Odbor za obitelj, mlade i sport

Izvješće Odbora za obitelj, mlade i sport o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o doplatku za djecu, predlagatelj zastupnik Mladen Novak, prvo čitanje, P.Z. br. 801

Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 42. sjednici Odbora, održanoj 7. svibnja 2015. godine, raspravio je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o doplatku za djecu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Mladen Novak, zastupnik u Hrvatskom saboru, aktom od 23. veljače 2015. godine. Dana 9. travnja 2015. zaprimljeno je Mišljenje Vlade Republike Hrvatske koja ne podržava donošenje ovoga Zakona.

Odbor je Zakon raspravio kao matično radno tijelo, sukladno članku 87. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom izlaganju predlagatelj je ukratko (zbog početka rasprave na plenarnoj sjednici Hrvatskoga sabora) iznio razloge za predlaganje ovoga Zakona, navodeći kako se njime ispravlja trinaestogodišnja nepravda kojom se diskriminira oko 1100 osoba s težim oštećenjima zdravlja koje nemaju pravo koristiti dječji doplatak nakon navršene 27-e godine života, a za što je godišnje potrebno izdvojiti oko 11 milijuna kuna. Osvrnuo se također na Mišljenje Vlade RH, te naglasio kako se ne radio o proširenju prava, nego o povećanju broja korisnika koji su u diskriminirajućem položaju postojećom situacijom.
Zamjenica ministrice socijalne politike i mladih iznijela je stav Vlade RH iznesen i u Mišljenju Vlade Klasa: 022-03/15-12/05, Urbroj: 50301-04/12-15-8, te dodala kako je pri Ministarstvu socijalne politike i mladih oformljena radna skupina za izradu Zakona o inkluzivnom dodatku, čije se donošenje očekuje do konca 2015. godine, kako je predviđeno Godišnjim planom normativnih aktivnosti za 2015. godinu.
Zamjenica Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom naglasila kako je Ured pravobraniteljice još od 2008. godine od strane roditelja upoznat s ovim problemom. Smatra kako je do nepravde i diskriminacije došlo zbog činjenice da se prijelazne i završne odredbe zakona, koje su privremene naravi i postoje zato da olakšaju prijelaz s jednog sustava u drugi, u ovom slučaju postale dugogodišnje, jer zakon koji je trebao biti donesen - nije donesen. Stoga Pravobraniteljica za djecu predlaže da se postupi po Izvješću Ustavnog suda iz 2008. godine, te da se mijenjaju članci 12. i 38. zakona na način da sve osobe s težim i teškim invaliditetom ostvaruju pravo na dječji doplatak dok takav invaliditet traje, prema uvjetima propisanima zakonom, a do donošenja posebnog propisa o pravima osoba s invaliditetom (zakona o inkluzivnom dodatku)
U raspravi koja je uslijedila, istaknuto je kako je diskriminacija očita, no kako je predstavnica Ministarstva najavila donošenje zakona koji bi trebao ispraviti ovu nepravdu izraženo je uvjerenje kako će se to doista i dogoditi.
Istovremeno, obzirom na dugo razdoblje diskriminacije, predstavnik Građanske inicijative "Pomozimo djeci s invaliditetom" izrazio je svoju sumnju kako će zakon o inkluzivnom dodatku doista biti donesen do konca godine, te je podržao inicijativu Pravobraniteljice za djecu.

Nakon provedene rasprave, članovi Odbora su većinom glasova (2 glasa „za“ i 8 glasova "protiv" glasa) odlučili predložiti Hrvatskom saboru  donošenje sljedećeg zaključka:

NE PRIHVAĆA SE PRIJEDLOG ZAKONA
O IZMJENAMA ZAKONA O DJEČJEM DOPLATKU


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio g. Darka Milinovića, predsjednika Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA

Darko Milinović, dr.med., v.r.