Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 11. sjednici održanoj 11. listopada godine 2012., Prijedlog nacionalne strategije suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2012. do 2017.; koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske aktom od 25. svibnja 2012.
Odbor je pitanje raspravio kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno obrazloženje podnijeli su predstavnici predlagatelja.
Kako navode predstavnici predlagatelja Nacionalna strategija predstavlja strateški dokument na području droga, te okvir za djelovanje svih državnih institucija i organizcija civilnog društva na suzbijanju zlouporabe droga, prevenciji ovisnosti te pružanju pomoći ovisnicima o drogama i povremenim konzumentima droga, ali i pružanju pomoći pojedincu, obiteljima i društvu u cjelini na prevladavanju teškoća vezanih uz zlouporabi droga. Tako je vizija postavljena u Nacionalnoj strategiji smanjiti ponudu i potražnju droga u društva putem integriranog i uravnoteženog pristupa problematici droga pružiti odgovarajuću zaštitu života i zdravlja djece, mladih, obitelji i pojedinca.S ciljem ostvarenje vizije,naglašeno je da nacionalna politika u području droga treba putem zdravstvenog, socijalnog, odgojno-obrazovnog i represivnog sustava te organizacija civilnog društva i javnih medija provoditi različite programe i pristupe koji su usmjereni sprječavanju zlouporabe droga među djecom i mladima, smanjenju zdravstvenih i socijalnih rizika vezanih za zlouporabu droga te programe zaštite djece, mladih, obitelji i cjelokupnog društva od zlouporabe droga i ovisnosti, kao i provoditi učinkovitu politiku smanjenja dostupnosti droga i organiziranog kriminaliteta droga na svim razinama.
U raspravi članovi Odbora istaknuli su da je problem ovisnosti o drogama globalni problem suvremenog društva koji zahtijeva da se njegovom rješavanju pristupi s globalne, regionalne i nacionalne razine, s ciljem da se zaustavi rastuća pojava ovisnosti o drogama, te samim tim da se zaštite osnovne vrijednosti društvene zajednice, obitelji i pojedinca.
Također naglašena je važnost pravodobnog prepoznavanja problema i poduzimanja mjera kako bi se zaštitila djeca,mladi i njihove obitelji, s ciljem osnaživanja zdravstvenog odgoja i preventivnih pograma u odgojno obrazovanom sustavu. U tom smislu potrebna je sustavna edukacija učitelja/ica odnosno nastavnika/ica u odgojno-obrazovnim ustanovama kako bi implementacija zdravstvenog odgoja u školskim ustanovama bila što kvalitetnija.
Raspravljajući o uključenosti lokalne/ regionalne uprave u provedbi politike i implementaciji aktivnosti suzbijanja zlouporabe droga, mišljenje je članova Odbora da je potrebno pojačati ulogu županijskih povjerenstva, kao i unaprijediti koordinaciju i praćenja provedbe mjera na lokalnoj/ regionalnoj razini.Isto tako iskazan je stav da se Programi prevencije ovisnosti trebaju početi provoditi već u sustavu predškolskog odgoja odnosno za djecu predškolske dobi.
Nakon provedene rasprave, Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora jednoglasno je odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Nacionalne strategije suzbijanja zlouporaba droga u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2012.do 2017. godine, uz sljedeće amandmane:
AMANDMAN I
U poglavlju 1.2. Razvoj sustava za suzbijanje zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj odlomak deveti mjenja se i glasi:
„Odgojno-obrazovni sustav je preuzeo najveći dio odgovornosti za organizaciju i provedbu programa prevencije ovisnosti u odgojno-obrazovnim ustanovama i visokim učilištima provodeći program obaveznog Zdravstvenog odgoja (Modul: Prevencija ovisnosti) u osnovnim i srednjim školama, te čitav niz drugih programa, projekata i aktivnosti kojima je osnovni cilj smanjiti zanimanje djece i mladih za kušanjem droga i drugih sredstava ovisnosti.“
AMANDMAN II
U poglavlju 4.1.1. Prevencija ovisnosti djece i mladih, odlomak drugi mjenja se i glasi glasi:
“Glavno načelo provedbe preventivnih programa treba biti integrirano i usmjereno na sve vrste ovisnosti uključujući konzumiranje legalnih sredstava kao što su duhan i alkohol, konzumiranje ilegalnih droga (marihuane i heroina) i neprimjereno uzimanje legalnih supstanci (inhalanti) i lijekova koji se dobivaju na recept, te druge ovisnosti kao što su klađenje, ovisnost o internetu i slično. S obzirom da je najveći broj djece i mladih obuhvaćen odgojno-obrazovnim sustavom, potrebno je sustavno educirati učitelje/ice i nastavnike/ice za što kvalitetniju implementaciju kurikuluma Zdravstvenog odgoja (Modul: Prevencija ovisnosti) u osnovne i srednje škole te ostale preventivne programe, projekte i aktivnosti uključiti u godišnji plan i program škola i drugih odgojno- obrazovnih ustanova. Novija istraživanja upućuju na potrebu uvrštavanja informacija o drogama i sredstvima ovisnosti u programe prevencije ovisnosti, uz naznaku da informacije trebaju biti prikladne dobi djeteta, a naglasak na negativnim učincima droga. U programima prevencije ovisnosti jaču ulogu treba imati zdravstveni sustav, posebno pri otkrivanju i tretmanu rizičnih skupina djece i mladih. U sustavu socijalne skrbi prema rizičnoj skupini djece i mladih prioritetno se trebaju poduzimati mjere obiteljsko-pravne zaštite. Preventivni programi u obiteljskom okruženju trebaju se usmjeriti afirmaciji pozitivnog roditeljstva i biti osmišljeni za poboljšanje obiteljskog povezivanja i odnosa, s ciljem povećanja uloge obitelji u prevenciji ovisnosti. U provedbi preventivnih programa usmjerenih obitelji, uz centre za socijalnu skrb, važnu ulogu imaju i obiteljski centri.“
AMANDMAN III.
U poglavlju 4.3 EDUKACIJA odlomak drugi mjenja se i glasi:
„Posebni ciljevi u tom području za iduće razdoblje su:
1. Organizirati specifične ciljane edukacije, seminare i radionice za sve subjekte uključene u sustav suzbijanja zlouporabe droga.
2. Organizirati permanentnu edukaciju svih nositelja provođenja Zdravstvenog odgoja (Modul: Prevencija ovisnosti) u odgojno-obrazovnom sustavu
3. Poticati osnivanje interdisciplinarnih znanstvenih i specijalističkih poslijediplomskih studija iz područja ovisnosti na kojima će se educirati stručnjaci različitih profila za rad u području ovisnosti o drogama.“
Obrazloženje:
Budući da je Ministrarstvo obrazovanja, znanosti i sporta Republike Hrvatske donijelo Odluku o uvođenju, praćenju i vrednovanju provedbe Kurikuluma zdravstvenog odgoja u osnovnim i srednjim školama, predloženim amandmanima nadopunjuje se strategija i osnažuje uloga zdravstvenog odgoja kako bi njegova implementacija u sustavu odgoja i obrazovanja Republike Hrvatske bila što kvalitetnija.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je prof. dr. sc. Valter Boljunčić, predsjednik Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti mr. Jasen Mesić, potpredsjednik Odbora, odnosno mr.Dunju Špoljar članicu Odbora.
PREDSJEDNIK
Prof. dr. sc. Valter Boljunčić