Odbor za obranu

Izvješće Odbora za obranu o Prijedlogu odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj misiji Ujedinjenih naroda u Srednjoafričkoj Republici i Čadu (MINURCAT)

Odbor za obranu, Hrvatskog sabora na 13. sjednici održanoj 18. veljače 2009. godine, razmotrio je Prijedlog odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj misiji Ujedinjenih naroda u Srednjoafričkoj republici i Čadu, koju je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. veljače 2009. godine.

Odbor je na temelju članka 64.a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.

Sukladno odredbi članka 99. Ustava Republike Hrvatske  i članka 7. stavka 2. točke 25. Zakona o obrani („Narodne novine“ broj: 33/02, 58/02. i 76/07.), Odbor je raspolagao i prethodnim mišljenjem Predsjednika Republike i Vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske, o Prijedlogu odluke.

Predstavnik predlagatelja u uvodnom obrazloženju istaknuo je da Republika Hrvatska trenutno ima angažirana 133 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u 15 mirovnih misija, te 276 pripadnika u mirovnoj misiji u Afganistanu
Nadalje, predstavnik predlagatelja naglasio je da je Odlukom Hrvatskog sabora od 15. srpnja 2008. („Narodne novine“, broj 85/08.) odobreno sudjelovanje pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj operaciji Europske unije u Čadu i Srednjeafričkoj Republici (EUFOR TCHAD/RCA) te da je temeljem navedene Odluke u mirovnu operaciju u  Čadu i Srednjeafričkoj Republici u listopadu 2008. godine, na rok od šest mjeseci upućeno 15 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske.

Odjel za mirovne operacije Ujedinjenih naroda uputio je poziv Republici Hrvatskoj za nastavak sudjelovanja u mirovnoj misiji pod zapovjedništvom Ujedinjenih naroda. Poradi daljnjeg doprinosa međunarodnoj zajednici u stvaranju sigurnosnih uvjeta za siguran povratak prognanika i raseljenih osoba te pružanje pomoći humanitarnim aktivnostima na područjima istočnog Čada i sjeveroistočnog dijela Srednjoafričke Republike, predstavnik predlagatelja predložio je da se donese predmetna odluka kojom bi se 15 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske uputilo u mirovnu misiju u trajanju od šest mjeseci, a pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske po završetku mirovne misije 15. ožujka 2009. nastavili bi sudjelovati u istoj do travnja 2009. godine, kada bi se izvršila njihova zamjena.

Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja uslijedila je rasprava u kojoj je istaknuto da su pripadnici Oružanih snaga Republike Hrvatske koji se nalaze u mirovnoj misiji sukladno zdravstvenim standardima cijepljeni protiv bolesti koje su karakteristične za to područje, te da u slučaju potrebe izvlačenja naših snaga iz mirovne misije postoji plan evakuacije i to kako zračnim tako i kopnenim putem.

U daljnjoj raspravi ukazano je na mogućnost da se iz misije povuku pripadnici Poljske, u tom slučaju naše snage integrirale bi se sa snagama drugih zemalja koje su sličnog usmjerenja našem, te je ukazano i na devalviranje činova, naime da bojnih zapovijeda desetinom, a što nije u skladu sa standardima drugih zemalja čije snage također sudjeluju u mirovnim misijama.

Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno Hrvatskome saboru predložio onošenje

ODLUKE SUDJELOVANJU PRIPADNIKA ORUŽANIH SNAGA REPUBLIKE HRVATSKE U MIROVNOJ MISIJI UJEDINJENIH NARODA U SREDNJEAFRIČKOJ REPUBLICI I ČADU (MINURCAT)

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Borisa Šprema, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK

Boris Šprem