Odbor za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora razmotrio je na 13. sjednici, održanoj 18. veljače 2025. godine, Konačni prijedlog zakona o potvrđivanju Konvencije o osnivanju Europskog sveučilišnog instituta, P.Z. br. 122, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 6. veljače 2025. godine.
Odbor je, u smislu članka 97. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o navedenom zakonskom prijedlogu raspravljao u svojstvu matičnog radnog tijela.
U uvodnom obrazloženju državni tajnik Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih naveo je da Vlada Republike Hrvatske predlaže Konačni prijedlog zakona o potvrđivanju Konvencije o osnivanju Europskog sveučilišnog instituta. Europski sveučilišni institut je međunarodni poslijediplomski, nastavni i istraživački institut sa sjedištem u Firenci, koji je 1972. godine osnovalo šest država osnivačica Europske zajednice (Njemačka, Francuska, Italija, Nizozemska, Belgija i Luksemburg). Prvi studijski program započeo je četiri godine kasnije te on danas uključuje poslijediplomske, doktorske i poslijedoktorske programe iz područja ekonomije, prava, povijesti, civilizacije, političkih i društvenih znanosti u europskoj perspektivi. Punopravne članice Instituta moraju biti članice Europske unije, a pretežno su to 22 zemlje članice Europskog sveučilišnog instituta. Programi Instituta su otvoreni studentima i mladim istraživačima iz država članica Europskog sveučilišnog instituta.
Cilj ovog Zakona je potvrđivanje Konvencije o osnivanju Europskog sveučilišnog instituta čime bi Republika Hrvatska postala punopravna članica ove renomirane visokoškolske istraživačke institucije, otvaranje novih mogućnosti za hrvatske studente i istraživače, pristup prestižnim stipendijama i istraživačkim projektima, unapređenje znanstvene izvrsnosti prema međunarodnom standardima te jačanje međunarodne suradnje u području društvenih i humanističkih znanosti. Institut je nositelj Erasmus povelje i u potpunosti pridonosi europskom prostoru visokog obrazovanja i europskom istraživačkom prostoru. Europski sveučilišni institut omogućava mladim znanstvenicima jedinstveni obrazovni trening i iskustvo kao i iznimne prilike za akademski razvoj. Umrežavanje hrvatske znanosti i gospodarstva u visoko razvijene svjetske krugove preduvjet je za snažniji razvoj istraživačkog, inovacijskog i gospodarskog potencijala Republike Hrvatske.
U sklopu Instituta nalazi se i povijesni arhiv Europske unije koji pruža najveći mogući uvid u povijest i rad Europske unije, njenih institucija te zbog količine znanstvene građe koju posjeduje privlači golemi broj istraživača iz cijelog svijeta.
Provedba ovog zakona ne zahtjeva osiguravanje dodatnih financijskih sredstava iz Državnog proračuna Republike Hrvatske, jer su sredstva za godišnji doprinos Republike Hrvatske financiranju aktivnosti Europskog sveučilišnog instituta u iznosu od 110 tisuća eura već osigurana.
Nakon kratke rasprave, u kojoj je pohvaljeno i podržano potvrđivanje Konvencije, Odbor je jednoglasno (sa 7 glasova „ZA“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O POTVRĐIVANJU KONVENCIJE O OSNIVANJU EUROPSKOG SVEUČILIŠNOG INSTITUTA
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković, predsjednica Odbora, a u slučaju njezine odsutnosti prof. dr. sc. Damir Bakić, potpredsjednik Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
izv. prof. dr. sc. Vesna Bedeković