Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu

Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu s rasprave o Izvješću o obavljenom uvidu u Završna izvješća o izborima i visini sredstava utrošenih za izbornu promidžbu - lokalni izbori 2009.

Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora na 49. sjednici održanoj 10. lipnja 2010. godine, razmotrio je Izvješće o obavljenom uvidu u Završna izvješća o izborima i visini sredstava utrošenih za izbornu promidžbu - lokalni izbori 2009., koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio Državni ured za reviziju, aktom od 31. ožujka 2010. godine.

Odbor je u smislu članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora o predmetnom aktu raspravljao u svojstvu zainteresiranoga radnog tijela.

U uvodnom izlaganju predstavnik Državnog ureda za reviziju obrazložio je osnovne odrednice Izvješća o obavljenom uvidu u Završna izvješća o izborima i visini sredstava utrošenih za izbornu promidžbu - lokalni izbori 2009, pri čemu je istaknuto da je postupak uvida proveden u skladu s INTOSAI revizijskim standardima i Kodeksom profesionalne etike državnih revizora.

Predstavnik Državnog ureda za reviziju naglasio je da su kandidati i zamjenici kandidata za nositelje izvršnih ovlasti bili u obvezi, nakon provedenih izbora, izraditi Završno izvješće o izvorima i visini sredstava prikupljenih za financiranje izborne promidžbe, te ga u roku od 14 dana od objave službenih rezultata izbora dostaviti nadležnom izbornom povjerenstvu.

Na lokalnim izborima održanim 2009. za nositelje izvršnih ovlasti kandidiralo se 1997 kandidata i 2362 zamjenika kandidata, izbori su provedeni na 6579 biračkih mjesta s istim brojem biračkih odbora, a provedbu izbora pratilo je 576 izbornih povjerenstava.

Od ukupno 1997 kandidata, njih 1763 je dostavilo, a 234 kandidata nije dostavilo Završno izvješće.

Uvidom u dostavljena Završna izvješća, za financiranje izborne promidžbe kandidati i zamjenici kandidata ostvarili su sredstva u ukupnom iznosu od 54.023.023,93 kuna, od čega se najveći dio odnosi na sredstva ostvarena od političkih stranaka, koja su ostvarena u iznosu od 30.836.793,92 kuna, odnosno 57,1%.

Predstavnik Državnog ureda za reviziju naglasio je da se najznačajniji troškovi lokalnih izbora 2009. odnose na proračune lokalnih jedinica, iz kojih je za provedbu lokalnih izbora utrošeno 153.624.712,09 kuna, dok su troškovi Državnog izbornog povjerenstva, koji se odnose na lokalne izbore u 2009. iznosili 1.017.670,66 kuna.

Nakon uvodnog obrazloženje predstavnika Državnog ureda za reviziju, u raspravi je ukazano da 50% nadležnih izbornih povjerenstava lokalnih jedinica nije objavilo završno izvješće o izvorima i visini sredstava za izbornu promidžbu svih kandidata, a što su bili dužni objaviti u lokalnom službenom glasilu i lokalnim sredstvima javnog priopćavanja, sukladno odredbi članka 32. Zakona o izborima općinskih načelnika, gradonačelnika, župana i gradonačelnika Grada Zagreba.

Također, u raspravi je ukazano da se u strukturi troškova lokalnih jedinica za provedbu izbora najveći dio odnosi na naknade izbornim povjerenstvima, čiji udjel iznosi 54.284.501,54 kuna, odnosno 35,3% ukupnih troškova lokalnih jedinica za provedbu izbora.

Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje sljedećeg

Z A K L J U Č K A

Prihvaća se o Izvješću o obavljenom uvidu u Završna izvješća o izborima i visini sredstava utrošenih za izbornu promidžbu - lokalni izbori 2009.


Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je gospodin Zvonimir Mršić, predsjednik Odbora.


PREDSJEDNIK ODBORA

Zvonimir Mršić