financijski izvještaji i poslovanje za 2009. godinu svih javnih visokih učilišta u Republici Hrvatskoj.
Revizijom je obuhvaćeno 91 visoko učilište, 62 fakulteta, šest akademija, 13 veleučilišta, dvije visoke škole i jedno učilište.

Ukupni prihodi i primici svih visokih učilišta planirani su u uznosu od 4.690.337.169,00 kn, a ostvareni su u iznosu 4.427.974.225,00 kn, što je za 262.362.944,00 kn ili 5,6 % manje od planiranih. Vrijedonosno najznačajniji prihodi ostvareni su iz proračuna u iznosu 3.206.805.907,00 i u ukupnim prihodima i primicima sudjeluju sa 72, 4%, u okviru kojih su najznačajniji prihodi za financiranje rashoda poslovanja, koji su ostvareni u iznosu 2.570.445.325,00 kn i pretežno se odnose na financiranje rashoda za zaposlene, materijalne rashode, rashode za usluge, znanstveno-istraživačke projekte, te druge rashode poslovanja. Ukupni rashodi i izdaci iznosili su 4.328.138.579,00 kn od čega je iz sredstava državnog proračuna financirano 3.206.805.907 kn ( 74,1%), dok je 1.121.332.672,00 kn (25,9%) financirano iz drugih izvora odnosno iz vlastitih prihoda. Viškovi prihoda visokih učilišta za 2009. godinu iznosili su 149.890.604,00 kn, a s prenesenim viškovima iz prethodnih godina omogućili su visokim učilištima da značajna financijska sredstva ulažu oročavanjem kod poslovnih banaka kako ista tijekom godine ne bi bila iskorištena. Pojedina visoka učilišta krajem godine iskazala su manjak prihoda i primitaka u iznosu od 50.054.958,00kn.

Postupcima revizije utvrđene su nepravilnosti koje se odnose na sustav financijskih kontrola, djelokrug rada i unutarnje ustrojstvo, planiranje i računovodstveno poslovanje, potraživanja i obveze, kreditna sredstva, oročavanje sredstava, prihode (u dijelu vlastitih prihoda), rashode (u dijelu obračuna i isplate plaća i dodataka na plaću, naknada troškova službenog puta, rashoda za intelektualne usluge, za kumulativni rad) te za postupke javne nabave.

S tim u svezi naglašeno je da su visoka učilišta u svojim internim propisima djelomično odredila sustav unutarnjih financijskih kontrola, međutim većina visokih učilišta nije uspostavila sustav u skladu s navedenim propisima. Također pojedina visoka učilišta izvodila su studije bez dobivenih dopusnica za izvođenje studija, odnosno nisu bila upisana u odgovarajući upisnik Ministarstva. Nalazima revizije u segmentu računovodstvenog poslovanja utvrđene nepravilnosti odnose se na vođenje poslovnih knjiga, neusklađenost podataka između poslovnih knjiga i financijskih izvještaja, primjenu modificiranog načela nastanka poslovnog događaja, te vođenje analitičkih evidencija. Većina sveučilišta i njihovih sastavnica nisu iskoristila kreditna sredstva u ugovorenim rokovima, te su od poslovnih banaka traženi novi rokovi korištenja kredita, što je dovelo do poskupljenja kreditnih sredstava. Nepravilnosti u dijelu oročavanja sredstava odnose se na oročavanje značajnih iznosa bez suglasnosti fakultetskoga vijeća ili senata sveučilišta, te na pogrešno evidentiranje oročenih sredstava u poslovnim knjigama. Osim oročavanja sredstava, pojedina visoka učilišta kupovala su i prodavala udjele u investicijskim fondovima. Ulaganja u investicijske fondove Medicinskog fakulteta u Zagrebu iznosila su 37.000.000,00 kn, Fakulteta strojarstva i brodogradnje u Zagrebu 26.800.000,00kn i Ekonomskog fakulteta u Rijeci 3.900.000,00kn. Kupnja i prodaja udjela nije pravilno evidentirana u poslovnim knjigama. Također utvrđeno je da su pojedina učilišta sredstva za unapređenje djelatnosti koristila za isplatu plaća, prekovremenog rada, dodatke za uspješnost, autorske honorare, reprezentaciju, odnosno za namjene koje nisu bile predviđene internim aktima, ili su za navedene namjene utrošena sredstva u većim iznosima od propisanih. Revizija postupaka javne nabave visokih učilišta obuhvatila je 811 ugovor o nabavi, od kojih je kod 83 (10,2%) utvrđena nepravilnost, a rashodi po ugovorima kod kojih su utvrđene nepravilnosti iznosili su 39.413.543,00kn. O financijskim izvještajima i poslovanjima visokih učilišta izraženo je 19 bezuvjetnih, 71 uvjetno i jedno nepovoljno mišljenje.

Članovi Odbora izrazili su zadovoljstvo radom Državnog ureda za reviziju. Smatraju da je Izvješće izrađeno na vrlo koncizan i kvalitetan način na korist čitave akademske zajednice i društva općenito. Također istaknuli su da Izvješće, osim što zorno prikazuje stvarno stanje u kojima se sveučilišta i visokoškolske ustanove u Republici Hrvatskoj trenutno nalaze, ukazuje i na određene probleme kojima se nitko do ove revizije nije bavio. Neprofesionalnim ocjenjuju angažnam pojedinih medija u nastojanju da sadržaj Izvješća politiziraju u određene svrhe. Mišljenje je pojednih članova da bi se navedeni problemi mogli riješiti donošenjem kvalitetnog operativnog programa koji bi jamčio kvalitetu sustava visokog obrazovanja na nacionalnoj razini.

Prorektorica Sveučilišta u Zagebu istaknula je da je Rektorski kolegij Sveučilišta u Zagrebu poduzeo određene aktivnosti kako bi se otklonile nepravilnosti utvrđene nalazima državne revizije. S tim u svezi ukratko je opisala aktivnosti koje su koordirane na Sveučilištu u Zagrebu kao i plan aktivnosti koji određuje dinamiku rada i nositelje aktivnosti na otklanjanju utvrđenih nepravilnosti.

Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da p r i h v a t i

Izvješće o obavljenoj financijskoj reviziji visokih učilišta za 2009., s prilozima

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu odredio je prof. dr. sc. Petra Selema, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti prof. dr. sc. Miljenka Dorića, potpredsjednika Odbora..


PREDSJEDNIK

Prof. dr. sc. Petar Selem