Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 54. sjednici Odbora, održanoj 17. listopada 2023. godine, razmotrio je Izvješće o radu pravobraniteljice za djecu za 2022. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Pravobraniteljica za djecu, aktom od 31. ožujka 2023. godine.
Odbor je Izvješće razmatrao kao matično radno tijelo, sukladno članku 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
U uvodnom izlaganju, Pravobraniteljica za djecu navela je kako je Ured u 2022. godini postupao po 1932 novozaprimljene prijave o povredama pojedinačnih prava djece, pored postupanja u 637 predmeta prenesenih iz ranijih godina, te je Ured radio na 1230 različitih predmeta koji se odnose na opće inicijative, preporuke, izvješća, suradnju s državnim i međunarodnim institucijama, projekte, obilaske ustanova koje skrbe za djecu, te ostale redovite poslove Ureda.
S ciljem podrške i unaprjeđivanja sustava zaštite prava djeteta, Ured pravobraniteljice za djecu sudjelovao je u postupku donošenja ili izmjena 37 propisa i 5 strateških dokumenata, te predložio ukupno 179 konkretnih promjena u cilju bolje zaštite djece, najviše u obrazovanju, zaštiti ranjivih skupina djece, zaštiti od nasilja, zaštiti sigurnosti i drugo.
U svom osvrtu na predmetno Izvješće, Pravobraniteljica je naglasila kako su vidljivi pomaci, ali i ključni problemi u ostvarivanju prava djece, a to si siromaštvo, nasilje nad djecom, diskriminacija, ostvarivanje prava djece s teškoćama u razvoju, nedostatna podrška za mentalno zdravlje djece, te neodgovarajuća zaštita djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi.
Kao kritične točke ostvarivanja prava djece Ured Pravobraniteljice detektirao je (izostanak) medijske i digitalne pismenosti, te preporučio razmatranje edukacije i kvalitetne podrške roditeljima i djeci u stjecanju digitalnih i medijskih kompetencija.
Pravobraniteljica je ukazala i na sve veće probleme u odnosu odgojno-obrazovnih djelatnika i roditelja, kao ključnih odraslih osoba u odgoju i zaštiti djece, te je preporučila razmatranje uvođenja stručnog usavršavanja i edukacije komunikacijskih kompetencija za odgojno-obrazovne djelatnike, obzirom da je zaključeno kako do problema dolazi uglavnom iz razloga nekvalitetne komunikacije.
Na koncu, Pravobraniteljica ukazuje na kadrovski problem koji onemogućava cjelovito i funkcionalno ostvarivanje svih planova i obveza Ureda pravobranitelja za djecu, obzirom da je jedna od zamjenica Pravobraniteljice duže vrijeme odsutna iz obiteljskih razloga.
Predstavnica Vlade Republike Hrvatske pored osnovnih značajki Izvješća naglašava kako je Vlada orijentirana na zaštitu prava djece, spremna na suradnju i teži boljoj suradnji svih dionika procesa zaštite prava djece.
U raspravi koja je uslijedila, članovi Odbora podržali su Izvješće Pravobraniteljice za djecu za 2022. godinu. U svojim raspravama osvrnuli su se na probleme zaštite prava djece pripradnika manjina, osobito romske manjine. Istaknuta je potreba postupne edukacije djece o različitostima u društvu, s ciljem postizanja tolerancije.
Velik dio rasprave odnosio se na alternativnu skrb za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi, smještajne kapacitete i probleme s kojima se sustav socijalne skrbi nosi u procesu deinstitucionalizacije, o čemu će se, na inicijativu Pravobraniteljice za djecu, u dogledno vrijeme održati i tematska rasprava na sjednici Odbora.
Nakon provedene rasprave, članovi Odbora jednoglasno su (s 9 glasova ZA) odlučili predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg
ZAKLJUČKA
Prihvaća se Izvješće o radu pravobraniteljice za djecu za 2022. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio doc dr. sc. Vesnu Vučemilović, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
doc. dr. sc. Vesna Vučemilović