Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu

Izvješće Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu o Prijedlogu državnog pedagoškog standarda predškolskog odgoja i naobrazbe

Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 3. sjednici koja je održana 23. travnja godine 2008., Prijedlog državnog pedagoškog standarda predškolskog odgoja i naobrazbe, koji je je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 27. ožujka godine 2008., KLASA: 600-01/08-01/01, URBROJ: 65-08-06.

Odbor je pitanje raspravio kao matično radno tijelo.

Uvodno obrazloženje podnio je predstavnik predlagatelja.

Državni pedagoški standard predškolskog odgoja i naobrazbe skup je normativa i mjerila koja određuju predškolsku djelatnost. Važeći dokumenti, od kojih neki datiraju od prije dvadesetak godina, zastarjeli su uslijed promjena u radu, postignuća i razvoja struke. Ovim standardom predškolskog odgoja i obrazovanja utvrdit će se u prvom redu nužni uvjeti što ih moraju ispunjavati dječji vrtići i ostale pravne osobe koje provode programe predškolskog odgoja i obrazovanja, kao i osnovna obilježja programa za svu djecu predškolske dobi.
Utvrdit će se, također, pitanja predškolskog odgoja i obrazovanja djece predškolske dobi s posebnim potrebama, odnosno teškoćama u razvoju, kao i djece hrvatskih građana u inozemstvu, te djece pripadnika nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj. Uređuje se također pitanja ustroja predškole, koju bi polazila sva djeca u godini dana prije polaska u osnovnu školu.
Donose se i mjerila za odgojitelje u obrazovnim skupinama, a posebno u onima koje zahtijevaju veći broj odgojitelja, te mjerila za stručne suradnike i druge zaposlene u dječjem vrtiću. Daju se i elementi za ekonomsku cijenu smještaja djeteta u dječji vrtić, te materijalni i financijski uvjeti rada u dječjim vrtićima, kao i mjerila za osnovnu opremu, te didaktička sredstva i druga pomagala za redovite i posebne programe.

Donošenjem Državnog pedagoškog standarda predškolskog odgoja i naobrazbe uredit će se predškolska djelatnost i posebno rad dječjih vrtića s manjim brojem djece, te predškolski programi organizirani izvan dječjeg vrtića. Njegovim donošenjem stvorit će se organizacijske pretpostavke za utvrđivanje mreže predškolskih ustanova i mjerila za financiranje predškolskog odgoja na razini jedinica lokalne i područne (regionalne), samouprave.
Budući da se ovakav dokument u Republici Hrvatskoj donosi prvi put kao i uslijed potrebe da se on pojmovno i kategorijalno uskladi s postojećim zakonom s područja predškolskog odgoja i obrazovanja, u raspravi su se postavila mnoga pitanja koja propituju samu bit ovoga pedagoškog standarda.

Nakon provedene rasprave donijet je većinom glasova (6 ZA i 2 SUZDRŽANA)


Z a k l j u č a k:

Odbor predlaže Hrvatskom saboru da donese Državni pedagoški standard predškolskog odgoja i naobrazbe, uz sljedeće a m a n d m a n e:

AMANDMAN I.

U članku 44. stavak (1.), podstavak (točka) 1. treba na prvome mjestu navesti”garderobu”, jednako kao što je navedena u podstavku (točki)2.

Obrazloženje
Nema razloga da bi se sa stajališta zahtjeva koji se odnose na prostore za boravak djece sadržaj odnosno specifikacija u podstavku (točki) 1. razlikovala od sadržaja u podstavku (točki) 2.

AMANDMAN II.:

U članku 44. stavak 4., podstavak (točka) 2, mijenjati tako da glasi:

2. Servis za obradu rublja, koji obuhvaća:
- praonicu i glačaonicu,
- sabirnicu prljavoga rublja,
- spremište čistoga rublja.

Obrazloženje:
Na ovaj način izmijenjena odredba svakako u većoj mjeri odgovara stvarnome stanju, odnosno potrebi da se ta dva prostora tehnički odvoje.

AMANDMAN III.
U članku 49. stavak (2) mijenjati, tako da glasi:

Prirodna osvijetljenost prostorija značajan je čimbenik radnih uvjeta u dječjem vrtiću te je nužno osigurati primjerenu kvalitetu i jačinu osvijetljenosti.

Obrazloženje:
Nije potrebno na ovome mjestu upuštati se u procjene je li prirodna osvijetljenost upravo ”najznačajniji” psihološki i fiziološki čimbenik radnih uvjeta. Uz to, smatramo da je razumljivo i bez posebnog isticanja kako se radi o psihološkom i fiziološkom čimbeniku.

AMANDMAN IV.
U članku 49. brisati predloženi stavak 4), s time da se brojčana oznaka stavaka koji slijede tome prilagodi.

Obrazloženje:
Sadržaj predložen u stavku 4) sadržan je u potpunijem obliku u stavku 6).

AMANDMAN V.
U članku 49. stavak 9) mijenjati, tako da glasi:

U prostorijama za boravak djece preporuča se osigurati i relativnu vlagu u zraku od 40 do 60 %.

Obrazloženje:
Imperativnu odredbu trebalo bi zamijeniti preporukom, budući da bi predloženo rješenje obvezivalo na dugotrajno (ili neprekidno) korištenje kondicioniranog zraka, a time i na boravak djece u zraku koji je neprirodan u odnosu na njihovo podneblje.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu odredio je prof. dr. sc. Petra Selema, predsjednika Odbora, a u slučaju spriječenosti predsjednika, prof. dr. sc. Miljenka Dorića, potpredsjednika.


PREDSJEDNIK

prof. dr. sc. Petar Selem