Odbor za obitelj, mlade i sport

Izvješće Odbora za obitelj, mlade i sport s rasprave o Izvješću o radu pravobraniteljice za djecu za 2020. godinu

18.06.2021.

Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 11. sjednici Odbora, održanoj 18. lipnja 2021. godine, razmotrio je Izvješće o radu pravobraniteljice za djecu za 2020. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Pravobraniteljica za djecu, aktom od 30. ožujka 2021. godine.

Odbor je Izvješće razmatrao kao matično radno tijelo, sukladno članku 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom izlaganju, Pravobraniteljica za djecu navela je kako je Ured u 2020. godini, pored rada na 574 predmeta iz ranijeg razdoblja, zaprimio 1923 nove prijave, pritužbe, upita i zahtjeva vezano uz povredu pojedinačnih prava djece, što na godišnjoj razini predstavlja rast od 10%. Kao i ranijih godina, najveći broj prijava povreda prava djeteta odnosilo se na povrede osobnih prava djece, a prate ih prijave na povrede prava djece u sustavu obrazovanja i zdravstva.

Također, Ured Pravobraniteljice radio je i na 1158 općih inicijativa i izvješća, te surađivao s državnim i međunarodnim institucijama, medijima, održavao stručne sastanke, projekte i obradu stručnih tema.

Upućene su 72 preporuke, upozorenja i priopćenja, od čega je oko 40% preporuka bilo vezano uz utjecaj koronavirusa i mjera za njegovo suzbijanje na različita područja ostvarivanja prava djeteta. Pravobraniteljica je izrazila zabrinutost činjenicom što je prihvaćena tek svaka druga preporuka, dok je tek svaka šesta preporuka do kraja godine bila u cijelosti i realizirana.

Pravobraniteljica se zahvalila svoj djeci što su, u cilju zaštite drugih dobnih skupina od kobnih posljedica koronavirusa, svoje djetinjstvo i mladost „stavili na čekanje“. No istaknula je kako su epidemiološke mjere nužno ostavile traga na mentalnom zdravlju djece, i upozorila sve nas kako će u narednom razdoblju biti nužno pronaći načine kako se nositi s posljedicama zatvaranja i izolacije. Također, naglasila je kako je pandemija koronavirusa ostavila negativne posljedice na svoj djeci, no neke je skupine osobito teško pogodila, pri čemu se to odnosi prvenstveno na djecu s teškoćama u razvoju, djecu u visokom riziku od obiteljskog nasilja, te djecu u riziku od siromaštva ili već u raljama siromaštva.

U raspravi koja je usljedila postavljeno je pitanje Pravobraniteljici o problemu djece na bolničkom liječenju, a koja su hospitalizirana bez mogućnosti boravka roditelja uz njih, pa čak i posjeta, kao i na pratnju na porodima što je uslijed pandemije također bilo zabranjeno. Nadalje, blizina kladionica i automat klubova u blizinama odgojno-obrazovnih skupina detektirana je kao problem, te je Pravobraniteljica, koja je već davala preporuke u tom smislu, upućena da inzistiranje u rješavanju tog problema. 

Uz pohvalu na opširnosti izvješća, skrenuta je pozornost na nedostatnost stručnjaka dječje psihijatrije, uz napomenu kako smo svi svjesni štete koju je pandemija učinila na mentalnom zdravlju djece (ali i odraslih), te je istaknuto kako je to jedan od gorućih problema koje ćemo u predstojećem razdoblju morati rješavati.

Nakon provedene rasprave, članovi Odbora su većinom glasova (7 glasova ZA i 1 glas PROTIV) odlučili predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećeg

ZAKLJUČKA

Prihvaća se Izvješće o radu pravobraniteljice djecu za 2020. godinu.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio dr. sc. Vesnu Vučemilović, predsjednicu Odbora.


PREDSJEDNICA ODBORA
dr.sc. Vesna Vučemilović