Odbor za obitelj, mlade i sport

Izvješće Odbora za obitelj, mlade i sport s rasprave o Programskom i financijskom izvješću Hrvatskog olimpijskog odbora za 2020. godinu

14.10.2021.

Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 15. sjednici Odbora, održanoj 14. listopada 2021. godine raspravio je Programsko i financijsko izvješće Hrvatskog olimpijskog odbora za 2020. godinu koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Hrvatski olimpijski odbor, aktom od 28. travnja 2021. godine
Odbor je Izviješća raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

Predstavnik Hrvatskog olimpijskog odbora u uvodnom izlaganju ukratko je obrazložio pojedine stavke Izvješća za 2020. godinu, s naglaskom na uvjete pandemije uslijed kojih su se aktivnosti Hrvatskog olimpijskog odbora usklađivale s preporukama Stožera civilne zaštite, s naglaskom na nastojanja da se sportašima u najvećoj mogućoj mjeri zadrži kontinuitet trenažnih procesa. Programski ciljevi bili su izmijenjeni u odnosu na prvotno planirane (usmjereni na održavanje Olimpijskih igara koje su kasnije bile odgođene). Primarni ciljevi u pandemijskim okolnostima postali su razvoj i unapređenje programa vrhunskog sporta i pripreme za nastup na svjetskim i europskim prvenstvima i kupovima te međunarodnim turnirima A kategorije, produženje projekta priprema sportaša za nastupe na Olimpijskim igrama Tokio 2020. za još jednu godinu, nastavak provedbe projekta Zimske olimpijske igre Peking 2022., održati kontinuitet razvojnih programa sportaša i trenera u definiranim kategorijama sa stalnom brigom o zdravlju sportaša, mjerama antidopinške edukacije i stručnom radu kao i organizacija stručnih edukacija za trenere, zadržati kontinuitet programa poticanja razvoja sporta i olimpizma na lokalnoj razini, razvijati projekata obrazovanja sportaša i olimpijskog obrazovanja hrvatskog društva, promicanje projekata utjecaja i suradnje hrvatskog sporta i sportske rekreacije u međunarodnom sportskom okruženju i korištenju programa fondova EU-a, te jačanje javne komunikacije članstva sa širom sportskom javnošću i osobito rad na promociji sporta putem medija.
U 2020. godini Hrvatski olimpijski odbor ostvario je prihode u iznosu od 148,3 milijun kuna, što je 99,86% ostvarenog plana prihoda, pri čemu se bilježi porast prihoda od međunarodnih organizacija i EU fondova, te značajan pad prihoda od sponzorstava i donacija.
Ukupno realizirani rashodi iznose oko 140 milijuna kuna, što je 94,42% u odnosu na plan rashoda u 2020. godini. Najveće povećanje rashoda iskazano je na onim programskim skupinama koje su vezane uz sport i sportaše, uz poboljšanje uvjeta za postizanje vrhunskih sportskih rezultata sportaša na međunarodnim natjecanjima.
S obzirom na ograničenja uzrokovana pandemijom, hrvatski sportaši ostvarili su manje medalja no u prethodnim godinama, te su osvojili ukupno 92 medalje i 63 plasmana od 4.-8. mjesta. S obzirom na izostanak natjecanja, izašlo se u susret sportašima na način da se produžila kategorizacija kako bi oni i dalje mogli imati stečena prava, a nisu ih mogli steći na natjecanjima jer se ona nisu održavala. 
U uvjetima pandemije kada se život zaustavio u gotovo svim segmentima, izazovno je bilo pronaći načine kako promovirati sport i zdrav život. Hrvatski olimpijski odbor sudjelovao je u izgradnji vanjskih vježbališta, kako bi se sportaši, koji nisu mogli trenirati u dvoranama, mogli nastaviti baviti sportom i održavati kondiciju kroz kontinuirane trenažne procese. 

U raspravi koja je uslijedila ukazano je na moguće netransparentno trošenje novaca od strane sportskih saveza, pa iako nije do Hrvatskog olimpijskog odbora da se miješa u rad sportskih saveza, zatraženo je uključivanje Hrvatskog olimpijskog odbora na način da pomogne savezima kako bi se ta sredstva namjenski trošila na dobrobit sportaša i trenera.
Ukazano je na činjenicu da je pandemijska 2020. godina dodatno intenzivirala probleme s prostorima u kojima se provode trenažni postupci. Naime, članovi klubova koji nemaju svoje vlastite dvorane, nego koriste na primjer školske sportske dvorane za treninge, gotovo cijelu godinu nisu mogli trenirati, te su bili diskriminirani u odnosu na sportaše čiji klubovi imaju svoje prostore. Nemogućnost treniranja će se sigurno negativno odraziti i na aktualne sportaše, ali i na one koji bi se uključili u treninge kad bi se oni održavali. Puno djece izgubilo je interes za bavljenje sportom, bave se svim aktivnostima od kojih ih želimo sportom maknuti. Potrebno je uložiti dodatne napore kako bi se djecu vratilo sportu. Brojni su programi namijenjeni djeci koje provodi Hrvatski olimpijski odbor, no neki su bili provođeni u smanjenom opsegu, stoga treba uložiti dodatne napore u postizanje ovih ciljeva.
Posebna pažnja usmjeravana je da bi što manje sportaša 2020. godinu doživjelo kao izgubljenu priliku. 

Nakon provedene rasprave, članovi Odbora su većinom glasova (6 glasova za i 2 glasa suzdržan) odlučili predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći zaključak:

PRIHVAĆA SE PROGRAMSKO I FINANCIJSKO IZVJEŠĆE HRVATSKOG OLIMPIJSKOG ODBORA ZA 2020. GODINU

PREDSJEDNICA ODBORA

dr. sc. Vesna Vučemilović