Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu

Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o knjižnicama, s Konačnim prijedlogom zakona, P. Z. E. br. 326

Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 16. sjednici održanoj 20. svibnja 2009., Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o knjižnicama, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. svibnja godine 2009., KLASA: 612-04/09-01/01, URBROJ: 65-09-02., uz prijedlog da se sukladno članku 161. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.

Odbor je pitanje raspravio kao matično radno tijelo.

Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik predlagatelja.

Predloženim zakonom Zakon o knjižnicama se usklađuje sa Zakonom o ustanovama i pravnom stečevinom Europske unije na način da se izjednačuje pravni položaj stranih fizičkih i pravnih osoba s pravnim položajem domaćih fizičkih i pravnih osoba u odnosu na pravo osnivanja knjižnica kao ustanova u Republici Hrvatskoj.

Istodobno, predložene izmjene i dopune usklađuju postojeći Zakon o knjižnicama s izmjenama Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju kao i s izmjenama Zakona o akademskim i stručnim nazivima i akademskom stupnju, koji na novi način uređuju pitanja vrste i stjecanja visokog obrazovanja te akademskih i stručnih naziva. Stručna knjižničarska zvanja, uvjete i način njihova stjecanja, prema ovome prijedlogu, posebnim pravilnikom propisao bi ministar kulture na prijedlog Hrvatskog knjižničnog vijeća.

Rasprava je pokazala da se neka statusna pitanja stručnih osoba zaposlenih u knjižnicama trebaju riješavati na razini zakona i ne bi ih se smjelo, kako je to formulirao predlagatelj, riješavati na razini pravilnika, budući da na pitanja "što" načelno trebaju odgovarati zakoni, a na pitanja "kako" trebaju pobliže odgovarati pravilnici i to tek na temelju i u okviru ovlasti predviđenih zakonom.

Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno donio sljedeći

z a k l j u č a k:

Predlaže se Hrvatskom saboru da donese

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o knjižnicama,

uz sljedeće a m a n d m a n e:

Amandman I
U članku 2., odnosno članku 18. stavka 4. postojećeg Zakona, iza odredbe "Za glavnog ravnatelja može se imenovati osoba koja ima završen..." briše se odredba "preddiplomski". U istoj rečenici iza odredbi: "... ili specijalistički diplomski stručni studij" i "... visoku stručnu spremu... " dodaje se odredba "...knjižničarskog odnosno društveno-kulturološkog usmjerenja".

U drugoj rečenici iza odredbe"Za ravnatelja razdjela može se imenovati osoba koja ima završen..." briše se odredba "preddiplomski". U istoj rečenici iza odredbi: "... ili specijalistički diplomski stručni studij" i "...visoku stručnu spremu... " dodaje se odredba "...knjižničarskog odnosno društveno-kulturološkog usmjerenja".

O b r a z l o ž e n j e
Smatramo da je preddiplomski i diplomski sveučilišni studij nespretna odredba budući da diplomski studij zakonito sadrži u sebi i podrazumijeva preddiplomski studij.

Nadalje, držimo da je zahtjev u pogledu knjižničarskog "usmjerenja" potreban iz razloga što su zahtjevi struke u knjižničarskoj djelatnosti jednako važni kao i u drugim strukama (muzeji, arhivi), s time što zahtjev za ”usmjerenjem” ne treba shvatiti kao "smjer", dakle ne isključivo kao neki ekskluzivni knjižničarski studij, već kao studij u kojem su zastupljene knjižničarske, društveno-kulturološke, informacijske i sve druge discipline kojima voditelj knjižnice očekivanih širokih uvida i kompetencija treba raspolagati obzirom na složenost i interdisciplinarnost rada u suvremenim knjižnicama.

Amandman II
U članku 6. stavku 1. tekst iza riječi "u sastavu" se briše i dodaje se novi tekst koji glasi: "obavljaju pomoćni knjižničari, knjižničari, diplomirani knjižničari, viši knjižničari i knjižničarski savjetnici."

O b r a z l o ž e n j e
Prijedlogom amandmana zadržava se postojeće rješenje članka 34. stavka 1., koji određuje da stručne poslove u knjižnicama obavljaju pomoćni knjižničari, knjižničari, diplomirani knjižničari, viši knjižničari i knjižničarski savjetnici. Naime, ne vidimo opravdanja u tome da se ova odredba zamjenjuje kako je predložio predlagatelj odredbom da stručne poslove u knjižnicama "obavljaju osobe koje imaju odgovarajuća knjižnička zvanja". Predlažemo da ostanu dosadašnje odredbe o stručnim knjižničnim zvanjima jer smatramo da je to materija koju treba riješiti na razini zakona, a ne podzakonskim aktima, za koje bi bila rezervirana materija određivanja uvjeta i načina stjecanja zvanja.

Amandman III
Članak 6. stavak 2. mijenja se i glasi:
"Uvjete i način stjecanja stručnih zvanja iz stavka 1. ovoga članka propisat će pravilnikom ministar kulture na prijedlog Hrvatskog knjižničnog vijeća."

O b r a z l o ž e n j e
Ovim amandmanom ide se za takvim rješenjem prema kojem bi zakon odredio da se pravilnikom ministra kulture na prijedlog Hrvatskog knjižničnog vijeća reguliraju uvjeti i način stjecanja stručnih knjižničarskih zvanja, a ne i sama ta zvanja kako je predlagatelj predložio u stavku 2. članka 6. Naime, već je iz obrazloženja ovog Prijedloga zakona razvidno da se izmjene i dopune u Zakonu o knjižnicama donose radi njegova usklađivanja, pored ostaloga i sa Zakonom o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju, a posebno sa Zakonom o akademskim i stručnim nazivima i akademskom stupnju. Pitanje utvrđivanja stručnih zvanja je svakako i za knjižničarske djelatnosti pitanje na razini zakona, a pravilnik ministra kulture doista može i treba regulirati jedino uvjete i način njihova stjecanja i ne može konkurirati materiji zakona.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu odredio je prof. dr. sc. Petra Selema, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti prof. dr. sc. Miljenka Dorića, potpredsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK


Prof. dr. sc. Petar Selem