Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu

Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu s rasprave o Izvješću o obavljenoj reviziji učinkovitosti upravljanja i raspolaganja nekretninama jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave

Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskog sabora na 3. sjednici održanoj 21. travnja 2016. godine, raspravio je Izvješće o obavljenoj reviziji učinkovitosti upravljanja i raspolaganja nekretninama jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavio glavni državni revizor, aktom od 9. ožujka 2016. godine.

Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora, na temelju Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predmetno Izvješće kao zainteresirano radno tijelo. Odbor je raspolagao i s mišljenjem Vlade Republike Hrvatske kojim se Izvješće o obavljenoj reviziji učinkovitosti upravljanja i raspolaganja nekretninama jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave prihvaća.

Uvodno je predstavnica predlagatelja istaknula da je Državni ured za reviziju obavio 21 reviziju učinkovitosti upravljanja i raspolaganja nekretninama lokalnih jedinica. Revizijom su obuhvaćene sve lokalne jedinice u Republici Hrvatskoj (20 županija, 127 gradova, 428 općina i Grad Zagreb). Na temelju prikupljenih podataka i utvrđenih činjenica, Državni ured za reviziju je ocijenio da je upravljanje i raspolaganje nekretninama u 32 lokalne jedinice učinkovito dok je u svim drugim lokalnim jedinicama djelomično učinkovito. Upravljanje i raspolaganje nekretninama je ocijenjeno učinkovito za sedam županija, 19 gradova, te šest općina. Predstavnica predlagatelja, također je naglasila da je Državni ured za reviziju uputio i niz   preporuka koje bi pridonijele otklanjanju utvrđenih slabosti i propusta u vezi sa stanjem, namjenom i korištenjem imovine lokalnih jedinica, te utjecale na povećanje učinkovitosti upravljanja i raspolaganja  nekretninama.

U raspravi članova Odbora  posebno je naglašena potreba upravljanja i raspolaganja  imovinom lokalnih jedinica  pažnjom dobrog gospodara, odnosno imovina mora biti u funkciji razvoja gospodarstva i stvaranja novih vrijednosti u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave. Istaknuta je i potreba promjene zakonske regulative na način da ti propisi omogućuju stvarnu samostalnost, ekonomičnost i učinkovitost u obavljanju poslova u raspolaganju imovinom jedinica lokalne samouprave. Naglašen niz problema koji su utjecali i utječu na upravljanje s imovinom od odnosa s Državnim uredom za upravljanje državnom imovinom i velikim brojem neriješenih zahtjeva jedinica lokalne samouprave, problem razrješenja imovinsko-pravnih odnosa u koji su uključeni niz državnih institucija, problem upravljanja javnim stambenim fondom i fondom poslovnih prostora, odnosno potrebe promjene dosadašnjeg modela i prenošenja na upravljanje jedinicama lokalne samouprave, komplicirane i dugotrajne procedure i itd. Članovi Odbora u raspravi su se složili o potrebi održavanja tematske sjednice Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu  Hrvatskog sabora kako bi se svi zainteresirani subjekti ponudili rješenja upravljanja i raspolaganja imovinom u vlasništvu države i jedinica lokalne samouprave.        

Nakon provedene rasprave Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu  jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru  sljedeći

ZAKLJUČAK

Prihvaća se Izvješće o obavljenoj reviziji učinkovitosti upravljanja i raspolaganja nekretninama jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Tulio Demetlika, predsjednik Odbora.
 

PREDSJEDNIK ODBORA
Tulio Demetlika