Odbor za obranu, Hrvatskog sabora na 10. sjednici održanoj 11. prosinca 2008. godine, razmotrio je Prijedlog odluke o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnim misijama Ujedinjenih naroda, koju je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 09. prosinca 2008. godine.
Odbor je na temelju članka 64.a Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao o predmetnom aktu, kao matično radno tijelo.
Sukladno odredbi članka 99. Ustava Republike Hrvatske i članka 7. stavka 2. točke 25. Zakona o obrani („Narodne novine“ broj: 33/02, 58/02. i 76/07.), Odbor je o Prijedlogu navedene odluke, raspolagao i Prethodnim mišljenjem Predsjednika Republike i Vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Predstavnik predlagatelja u uvodnom obrazloženju istaknuo je da Republika Hrvatska trenutno ima angažirana 133 pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u 11 mirovnih misija, te da sudjelovanje Republike Hrvatske u mirovnim misijama je jedan od načina hrvatskog doprinosa miru i sigurnosti u svijetu i jedan od partnerskih ciljeva Republike Hrvatske u sklopu postupka pristupanja NATO-u.
Predstavnik predlagatelja predložio je da se nastavi sudjelovanje pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u mirovnoj misiji u Libanonu (UNIFIL), te da se odobri upućivanje do četiri stožerna časnika u navedenu misiju, budući je Vijeće sigurnosti produžilo mandat snaga UNIFIL-a do kraja kolovoza 2009. godine.
Glede misije Ujedinjenih naroda u Burundiju (BINUB), predstavnik predlagatelja iznio je da je Vlada Burundija zatražila potpuno povlačenje snaga ONUB-a te je misija završila 31. prosinca 2006. godine. Međutim, sukladno Rezoluciji Vijeća sigurnosti utemeljen je UN-ov integracijski ured u Burundiji te isti pruža potporu Vladi Burundija u naporima za osiguranje mira. Odjel za mirovne operacije UN-a zatražio je nastavak sudjelovanja hrvatskog časnika u misiji BINUB, i to u kontekstu angažiranja Republike Hrvatske u Komisiji za izgradnju mira.
Misija UN-a za pomoć Afganistanu (UNAMA), naglasio je predstavnik predlagatelja, da je ista izrazito civilnog karaktera i da sadržava potporu procesima obnove i nacionalnog pomirenja utvrđenog Bonskim sporazumom. Mandat misije produljen je do 23. ožujka 2009. godine s ciljem jačanja suradnje s ISAF-om, odnosno promicanja civilno-vojne suradnje. Republika Hrvatska dobila je ponudu da u mirovnu misiju UNAMA uputi jednog časnika u činu pukovnika na dužnost časnika za veze u okviru Vojno-savjetodavnog odjela, a što do sada nije realizirala, te je mišljenja da bi sudjelovanje časnika za veze u misiji UNAMA koristilo hrvatskim snagama na terenu.
Nadalje, predstavnik predlagatelja naveo je da je u listopadu 2008. godine Republici Hrvatskoj upućena ponuda za popunu dužnosti stožernih časnika i to: za planiranje osoblja, za obavještajne poslove i za planiranje u Mirovnoj misija UN-a u Srednjoafričkoj Republici i Čadu (MINURCAT), te je predložio da se do tri stožerna časnika upute u navedenu misiju.
Nakon uvodnog izlaganja predstavnika predlagatelja uslijedila je rasprava u kojoj je predloženo da se Odluka o sudjelovanju pripadnika Oružanih snaga u mirovnim misijama donose za rok od jedne godine, a ne kako je u istoj predloženo za 2009. i 2010. godinu, ovo stoga što se rotacije pripadnika mirovnih misija provode svakih šest ili dvanaest mjeseci.
U daljnjoj raspravi, ukazano je na odredbu točke III. Odluke, kojom je propisana obveza Ministarstva obrane da o svakoj rotaciji izvijesti Odbor, te je istaknuto da rotacije koje započnu u narednoj godine a traju 12 ili 15 mjeseci ne mogu završiti u istoj godini u kojoj su započele, već u narednoj.
Na kraju rasprave, članovi Odbora zaključili su da se Ministarstvo obrane obveže, da u roku od 30 dana dostavi Odboru izviješće o funkcioniranju mirovnih misija, te o rokovima u kojima se vrše rotacije mirovnih misija pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske.
Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno Hrvatskome saboru predložio, donošenje
ODLUKE O SUDJELOVANJU PRIPADNIKA ORUŽANIH SNAGA REPUBLIKE HRVATSKE U MIROVNIM MISIJAMA UJEDINJENIH NARODA
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio Borisa Šprema, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK
Boris Šprem