Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 14. sjednici održanoj 11. ožujka 2025. godine razmotrio je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj skrbi, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 126, koji je Hrvatskom saboru dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 27. veljače 2025. godine uz prijedlog da se sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.
Odbor je predmetni Prijedlog raspravio kao matično radno tijelo, sukladno odredbi članka 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.
Odbor se ne protivi donošenju Zakona po hitnom postupku.
Uvodno je predstavnica predlagatelja pojasnila koje se promjene predviđaju ovim izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj skrbi. Promjene donose povećanje osobnih faktora u kućanstvima s djecom s ciljem povećavanja adekvatnosti i bolju pokrivenost zajamčene minimalne naknade, kao osnovne socijalne naknade koja se priznaje osobama u riziku od siromaštva. Nadalje, određuju se izuzetci od obveze rada za opće dobro bez naknade kako bi se korisnicima zajamčene minimalne naknade omogućilo korištenje naknade u punom iznosu iako se ne odazovu pozivu na rad za opće dobro bez naknade. Prijedlogom se propisuje mogućnost priznavanja prava na jednokratnu naknadu posvojitelju za potrebe posvojenog djeteta, propisuje se rok u kojem posvojitelj ima pravo podnijeti zahtjev za priznavanje prava, te iznos naknade. Također, omogućava se odobravanje određenih socijalnih usluga većem broju korisnika, kao i trajanje pružanja usluge određenim kategorijama korisnika dok za to postoji potreba. Prijedlog predviđa mijenjanje načina određivanja naknade članovima Povjerenstva koje odlučuje o pritužbama u sustavu socijalne skrbi, a samim time utječe se i na visinu naknade za njihov rad (dosad su primali 1% prosječne neto plaće isplaćene u RH za svaki predmet, novi je prijedlog da visinu naknade određuje Ministar). Predlaže se skraćivanje trajanja pripravničkog staža u djelatnosti socijalne skrbi i napuštanje obveze sklapanja ugovora o pripravničkom stažu na određeno vrijeme kako bi se omogućilo lakše zapošljavanje u djelatnosti socijalne skrbi.
U raspravi koja je uslijedila članovi Odbora osvrnuli su se na neke od novina koje se predlažu ovim izmjenama idopunama Zakona.
Vezano uz jednokratne naknade posvojiteljima, podijeljena su mišljenja članova Odbora oko načina reguliranja ove naknade (jedni pozdravljaju rješenje kroz Zakon o socijalnoj skrbi dok su drugi zagovarali uvođenje ove naknade kroz Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama), no svi članovi Odbora suglasni su i pozdravljaju uvođenje naknada posvojiteljima.
Vezano uz rad za opće dobro, postavljeno je pitanje načina kako dodatno potaknuti jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave da se uključe i organiziraju provedbu ove socijalne mjere na svom području.
Nastavno na uvođenje obveze dolaska korisnika na inicijalnu procjenu prilikom odobravanja usluge socijalnog mentorstva postavljeno je pitanje čemu obveza, odnosno koja je svrha takvog susreta. Kako je pojašnjeno u odgovoru predlagatelja, svrha tog susreta je suradnja stručnog tima i korisnika s ciljem iznalaženja najboljeg smjera provedbi aktivnosti koje će se poduzimati u sklopu provedbe mjere.
Članovi Odbora pokazali su interes i za skraćivanje pripravništva i napuštanje obveze sklapanja ugovora o pripravničkom stažu, ali su postavili i pitanje nostrifikacije stranih diploma. Interes svih je da s korisnicima rade kvalificirane osobe u čiju stručnost ne smije biti sumnje. U tom smislu postavljeno je i pitanje realnih potreba za socijalnim radnicima na tržištu rada. Utvrđeno je kako je prisutna velika fluktuacija radne snage u sustavu.
U raspravi je iznesen stav kako se ovim prijedlogom u značajnoj mjeri poboljšava skrb za obitelji s djecom, no ukazano je i na potrebe samaca, osobito samaca starije životne dobi. U tom kontekstu istaknut je program Zaželi kao odličan način skrbi za starija samačka domaćinstva, a koji je donio i benefit u vidu zapošljavanja teže zapošljivih osoba.
Nakon rasprave članovi Odbora su jednoglasno, s 9 glasova ZA, podržali donošenje sljedećeg zaključka:
Odbor za obitelj, mlade i sport predlaže Hrvatskome saboru da donese Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj skrbi.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio doc. dr. sc. Vesnu Vučemilovoć, predsjednicu Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
doc. dr. sc. Vesna Vučemilović