Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu

Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu o Prijedlogu zakona o osiguravanju kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju, P. Z. E. br. 277

Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 13. sjednici održanoj 11. ožujka godine 2009., Prijedlog zakona o osiguravanju kvalitete u znansoti i visokom obrazovanju, P. Z. E. br. 277, koji je je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. veljače godine 2009., KLASA: 602-04/09-01/01, URBROJ: 65-09-02.

Uvodno obrazloženje podnijeli su predstavnici predlagatelja.

Predloženi zakon potrebno je donijeti radi usklađivanja pitanja kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju s Europskim standardima i smjernicama za osiguravanje kvalitete u europskom prostoru visokog obrazovanja (ESG), strateškim dokumentom prihvaćenim od potpisnika Bolonjske deklaracije u postupku njezine provedbe. Pokazalo se, naime, da kod svih potpisnica Bolonjske deklaracije nakon provedenih neophodnih organizacijskih promjena pitanje kvalitete postaje prvorazredno pitanje što ga organizacijske promjene trebaju omogućiti jer im je svrha i bila unapređivanje izvrsnosti znanstveno-istraživačkog i visokoškolskog područja.

Prijedlog zakona donosi mjere vanjskog i unutarnjeg osiguravanja i unapređenja kvalitete u visokom obrazovanju i znanosti, što postojeći Zakon o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju nije mogao do kraja provesti. Predložene izmjene idu, pored ostaloga, za time da se Nacionalno vijeće za visoko obrazovanje i Nacionalno vijeće za znanost postave kao tijela koja će na strateškoj razini stvarati pretpostavke za unapređivanje kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju, dok će Agencija za znanost i visoko obrazovanje kao samostalna pravna osoba s javnim ovlastima preuzeti opsežne i odgovorne operativne zadatke akreditacije i kasnijeg periodičnog vanjskog vrednovanja znanstveno-istraživačkih i visokoškolskih ustanova, kao i vanjske prosudbe učinkovitosti sustava za unutarnje osiguravanje kvalitete u tim ustanovama.

Nužnost reorganizacije se nameće i obzirom na odredbu iz članka 18. stavaka (3) i (4) Prijedloga zakona da će Hrvatski sabor utvrditi mrežu visokih učilišta i javnih znanstvenih institucija u Republici Hrvatskoj, što će još više zaoštriti potrebu vrednovanja izvrsnosti u području visokog školstva i znanstveno-istraživačkog rada.

Sudionici rasprave prihvatili su pravac rješavanja osjetljivog pitanja načina osiguravanja kvalitete u visokom obrazovanju, ali su izrazili stanovite rezerve u odnosu na predloženi sustav. U prvom redu ukazali su na potrebu da se Nacionalno vijeće za znanost i Nacionalno vijeće za visoko obrazovanje ne izuzmu iz donošenja pojedinačnih odluka o vrednovanju, budući da meritorne odluke u tim pitanjima ne mogu uvijek biti jedino stvar Agencije. U svakom slučaju trebalo bi predvidjeti mehanizme nadzora nad radom Agencije, a osobito s obzirom na veliki pritisak zbog povećanja broja visokoškolskih ustanova i to u uvjetima dok još nije od strane Hrvatskoga sabora utvrđena mreža visokoškolskih ustanova .

Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno donio sljedeći

z a k l j u č a k:

Predlaže se Hrvatskom saboru da prihvati Prijedlog zakona o osiguravanju kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju

Sva stajališta, prijedlozi i mišljenja u svezi Prijedloga zakona uputit će se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu odredio je prof. dr. sc. Petra Selema, predsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK

Prof. dr. sc. Petar Selem