Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 20. sjednici 13. srpnja 2009., Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o udžbenicima za osnovnu i srednju školu, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 408, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora, dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 11. srpnja godine 2009., KLASA: 602-09/09-01/01, URBROJ: 65-09-02.
Odbor je pitanje raspravio kao matično radno tijelo.
Uvodno obrazloženje podnijeli su predstavnici predlagatelja.
Predlagatelj obrazlaže da prema trenutnoj gospodarskoj situaciji u Republici Hrvatskoj nije moguće osigurati sredstva za nabavu besplatnih udžbenika iz državnog proračuna te predlaže odgovarajuće izmjene u postojećem Zakonu o udžbenicima za osnovnu i srednju školu.
Umjesto brisanja ove obveze državnog proračuna na razini zakona, predlagatelj predlaže da se u članku 4. postojećeg Zakona unese izmjena prema kojoj Vlada Republike Hrvatske može, sukladno raspoloživim sredstvima iz državnog proračuna, za svaku školsku godinu donijeti odluku o financiranju odnosno sufinanciranju nabavke udžbenika i drugih nastavnih sredstava za učenike osnovnih i srednjih škola. Svojim će odlukama Vlada ujedno utvrđivati mjerila temeljem kojih će se ostvarivati pravo na financiranje odnosno sufinanciranje iz tako formiranih sredstava.
U skladu s predloženim promjenama, predlagatelj predlaže nova, primjerena rješenja u odnosu na dosadašnje načine distribucije udžbenika.
Sudionici rasprave izrazili su različiti pristup pitanju koje je predmet Prijedloga zakona. Dio sudionika rasprave, zastupajući stajalište da su već ranije upozoravali na neodrživost projekta besplatnih udžbenika za sve učenike, kao i odricanje od obveze njihova čuvanja, predlaže da se to pitanje rješava po načelu socijalne osjetljivosti.
Drugo je stajalište da u ovom trenutku nije moguće iz razloga financijskih restrikcija omogućiti besplatne udžbenike iz proračunskih sredstava. Prevladalo je opće uvjerenje da na području izrade i nabavke odnosno distribucije udžbenika ima, nakon svih izvršenih izmjena u zakonodavstvu i praksi, još niz nerješenih pitanja što bi ih trebalo temeljito raspraviti i na njih dati odgovore do kojih bi se došlo konsenzusom. Općenito je došlo do izražaja stajalište da u svijetu udžbenika postoje izraziti poslovni interesi izdavača kojima se treba suprotstaviti u svrhu što kvalitetnijih udžbenika po pristupačnoj cijeni. Također, postoji visok stupanj suglasnosti da se udžbenici ne mogu previše učestalo mijenjati (jer i u tome izdavači nalaze svoj parcijalni interes), ali i da se sadržaji i oblik udžbenika ne mogu fiksirati na preduge rokove, osobito dok se ne utvrde takvi dokumenti kao što su Nacionalni kurikulum. Kritički su razmotrena kretanja na području udžbenika u posljednje vrijeme, pa i nedosljednosti u provedbi Zakona o udžbenicima.
Nakon provedene rasprave, ishod glasovanja o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o udžbenicima za osnovnu i srednju školu, s Konačnim prijedlogom zakona, bio je sljedeći: od dvanaest nazočnih članova Odbora iz redova zastupnika glasovalo ih je
da se Hrvatskom saboru predloži donošenje predmetnog zakona - 6 glasova;
da se Hrvatskom saboru predloži da ne donese predmetni zakon – 6 glasova.
Prije ovog ishoda glasovanja, jednoglasnom odlukom nazočnih članova Odbora u Prijedlog zakona ugrađeni su sljedeći amandmani:
Amandman I.
Članak 8. mijenja se i glasi:
U članku 24. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o udžbenicima za osnovnu i srednju školu (Narodne novine, broj 152/08) stavak 7. briše se.
Stavci 11., 12., 13. i 14. brišu se.
Dosadašnji stavci 8. 9. i 10. postaju stavci 7. 8. i 9.
Obrazloženje:
Navedeni amandman potreban je radi nomotehničkog usklađivanja sa ostalim odredbama Zakona.
Amandman II.
Iza članka 8. dodaje se članak 8.a koji glasi:
„O udžbenicima koji će biti u uporabi školske godine 2009./2010. škola je dužna obavijestiti učenike i njihove roditelje najkasnije do 16. kolovoza 2009.“
Obrazloženje:
Odredba članka 16. stavka 2. Zakona propisuje obvezu škole da o udžbenicima koji će biti u uporabi sljedeće školske godine obavještava učenike i njihove roditelje do 30. lipnja. Budući da će Zakon stupiti na snagu iza 30. lipnja 2009. godine, potrebno je odrediti rok do kojeg je škola dužna obavijestiti učenike i njihove roditelje o tome koji će udžbenici biti u uporabi školske godine 2009./2010.
Zaključak:
Obvezuje se Vlada Republike Hrvatske da u primjeni članka 2. predloženog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o udžbenicima za osnovnu i srednju školu, koji se odnosi na članak 4. postojećeg Zakona, uz primjenu ovlasti koje joj se ovim Zakonom stavljaju na raspolaganje nađe instrumente kojim će se osigurati da ovaj Zakon ne pogodi učenike iz socijalno najosjetljivijih slojeva.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu odredio je prof. dr. sc. Petra Selema, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti prof. dr. sc. Miljenka Dorića, potpredsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Petar Selem